Ezt az 5 dolgot sosem teszik az orvosok influenzaszezonban

GettyImages-1226065553

Egyre többen köhögnek és tüsszögnek, ahogyan az minden év nagyjából közel azonos időszakában lenni szokott. A változékony, gyakran kiszámíthatatlan időben többet is vagyunk a lakásban, a zárt térben pedig gyorsabban terjednek a vírusok.

A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint az influenza aktivitása októberben kezd fokozódni, amely gyakran december és január között éri el a csúcspontját. Ám rajta kívül számos más légúti vírus is kering, például a megfázásos tüneteket okozó rhinovírus és az RSV, és emellett még a Covid is fenyegetést jelent. De vajon mit tesznek maguk az orvosok, hogy megelőzzék e megbetegedéseket? Íme, a szakértők tippjei!

Nem hagyják ki a kézmosást

Unalomig ismételjük minden évben, sokan mégsem veszik komolyan, pedig a rossz kézmosási higiénia valóban jelentősen növeli az influenzával vagy a náthával való megfertőződés esélyeit. Richard A Martinello, a fertőző betegségek és a gyermekgyógyászat professzora szerint amikor a kezünk szennyeződik egy olyan felülettel, amelyen ott a vírus, elég csak a szemünket vagy az orrunkat megérinteni utána, hogy megfertőződjünk.
„Ha úton vagyunk, és nincs a kezünk ügyében szappan és víz, ideiglenes fertőtlenítőszerként alkoholos kézfertőtlenítőt is használhatunk” – tanácsolja a professzor.

Ha nem jutunk vízhez és szappanhoz, ideiglenes megoldásként jó ötlet a kézfertőtlenítő
Ha nem jutunk vízhez és szappanhoz, ideiglenes megoldásként jó ötlet a kézfertőtlenítőd3sign / Getty Images Hungary

Betegen nem mennek dolgozni vagy iskolába

Martinello influenzásan, de náthásan is elkerülné a munkába járást, hiszen, mint mondja, felelősek vagyunk egymásért. Ha betegen megyünk dolgozni, veszélynek tesszük ki a körülöttünk lévőket. „Miután az influenza és a megfázás is fertőzött felületekkel való érintkezéssel és cseppfertőzés útján terjed, akkor teszünk jót magunkkal és a környezetünkkel, ha otthon maradunk” – teszi hozzá a szakember.

A CDC szerint az influenzavírust már akkor átadhatjuk, ha még nincsenek tüneteink.

Nem ragaszkodnak a napi rutinhoz

Dr. Tamika Henry, az Unlimited Health Institute doktora szerint az egészségünk bánhatja, ha függetlenül attól, hogy érezzük magunkat, még betegen is tovább erőltetjük a napi rutint. „Gyakran hiába ad a testünk jeleket és jelzéseket arra, hogy pihenjünk, mi mégis továbbmegyünk, pedig ekkor nincs fontosabb a pihenésnél” – hangsúlyozza az orvos. 

A szakértő szerint az alvás segíthet gyorsabban felépülni az akár két hétig is tartó megfázásból vagy influenzából.

„Az elégtelen alvás fokozott gyulladást és csökkent immunválaszt okoz, amely meghosszabbíthatja a betegségből való felépüléshez szükséges időt” – ezt már dr. Matthew D. Weaver, a Harvard Medical School orvostudományi oktatója mondja, hozzátéve:

ha az egészséges szokásainkat helyezzük ilyenkor is előtérbe, nagy esélyekkel gyógyulunk hamarabb, és még az is lehet, hogy az év »legbetegesebb« időszakában is egészségesek maradhatunk.

Az ősszel és télen szokásos betegségek alkalmával is nagyon fontos a megfelelő mennyiségű alvás
Az ősszel és télen szokásos betegségek alkalmával is nagyon fontos a megfelelő mennyiségű alvásGuido Mieth / Getty Images Hungary

Maszk nélkül sehova sem mennek

Noha néha előfordul, hogy muszáj betegen is kimozdulnunk, dr. John Swartzberg, a Kaliforniai Egyetem klinikai professzora azt mondja, sosem hagyná el az otthonát maszk nélkül. A szakember szerint, függetlenül attól, hogy kint vagy bent vagyunk, a maszkviselésnek alapvetőnek kellene lennie, ugyanis e nélkül egy tüsszentéssel és köhögéssel is könnyedén fertőzhetünk. 

Az orvosok szerint bel- és kültérre is hasznos lehet a maszkviselés
Az orvosok szerint bel- és kültérre is hasznos lehet a maszkviselésSolskin / Getty Images Hungary

Nem hagyják ki az influenza elleni védőoltást

Amit dr. Marie-Louise Landry laboratóriumi orvostudományi professzor sosem hagyna ki az időszak beálltával, az az influenza elleni oltás.

A szakember szerint a vakcina kihagyása vagy késleltetése növelheti az influenza szövődményeinek kockázatát.

A Nemzetközi Oltóközpont szerint a szövődmények kialakulásának fő oka nem más, mint hogy a vírus nagymértékben megkönnyíti egyéb bakteriális kórokozók bejutását. Tájékoztatásuk szerint a betegség kockázata sokkal nagyobb, mint a védőoltásé, ezért az injekciót féléves kor felett mindenkinek javasolják.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek