Szépséghibának gondolnád, de valójában az agyadat is veszélyezteti

GettyImages-143382962

A hason megjelenő zsírpárnák nemcsak a strandon nem mutatnak jól, de akár időskori elbutulást is okozhatnak.

Azt már korábban is tudtuk, hogy a hasi zsír jó néhány betegség kialakulásáért felelős lehet. Többek között a szívbetegséget, a magas vérnyomást, az agyvérzést, a 2-es típusú diabéteszt, az asztmát, a mellrákot és a vastagbélrákot is a számlájára írják. Ám egy friss kutatás arra is fényt derített, hogy az Alzheimer-kór megjelenésének hátterében akár ez a típusú elhízás is állhat. 

A hasi zsír az agyadnak is rosszat tesz

Az Obesity folyóiratban megjelent tanulmány szerint olyan középkorú pácienseknél, akiknek a családjában előfordult Alzheimer-kór, a hasi szerveikben – hasnyálmirigyben, májban és hason – lévő zsír mennyisége összefügg az agytérfogattal és a kognitív funkciókkal.

A hasi zsírt vizsgálták MRI-vel a kutatók
A hasi zsírt vizsgálták MRI-vel a kutatókDana Neely / Getty Images Hungary

A kutatás során 204 egészséges, középkorú résztvevőt vizsgáltak, akiknél a felmenők között jelentkezett az Alzheimer-kór, illetve a demencia. A hasnyálmirigyben, a májban és a hasban lévő zsírraktárakat térképezték fel MRI-vel.

A Rutgers Health kutatói szerint a hasi zsír hatással van az agy egészségére és a kognitív képességekre, és különösen a középkorú férfiak esetében emeli meg az Alzheimer-kór kockázatát. 

A férfiakat jobban érinti 

A kutatás egyik vezetője, aki neurodegeneratív betegségekkel is foglalkozik, így nyilatkozott:

Azoknál a középkorú férfiaknál, akik esetében magas az Alzheimer-kór kockázata, a hasnyálmirigyzsír növekedése alacsonyabb kognitív képességekkel és alacsonyabb agytérfogattal jár együtt.

A szakemberek szerint ez arra utalhat, hogy a hasi zsír és az agy egészsége között összefüggés van, ráadásul nemspecifikus, hiszen a nők esetében kevésbé jellemző, mint a férfiaknál. 

A férfiak esetében erősebb a kapocs a hasi zsír és a demencia között
A férfiak esetében erősebb a kapocs a hasi zsír és a demencia közöttseb_ra / Getty Images Hungary

A kutatási eredmények rávilágítanak a zsírraktárak és az agy öregedése közötti összefüggésre, illetve, hogy ebben a tekintetben különbség van a nemek között, így ezt is figyelembe kell venni a betegség megelőzésére tett erőfeszítések esetében. 

A BMI nem a valós képet mutatja? 

Ezenkívül a tanulmány megkérdőjelezi a testtömegindex (BMI) hagyományos használatát, mint az elhízással kapcsolatos kognitív kockázatok felmérésének elsődleges mutatóját. A kutatók szerint a BMI rosszul tükrözi a testzsír eloszlását, és nem feltétlenül számol a nemi különbségekkel.

Eredményeink erősebb kapcsot jeleznek a BMI és a kognitív képességek közötti összefüggésekhez képest, ami arra utal, hogy a BMI helyett a hasi zsírraktárak az alacsonyabb kognitív működés és a demencia magasabb kockázatának valódi tényezői.

Azt is megjegyezte, hogy ezek a kutatási eredmények új utakat nyitnak meg a célzott beavatkozások és a nemspecifikus megközelítések további fejlődése előtt a hasi zsír által az agy egészségére gyakorolt hatás megértésében és a veszélyforrás mérséklésében.

A BMI nem mutatja meg a zsír eloszlását a testen
A BMI nem mutatja meg a zsír eloszlását a testenruizluquepaz / Getty Images Hungary

Ha szeretnéd megtudni, hogyan előzd meg, hogy a májad elzsírosodjon, olvasd el ezt a cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek