Egyre több bizonyíték utal arra, hogy ha étrended fenntartható forrásból származó elemekből áll össze, az nem csak a bolygónak lesz jó. Ezeknek sorában jelent újabb, meglehetősen nyomós érvet az a kutatás, melyben a szakemberek az úgynevezett bolygódiétás indexet alkalmazták: ennek alapján értékeltek egyes élelmiszereket az emberi egészségre és a bolygóra gyakorolt hatásuk alapján.
Ezért kell karfiolt is enned
A harvardi szakemberek által végzett elemzés eredményei elég meggyőzőek: 30 éves utánkövetéssel azt találták, hogy a bolygóbarát ételeket fogyasztók halálozása negyedével alacsonyabb volt, mint azoké, akik nem ilyen típusú ételeket fogyasztottak.
A szakemberek abban sem engedték el a kezünket, hogy hogyan válasszunk olyan ételeket, melyek egyaránt jók nekünk és a Földnek is. Öt kategóriába sorolták azokat az élelmiszereket, amelyekből érdemes válogatnunk a hosszabb élet érdekében. Mi sem titkoljuk, mi tartozik ide, íme, az öt kategória:
- teljes kiőrlésű gabonafajták,
- gyümölcsök,
- keményítőt nem tartalmazó zöldségek (mint a karfiol, a brokkoli, a gomba és a paradicsom, bár utóbbi kettő csak a felhasználási és fogyasztási szokások szerint zöldség),
- diófélék,
- telítetlen olajok (mint az olíva-, mogyoró-, dió-, napraforgó-, repce- és kukoricaolaj).
Ahogyan az bizonyára neked is feltűnt, a húsfélék hiányoznak a felsorolásból: a fehérjebevitelt is növényi alapanyagokból biztosító étrend a szív- és érrendszeri, légzőszervi és neurodegeneratív betegségek általi halálozás mellett a daganatos betegségek miatt bekövetkező halálozás esélyét is jelentősen csökkenti az adatok szerint.
Nem csak a zöldségeknek vannak előnyei
Korábbi kutatási eredmények is jelezték már, hogy a fenti élelmiszercsoportokra valóban számíthatunk, ha szeretnénk egészségesebben élni. A teljes kiőrlésű gabonafélék kapcsán 3000 férfi bevonásával végeztek kutatást, amely megmutatta, hogy főként az idősebbeknél csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek előfordulását ezek fogyasztása.
A krónikus betegségekkel összefüggésbe hozott gyulladásmarkerek is alacsonyabb értékeket mutatnak az ilyen típusú gabonákat fogyasztóknál egy 2022-es kutatási összefoglaló szerint.
2021-ben szakembereknek a napi öt adag zöldség vagy gyümölcs fogyasztását sikerült szakmai érvekkel alátámasztania: ezek fogyasztása a halálozást csökkenti, a maximális nyereséget pedig épp az öt adag elfogyasztásával érheted el.
A diófélék előnyét egy 2019-es kutatás határozta meg az elhízás kisebb előfordulásában.
Az állati eredetű fehérjékkel kapcsolatos eredmények ugyanakkor nem ilyen egyértelműek. Bizonytalan kapcsolatot sikerült csak kimutatni a vörös húsok fogyasztása és a betegségek kialakulása, valamint a halálozás közt. A rák és a tojásfogyasztás kapcsolatára is utaltak már eredmények, így egyre nehezebb dolga van annak, aki az állati eredetű ételek fogyasztását egészsége védelmével egyeztetné össze.
Vigyázz a bolygóra is!
A fenti öt élelmiszercsoport tagjainak étrendedbe történő beiktatása ugyanakkor az eddigi eredmények alapján biztosan csak pozitív hatással lehet egészségedre. A szakemberek azt ajánlják, hogy ne egyik napról a másikra akard teljes mértékben újraszabni étrendedet, inkább
próbálj ki új ízeket, kezdd kicsiben, és haladj lépésenként előre!
Lehetőleg helyi termelőktől, a közelből származó élelmiszereket válassz – ezzel teljesül az étrend bolygóbarát része is –, és figyelj arra is, hogy az élelmiszer-pazarlást is minél jobban szorítsd vissza. lehetőleg mindent használj fel, amit megvettél, és ne kerüljön maradék a kukába!
Ha szívesen olvasnál arról, hogyan tudod felhasználni a konyhai maradékot, ezt a cikket ajánljuk:
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés