Így formázd a hajad a gyors és tökéletes hatás eléréséhez

GettyImages-452697589

Talán azóta, hogy az ember megpillantotta tükörképét a tó vizében, birizgálja hajkoronáját. Az biztos, hogy már Kleopátra is komoly hajápolási praktikákkal élt, nem is beszélve Sissi híresen hosszadalmas hajmosási rutinjáról. Ma már az elektronikai üzletekben a hajformázó gépek több helyet foglalnak el, mint a konyhai berendezések, de vajon melyiket mire érdemes használni és hogyan ahhoz, hogy a haj ne csak szép, de egészséges is maradjon?

„Fodrásztanuló koromban a hajsütő vasat még gázlángon melegítettük a Marcell-hullám készítéséhez. Két székkel mellettem egy tanuló kolléganőm épp beszárított egy frizurát. Én pont a vas fölött álltam, amikor a tőlem legalább másfél méterre berregő hajszárító felém fordult. Olyan erővel fújta a levegőt, hogy még ekkora távolságból is képes volt a gázmelegítő lángját megfújni, ami így belekapott az én kibontott hajamba. 

A haj rendkívül gyorsan ég, és nagyon jellegzetes, kellemetlen szagot áraszt.

Még szerencse, hogy volt annyi lélekjelenlétem, hogy azonnal elkezdtem oltani, bár sajnos csak a tenyereimmel tudtam két oldalról tapsikolva a lángokat csillapítani” – meséli Turi Angéla fodrász.

A mai hajformázó gépek biztonságosabbak

Szerencsére mára már sokat szelídültek ezek az eszközök, és nemcsak üzemeltetésükben felhasználóbarátabbak, de a haj egészségének megőrzését is fontos szempontnak tartják a gyártók.

A hajformázó gépeknél ma már az egészség is fontos szempont
A hajformázó gépeknél ma már az egészség is fontos szempontJovan Doncic / Getty Images Hungary

„A mai fejlesztések már figyelnek a haj megóvására, de hővédelemre így is szükség van” – mondja a szakember, majd hozzáteszi: „Az erre a célra készített védőolajok és védőkrémek használata a modern hajformázók mellett is ajánlott, ha nem akarod tincseidet károsítani. Ugyanakkor tényleg sokat változtak a technológiák. A régen népszerű dauer például ma már gyümölcssav hatóanyagú. Ez egy 10 perces, kímélő formája a tartós hullámnak. Igaz, nem csigavonalú, gyűrűs göndör tincseket eredményez, de nem is végez olyan roncsolást a hajszerkezeten. Volumennövelésre főleg vékony szálú, lelapuló haj esetén, vagy természetes »beach« hullám eléréséhez tökéletes.”

A védőkészítmények használatától ugyanakkor nem szabad eltekinteni…Getty Images Hungary
A védőkészítmények használatától ugyanakkor nem szabad eltekinteni…Getty Images Hungarypuhhha

Apropó, volumennövelés

A szerencsésebbek saját tapasztalatból talán már nem, de videóklipekből, retró plakátokról emlékezhetnek a nyolcvanas évek slágerfrizurájára, a kreppelt hajra. Bár csak az ég tudja, kinek juthatott eszébe, hogy gizda lehet a cikcakkosra tört haj látványa, a frizura szép karriert futott be. Talán nem is gondolnánk, de retró feeling felidézése mellett apróbb trükkökre még ma is kitűnően alkalmazható, módjával…

„Ha a haj töve kap egy kis kreppelést, a hajszálak nem érintkeznek egymással, aminek következtében a haj sokkal kevésbé fog zsírosodni és a tömege is nagyobbnak tűnik. Szintén lelapuló, fejre simuló haj esetén segíthet optikailag egy kis volumennöveléssel, illetve frizurakészítéskor. Ennek a trükknek köszönhetően kevesebb tupírral is többnek tűnik a haj” – avat be a titokba a fodrász.

Van élet a kreppelőn túl

Angéla segítségével összegyűjtöttük a legalapvetőbb hajformázó kütyüket, mert bár nagyanyáink fa vagy fém hajcsavarói, anyáink műanyag csavarói óta sok haj bongyorodott már be, de nem mindegy, hogy melyik mivel. A ma már a hajmeresztően nagy választék mellett elég nehéz kiigazodni. Íme tehát a legegyszerűbb megoldások a legtöbbféle hatás eléréséhez a szakértő tippjei alapján:

Hajformázó gépek

  • kúpvas: a ma újra divatos loknik elérésének egyik egyszerű módja. Hővédelemre ennek használata mellett is érdemes energiát fordítani. Különböző átmérőjű, illetve pontjai segítségével kisebb vagy nagyobb loknikat kaphatunk, s ezzel kiválthatjuk a hajsütő vasat, vagy a már emlegetett, régi gázlángos hajsütőt.
  • háromágú sütő: ennek segítségével meggyorsítható a fent leírt folyamat, bár ezzel inkább lazább hullámokat tudunk kölcsönözni a hajnak, mint loknikat.
  • hajvasaló: ugyan valójában szárítja a hajat, de tükörsima, csillogó tincseket tud eredményezni, más esést és állagot érhetünk e vele, mivel a kusza szálakat is rendezi és tükörsima felületet hoz létre. De nem csak erre alkalmas. Gőzölős vagy hagyományos, vékonyabb, lapos hajvasalóval göndöríteni is tökéletesen jól lehet, így egy megfelelő hajvasalóval több legyet is üthetünk egy csapásra.
Nemcsak vasalni tud, de szép hullámokat is
Nemcsak vasalni tud, de szép hullámokat iseclipse_images / Getty Images Hungary
  • diffúzoros hajszárító: göndör hajhoz az ilyen hajszárító használata a legjobb, de egyébként is megemeli a hajszálak tövét, amitől optikailag nagyobb tömeget hoz létre.
  • gőzbúra: ez az, amiről rögtön bevillan egy retró fodrászat képe a szemünk elé, bár ma már elég szuperszonikus formatervezett változataival találkozni inkább. Ugyan csak szalonhasználatban lehet élni a gőzbúra kínálta lehetőségekkel, pakoláshoz ideális, mert a kibocsátott pára és gőz, vagyis a hő hatására megnyílik a hajszerkezet, és az ápoló hatóanyagok intenzívebben jutnak be, mint egyébként.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek