A szervezet természetes reakciója az izzadás, ilyenkor párologtatással hűti magát. Ettől azonban különbözik a hideg verejtékezés, amikor úgy izzadunk, hogy közben fázunk.
Mi a hideg verejtékezés?
Az izzadás jellemzően természetes, jótékony testi funkció: ha túl melegünk van, izzadunk, hogy kordában tartsuk testhőmérsékletünket. De néha még akkor is izzadunk, ha egyáltalán nincs melegünk. Ekkor beszélünk hideg verejtékezésről.
Ez abban különbözik a melegben való izzadástól, hogy általában nem érinti az egész testet, és nemritkán éjszaka jelentkezik, hidegrázás kíséretében. A hideg verejtékezés ennél fogva úgy definiálható, mint olyan nagy mennyiségű izzadás, amely a testhőmérséklet csökkenésével jár, és gyakran követi hidegrázás.
Mi okozza a hideg verejtékezést?
A hideg verejtékezést tehát nem a nagy hőség okozza, hanem számos egyéb dolog, melyek akár aggodalomra is okot adhatnak. Emiatt a hideg verejték zavaró és szorongató lehet sok beteg számára.
Fontos, hogy a hideg verejtékezés nem feltétlenül utal valamilyen konkrét egészségügyi problémára, ennek ellenére mindenképpen meg kell értenünk, meg kell fejtenünk, mi váltja ki.
Hiszen nem természetes, és a felszín alatt valami oka van annak, ha egy egyáltalán nem izzadékony ember elkezd erősen verejtékezni. Nézzük, melyek azok a lehetséges okok, amelyek hirtelen fellépő hideg verejtékezéshez vezethetnek.
Hiperhidrózis
Ha patakokban folyik a homlokunkról, a hónaljunkról, a hátunkról a víz akkor is, amikor máson egy csepp verejték sincs, akkor a probléma oka a hiperhidrózis. Ez azonban ritkán jelent egészségügyi problémát, bár bosszantó lehet azoknak, akik szenvednek tőle. A test leggyakrabban érintett területei a hónalj, a tenyér és a talp, ritkán az arc, a fejbőr és az ágyék.
Ha az izzadás alvás közben megszűnik, és nem jár semmilyen más tünettel, nem igényel orvosi kezelést.
Változókor
A menopauzával összefüggő hőhullámok váltakozása egy másik lehetséges oka a túlzott izzadásnak. Fontos megjegyezni, hogy a hideg izzadás nem korlátozódik a változókorban lévő nőkre.
Ugyanúgy érintettek lehetnek a középkorú nők is, akik szintén tapasztalhatják, hogy megváltozik a menstruációs ciklusuk, éjszaka izzadnak, miközben rázza őket a hideg.
Egyes kutatások szerint a hőhullámot követően a menopauzás nők testhőmérséklete drasztikusan csökkenhet, ami hidegrázást és ezzel együtt hideg verejtékezést válthat ki.
Gyógyszerek
A hideg verejtékezés számos gyógyszer mellékhatása is lehet, és itt gondolnunk kell a különféle, vény nélkül kapható készítményekre is.
Kutatások igazolják, hogy a hideg verejtékezést vagy a túlzott izzadást főként az antidepresszánsok, az ösztrogénszintet és az androgénszintet befolyásoló gyógyszerek, illetve a cukorbetegség kezelésére használt gyógyszerek idézik elő.
Alacsony vércukorszint
Alacsony vércukorszint vagy hipoglikémia akkor fordul elő, ha a vércukorszint a normál szint alá esik. A szervezet a vércukor hiányára az oxigénhiányhoz hasonlóan reagál, ennek egyik jele a test hideg verejtékezése.
A kutatások kimutatták, hogy az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség a testhőmérséklet szabályozásának csökkenésével jár mind hő, mind stressz esetén. Ez pedig azt jelenti, hogy a cukorbetegek nehezen tudják szabályozni testhőmérsékletüket.
Fertőzések
Számos fertőzés, legyen az autoimmun vagy bakteriális, hideg verejtékezést válthat ki. Az orvosok szerint a következő fertőzések állhatnak a hideg verejték hátterében: tuberkulózis, HIV, Covid, tüdőgyulladás, mononukleózis vagy a pajzsmirigy-túlműködés, ami a teljes test izzadásához vezethet.
Daganat
A hideg verejtékezés többféle rák tünete is lehet. Az izzadás leggyakrabban limfómával társul, de a verejtékezést a leukémiával is összefüggésbe hozták. De utalhat máj-, csont- és mellrákra is.
Szívroham
A hideg verejték a szívroham jele is lehet. Azonnali orvosi segítségre van szükség, ha a hirtelen jelentkező hideg verejték mellett az alábbi tünetek is fellépnek: szorító fájdalom a mellkasban, a gyomorban, a hátban vagy a nyakban, nehézlégzés, szédülés.
Hogyan kezelik a hideg verejtéket?
A hideg verejték kezelése az októl függ, de történhet vényköteles izzadásgátlókkal, injekcióval, vagy különféle eljárásokkal, melyekkel a verejtékmirigyeket és az idegeket lehet kezelni.
A pajzsmirigy túlműködése esetén vannak olyan gyógyszerek, amelyek szabályozzák a pajzsmirigy működését, míg bakteriális fertőzés esetén antibiotikumokra lesz szükség. A rák kemoterápiával, sugárkezeléssel vagy akár műtéttel kezelhető.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés