Nem biztos, hogy sokáig élvezhetjük még a tengerből kifogott kagylók és osztrigák fogyasztását. Brit tudósok ugyanis megvizsgálták, hogy mennyi üvegszál-szennyeződést találnak a Anglia déli partjainak közelében kifogott puhatestűekben. Meglehetősen elkeserítő, amire bukkantak – derül ki az RTL cikkéből.
A Brightoni és Portsmouth-i Egyetemek tudósai egy dél-angliai hajógyár közelében vizsgálták meg a kagylókat és az osztrigákat. Azt találták, hogy a puhatestűek lágyszöveteiben rengeteg üvegszállal megerősített műanyag (GRP) található:
az osztrigák esetében kilogrammonként 11 220 üvegszálas részecskét, a kagylóknál pedig 2 740 részecskét mutattak ki egy kilogrammban.
Erre használják a GRP-ket
Az üvegszállal megerősített műanyagokat előszeretettel használják járművek gyártásánál, mivel nagyon könnyűek, ám ellenállóak. Egyik fő felhasználási területük a hajógyártás, ahol az 1960-as évek óta alkalmazzák ezt az anyagot.Így kerülnek a káros anyagok a vízbe
A kutatók azt gyanítják, hogy a vízi járművek javításakor és bontásakor kerülnek ezek a részecskék a környezetbe, majd onnan a kagylók és osztrigák szervezetébe. A tudósok azt sem tartják kizártnak, hogy a puhatestűek elpusztuljanak a szennyező anyagtól.
Azt már eddig is lehetett tudni, hogy nagy mennyiségben találhatók a világ tengereiben és óceánjaiban különféle műanyagok, ám puhatestűekben most először mutatták ki ezt az anyagot. „Ez az első olyan tanulmány, amely ilyen mértékű szennyezést dokumentál a kagylópopulációkban” – mondta Dr. Corina Ciocan, a Brightoni Egyetem tengerbiológusa.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés