Az életkor előrehaladtával számos kedvezőtlen változáson megy keresztül az ember. Ilyen például a fizikai erőnlét csökkenése, a testsúlyvesztés, a halláskárosodás, illetve az öregkori törékenység és gyengeség, ami fokozza az esések és törések kockázatát, és akár végzetes következményekkel is járhat. Egy új kutatás azonban azt mutatja, hogy bizonyos élelmiszerek fogyasztása segíthet, hogy idősebb korodban is életerős maradj.
Mit lehet tenni az időskori törékenység ellen?
Ha naponta csak 10 milligrammal megemeled a flavonolbeviteled, már azzal is 20 százalékkal csökkentheted az időskori törékenység kockázatát – állapította meg a Marcus Institute for Aging Research tanulmánya.
A kutatók szerint a kvercetin nevű flavonoidokat tartalmazó gyümölcsök, köztük az alma és a szeder fogyasztása ilyen szempontból különösen hasznos lehet. Ahogy sajtóközleményükben fogalmaznak,
van némi alapja a régi mondásnak, hogy napi egy alma az orvost távol tatja.
Mitől olyan egészségesek a flavonolok?
A flavonolok a flavonoidoknak nevezett vegyületcsalád részét képzik. Ezek sokféle zöldségben és gyümölcsben megtalálhatók, és általában antioxidánsként hatnak a szervezetben, megvédve a sejteket a szabad gyökök által okozott oxidatív stressztől.
A kutatásokból az is kiderül, hogy a flavonolokban gazdag élelmiszerek fogyasztása csökkenti a gyulladást, ami mérsékeli a krónikus betegségek, így a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú diabétesz, a rák és a demencia kockázatát.
Hogyan segíthetnek az időskori törékenységen?
Az időskori törékenység a fizikai funkciók általános hanyatlását jelzi, és gyakran az izomtömeg csökkenésével, fogyással, fáradtsággal és mobilizációs nehézségekkel jár. Bár a flavonolok szervezetre gyakorolt hatásának pontos megértéséhez további vizsgálatok szükségesek, az eddig elvégzett kísérletek eredményei arra utalnak, hogy antiallergén, gyulladásgátló, vírusellenes és antioxidáns tulajdonságokkal bírnak, amelyek védelmet nyújthatnak a törékenységgel szemben.
A flavonolok – mint például a kvercetin – más fitonutriensekkel együtt különböző testi mechanizmusokban vesznek részt. Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy a kvercetin természetes módon segíti a szervezetben zajló egyéb kémiai folyamatokat.
A pozitív eredmények legvalószínűbb oka az, hogy a flavonolok képesek csökkenteni a gyulladást, amely ha krónikussá válik, olyan fizikai változásokhoz vezethet, melyek a törékenység kialakulásának kedveznek.
Milyen élelmiszerekkel érdemes bevinni?
A jó hír, hogy a flavonoloknak már kisebb mennyiségben is pozitív hatásuk lehet: egy közepes méretű almából például kapásból 10 milligrammhoz juthatsz. A kutatók általánosságban azt javasolják, hogy próbálj minél több különböző színű zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, úgy hogy az étrendedben az áfonya, a brokkoli, a lilahagyma és a rukkola is kapjon helyet.
Ha például mindössze három dekagramm kelkáposztát és egy evőkanálnyi apróra vágott lilahagymát adsz egy vegyes zöldsalátához, szintén elérheted a 10 milligrammos határt, de ha egy marék áfonyát szórsz a zabpelyhedre, több mogyoróvajat fogyasztasz és időnként nassolsz egy kis brokkolit, azzal is hasonló eredményt érhetsz el.
„Az egészséges, növényi eredetű táplálékokra fókuszáló étrend, amely zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat, babot, dióféléket és magvakat tartalmaz, a legjobb módja annak, hogy az életkor előrehaladtával megőrizhesd az egészséged, és csökkentsd a törékenység kockázatát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés