A Streptococcus pyogenes által okozott súlyos megbetegedés, az STSS ( sztreptococcus toxikus sokk szindróma ) már 977 embert fertőzött meg az idén, ezzel túlszárnyalva a tavalyi 941 esetet. A kutatók szerint a húsevő baktérium által kiváltott betegség halálozási rátája körülbelül 30%-os – adta hírül a CNN.
A húsevő baktérium minden harmadik beteggel végez
Az STSS a mélyszövetekbe és a véráramba jutva terjed el a szervezetben, általában lábon található sebeken keresztül jut be a szervezetbe. A betegek kezdetben láztól, izomfájdalomtól és hányástól szenvednek, majd a tünetek gyorsan életveszélyessé válhatnak,
alacsony vérnyomás és többszervi elégtelenség következtében sokkos állapotba kerülhetnek.
Az STSS még kezelés mellett is halálos lehet, tíz fertőzöttből akár három is meghalhat a betegség következtében. A legtöbb esetet az A-csoportú streptococcus baktérium (GAS) okozza, amely ritka esetekben nekrotizáló fasciagyulladást, azaz húsevő baktérium okozta megbetegedést eredményezhet. A maszkviselés és más járványügyi intézkedések a Covid-járvány idején sikeresen megfékezték az STSS terjedését, azonban
az intézkedések enyhítése után több országban is növekedett az esetszám.
Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) szerint a legtöbb fertőzött más betegségben, például rákban vagy cukorbetegségben is szenved, amelyek csökkenthetik a szervezetük védekezőképességét a fertőzések ellen. A CDC kiemeli, hogy különösen az idősebbeknél és a műtéten nemrég átesetteknél magas az STSS megbetegedés kockázata, de a fertőzés forrását sok esetben nem sikerült kideríteni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés