Ha így mosod meg a hajad, tovább marad tiszta és dús hatású

GettyImages-1346179935
Olvasási idő kb. 6 perc

Amikor azt szeretnénk, hogy a hajunk dúsabb legyen, csak végső esetben gondolunk arra, hogy a vitaminokon és az öregedést is gátló fehérjén, a kollagénen kívül annak is nagyon fontos szerepe van, hogy hogyan mosunk hajat.

A bőrünkhöz hasonlóan a hajunk is törődést és odafigyelést igényel. Ha azt szeretnénk, hogy ne csak tiszta, de dús is legyen, nem csak a sampont és a hajbalzsamot kell gondosan kiválasztanunk. Jó, ha azzal is tisztában vagyunk, hogyan kell helyesen hajat mosni.

Ne az illat alapján válasszunk sampont

Ha valóban látványos eredményt szeretnénk elérni, akkor nem elég csak benedvesíteni, majd samponnal behabosítani, és végül balzsammal leöblíteni a hajunkat. A megfelelő hajmosási technika elsajátítása segítségünkre lehet abban is, hogy tisztálkodás során a hajunk, a hajhagymák és a fejbőrünk se károsodjon. A siker és a szép hajkorona érdekében érdemes odafigyelni a legapróbb részletekre is.

Ha ismerjük a helyes hajmosás technikáját, a hajunk nemcsak tiszta, hanem dús is lesz
Ha ismerjük a helyes hajmosás technikáját, a hajunk nemcsak tiszta, hanem dús is lesztderden / Getty Images Hungary

Kezdésképpen körültekintően válasszuk ki, hogy milyen termékeket használunk a hajápoláshoz. Lényeges, hogy a sampont és a balzsamot ne az alapján válasszuk ki, hogy melyiknek az illata nyeri el a tetszésünket. Ugyanis, ha nem a hajtípusunknak megfelelő samponnal mosunk hajat, több kárt tehetünk a hajunkban, mint amennyit használunk.

Először hajat mosunk, utána balzsamozunk

A haj egészséges szerkezetének megőrzése érdekében nagyon fontos, hogy először mindig samponozzuk, majd utána balzsamozzuk a hajunkat. A két műveletet nem szabad felcserélni, ugyanis a lúgos kémhatású sampon feladata a tisztítás, míg a savas öblítés lezárja a hajszerkezetet, így védi meg a hajat a sérüléstől.

A megfelelő sampon és balzsam kiválasztása is nagyon fontos
A megfelelő sampon és balzsam kiválasztása is nagyon fontoszoranm / Getty Images Hungary

A vékony szálú hajra érdemes gyengéd bőrtisztító sampont használni, míg a vastag vagy durva hajra keressünk hidratáló tulajdonsággal rendelkező terméket. A festett haj is egyedi törődést igényel, hogy megőrizze árnyalatát. Éppen ezért érdemes olyan sampont keresni, amitől a haj nem fakul ki.

Hajtípusunktól függetlenül kerüljük a szulfátokat és a szilikonokat tartalmazó samponokat. Ezek az összetevők csupán a sampon felhabosodásában segítenek, a hajunk azonban nem lesz tisztább tőlük.

Sőt, idővel ki is szárítják a hajunkat, miután eltávolítják a hajról a természetes olajokat, amitől fénytelenné válik és töredezni kezd a hajunk. Ez különösen igaz a vékony szálú, a száraz és a göndörödő hajra. Arról nem is beszélve, hogy vannak, akiknél a szulfátok bőrirritációt okozhatnak.

A természetes hajápolók is hatásosak

A drogériákban beszerezhető samponokon és balzsamokon kívül használhatunk olyan vízzel hígított természetes hajápoló szereket, mint az almaecet vagy a szódabikarbóna. Ezek is alaposan megtisztítják, és egyben hidratálják is a hajat. Ráadásul az almaecet segít eltávolítani a korábban használt makacs hajápolási termékeket is, és jó hatással van a korpásodás okozta enyhe fejbőrgyulladásra is. 

Hajmosás és balzsamozás után akár hidratáló, kondicionáló termékekkel is kényeztethetjük a hajunkat, melyek megóvják a hajvégeket a töredezéstől és a kiszáradástól.

Végezetül szükségünk lesz egy jó minőségű hajkefére is, ami fésülködés közben nem töri el hajunkat, hiszen a haj vizesen a legsérülékenyebb.

Ne mossunk hajat mindennap

Ha mindennap hajat mosunk, akkor megfosztjuk a hajunkat azoktól a természetes olajoktól, amelyek hosszú távon védelmet biztosítanak a kiszáradás és a töredezés ellen. A zsíros hajat javasolt 2-3 naponta, ám a száraz hajat elég csak hetente egy-két alkalommal megmosni. 

A hajunk akkor lesz tiszta, ha a sampont és a balzsamot is alaposan kiöblítjük belőle
A hajunk akkor lesz tiszta, ha a sampont és a balzsamot is alaposan kiöblítjük belőlepicture alliance / Getty Images Hungary

Az egészséges haj megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a hajmosáshoz használt víz minőségével is. A kemény vízben felhalmozódott ásványi anyagok, mint például a kalcium és magnézium, olyan filmréteggel vonják be a hajunkat, amely megnehezítheti a haj hatékony hidratálását.
Idővel a kemény víz kiszáríthatja a hajat, és súlyos esetben akár még hajhullást is okozhat, mert a kemény víz erősen irritálja is a fejbőrt. 

Íme még néhány alapvető tudnivaló a helyes hajmosáshoz:

1. Samponozás előtt alaposan nedvesítsük be a hajunkat. A hajunk vastagságától függően hagyjuk, hogy a langyos víz legalább egy-két percig áztassa a hajunkat.

2. A hajtípusunknak megfelelő mennyiségű sampont a haj hosszának megfelelő mennyiségben alkalmazzuk, mert ha a túl kevés sampont használunk, meglehet, hogy nem tisztítja meg alaposan a hajunkat.
Mielőtt felvisszük a sampont a hajunkra, keverjük össze a tenyerünkben egy kis vízzel. Így nemcsak kevesebb sampont használunk, hanem megelőzhetjük a fejbőr-irritációt is, miután a hajvégek helyett leginkább a fejbőrünket kell samponozni.

3. Ne vakargassuk a fejbőrt, mert nincs semmi szükség arra, hogy a körmünkkel fellazítsuk a lerakódásokat. A dörzsölés súlyos irritációt vagy akár fertőzést is okozhat.

4. A sampont mindig alaposan öblítsük ki a hajunkból, ha lehet, akkor hidegebb vízzel, mert az nem szárítja ki a haj faggyúrétegét.

5. A kondicionálót soha ne kenjük a fejbőrünkre, mert zsírossá teszi a hajunkat. A balzsamot a hajhossz közepétől a végekig oszlassuk el. Amíg hagyjuk beszívódni, egy széles fogú fésűvel akár ki is bonthatjuk a hajunkat.

6. A balzsamot is, ahogyan a sampont, alaposan öblítsük ki.

7. A hajunkat lehetőleg mikroszálas törülközővel szárítsuk meg anélkül, hogy dörzsölnénk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek