Szörnyű mellékhatásokkal járt az új gyógymód, mégis Nobel-díjat kapott érte a portugál neurológus

gyogy-mod-618494748
Olvasási idő kb. 9 perc

Az 1940-es években szinte futószalagon hajtották végre a lobotómiákat, volt olyan orvos, aki öt perc alatt végzett egy beavatkozással. Egy darabig csodálatod gyógymódnak tartották, ám egy évtized elteltével szörnyű mellékhatásai derültek ki.

„Mintha egy tűt szúrnának az agyba, és jól megkavarnák a dolgokat” – így írta le a lobotómiát egy orvos, aki évtizedekkel az eljárás virágkora után rengeteg ilyen kezelésen átesett beteget vizsgált meg. Ennek ellenére a leukotómiának is nevezett, ma már szörnyű barbárságnak tűnő műtétet széles körben alkalmazták Európában és Észak-Amerikában az 1940-es években. Hogyan válhatott ilyen népszerűvé egy olyan eljárás, amelynek során egy hosszú, éles műszerrel átvágták a homloklebenyt az agy többi részével összekötő kapcsolatot?

Már évezredekkel ezelőtt ismert gyógymód volt

A lobotómia a pszichosebészet egyik formája, eredete az ősidőkig nyúlik vissza: már időszámításunk előtt 5100-ból maradtak fönn leletek, amelyek arra utalnak, hogy sámánok megfúrták betegek koponyáját. A trepanációt vagy koponyalékelést részben egészségügyi, részben vallási okokból végezték – sokszor

Gyomorforgató gyógymódok: meglepő, mivel kezeltek régenGyomorforgató gyógymódok: meglepő, mivel kezeltek régen

Sokszor embertelen és bizarr módszerekkel kezelték betegeiket még az ókor leghíresebb orvosai is.

Tovább olvasom

így próbálták kiengedni a koponyában rekedt, epilepsziát vagy más mentális betegséget okozó gonosz szellemeket.

Ezek a beavatkozások végigkísérték az emberiség történetét, a honfoglaló magyarok is végeztek ilyen „műtéteket”, és például a híres reneszánsz művész, Hieronymus Bosch is egy ilyen eljárást festett meg a Kőoperáció (avagy A balgaság gyógyítása) című alkotásán.

A Kőoperáció, avagy A balgaság gyógyítása (részlet)
A Kőoperáció, avagy A balgaság gyógyítása (részlet)wikimedia commons

Sajátos – bár nem kifejezetten orvosi – példája a lobotómiának Phineas Gage esete. A 25 éves vasúti munkásnak a 19. században egy robbanással járó munkahelyi baleset során egy 109 centiméter hosszú és 3 centiméter vastag fémrúd átfúrta az agya prefrontális kérgét. Noha különösebb panaszok nélkül sétált ki a kórházból, ismerősei szerint teljesen megváltozott. Olyannyira, hogy

többen állították: a robbanást túlélő Gage nem ugyanaz az ember volt, mint akit korábban ismertek.

Nobel-díj járt az első lobotómiáért

Egy svájci pszichiáter, Gottlieb Burckhardt volt az első orvos a modern korban, aki az agy csonkolásával próbált mentális problémákat megoldani. Súlyos skizofréniában szenvedő pácienseken kísérletezett az 1890-es években, inkább kevesebb, mint több sikerrel – az orvosi közvélemény keményen el is utasította kutatását.

Egas Moniz Nobel-díjat kapott az eljárás kidolgozásáért
Egas Moniz Nobel-díjat kapott az eljárás kidolgozásáértUniversal History Archive / Getty Images Hungary

Sokkal nagyobb sikereket ért el azonban az 1930-as években António Egas Moniz, egy portugál neurológus, akinek felkeltette az érdeklődését Burckhardt ötlete. Kollégájával, Almeida Limával közösen fejlesztették ki a leukotómia eljárását, amely során

egy visszahúzható dróthurokkal ellátott sebészi rúddal hatoltak be az agyba, majd ezzel a fehérállomány egyes területeit kivájták, kifejezetten azzal a céllal, hogy megszüntessék a páciens mentális betegségekre való hajlamait.

A kezdeti eredmények ígéretesnek tűntek, így – noha tudományosan igazán meggyőző eredményeket nem tudtak felmutatni – Moniz és Lima népszerűsíteni kezdte az eljárást mind Európában, mind Amerikában. (Moniz 1949-ben Nobel-díjat kapott az eljárás kidolgozásáért – lobotómián átesett betegek családtagjai azóta többször kezdeményezték az elismerés visszavonását, egyelőre sikertelenül.)

Az 1940-es években egyre több helyen kezdték el alkalmazni a lobotómiát
Az 1940-es években egyre több helyen kezdték el alkalmazni a lobotómiátKurt Hutton / Getty Images Hungary

Lobotómia altatás nélkül

Mindkét kontinensen találtak fogadókészséget a lobotómia használatára. Ez első olvasásra szörnyűnek tűnhet, ám fontos tudni, hogy akkoriban az agy és a mentális betegségek kutatása még gyerekcipőben járt, gyógyításuk pedig lényegében reménytelen vállalkozás volt.

„Abban bíztunk, hogy kiutat jelenthet. Azt reméltük, hogy segíteni fog”

– mondta Jason Brice idegsebész, aki maga is több lobotómiát hajtott végre a wimbledoni Atkinson Morley Kórházban. Amerikában az eljárás legnagyobb híve Walter Freeman lett, aki roppant nagy eltökéltséggel terjesztette a „csodás gyógymódot”.

Egyfajta sztárorvossá vált akkoriban, lobotomobiljával az országot járta, és egy nap akár több tucat beavatkozást is elvégzett.

A lobotómia elterjedése előtt a legkülönfélébb gyógymódokkal próbálkoztak – táncterápia egy angliai kórházban 1946-ban
A lobotómia elterjedése előtt a legkülönfélébb gyógymódokkal próbálkoztak – táncterápia egy angliai kórházban 1946-banKurt Hutton / Getty Images Hungary

1946-ra kidolgozta a jégcsákány-lobotómia névre keresztelt megoldást, amely az eljárás gyorsabb és állítólag hatékonyabb változata volt – nem kellett hozzá műtőszoba, sőt, bizonyos esetekben altatás sem. Freeman tulajdonképpen bárkin elvégezte a műtétet: nemcsak súlyos mentális betegségekben szenvedő embereken, hanem olyanokon is, akik depresszióval vagy szorongással küzdöttek. Gyakran „segített” nehezen kezelhető, problémás viselkedésű pácienseken is.

Anglia Walter Freemanjét Sir Wylie McKissocknak hívták. Híresen gyorsan dolgozott: karrierje során több mint 3000 lobotómiát hajtott végre.

„Mindössze ötperces eljárás volt. Nagyon gyorsan elvégezhető”

mondta Terry Gould, aki McKissock altatóorvosaként dolgozott az 1940-es években az Atkinson Morley Kórházban. Ám az orvos nem csak ott operált: hétvégente beutazta az egész országot, és kisebb egészségügyi intézményekben is műtött. „Olykor szombat reggel elautózott egy kórházba, ahol három-négy leukotómiát is elvégzett, majd hazautazott” – emlékezett vissza Jason Brice.

Amerikában Walter Freeman terjesztette el a „csodagyógymódot”
Amerikában Walter Freeman terjesztette el a „csodagyógymódot”Bettmann / Getty Images Hungary

Magyarországon is erről beszéltek

Az új agysebészeti eljárás híre rövidesen a Kárpát-medencébe is eljutott. A Felvidéki Népszava például 1947-ben arról írt, hogy „forradalmi jelentőségű újítások foglalkoztatják az orvosi szakköröket: műtéti beavatkozással igen nagy eredményeket érnek el, a megoperált betegek teljesen javultnak minősíthetők, elhagyhatják a zárt intézetet, és mint dolgozó emberek élhetnek a társadalomban”. A lap véleménye szerint ezeknek a betegeknek az esetében

„nem lehet hátránynak minősíteni az érzelmi élet terén következményként mutatkozó kisebbfokú eltompulást”.

Az újság arról is ír, hogy hasonló módszerekkel „idióta gyermekek műtéti gyógyításában” is remek eredményt értek el: egy magyar sebészfőorvos „szellemileg teljesen elmaradt, szinte állati életet élő gyermekeket operált meg, és az eredmény egészen kiváló volt”. A Világosság című lap 1948-ban pedig beszámolt Herbert Olivecrona svéd agysebész látogatásáról, aki előadásában így beszélt: „sikerült egy újabb, talán nagy jelentőségű művi eljárást kidolgoznom…az emberiség egyik legnagyobb átka és leggyakoribb betegsége, a migrén” ellen.

Inzulinnal előidézett kómával is próbálkoztak, a betegeket egy hatalmas dózisnyi cukorral ébresztették föl
Inzulinnal előidézett kómával is próbálkoztak, a betegeket egy hatalmas dózisnyi cukorral ébresztették fölBert Hardy / Getty Images Hungary

A professzor szerint a lobotómia „kellő javallat mellett üdvös és gyógyító műtét”.

„Kétségtelen, hogy a műtét bizonyos lehangoltsági állapotot idéz elő a megoperált betegnél, azonban még mindig jobb ez az állapot, mint a másképpen gyógyíthatatlan scizofrénia, vagy más hasonló gyógyíthatatlan elmebaj” – mondta, amikor az eljárás olykor kétes megítéléséről kérdezték.

A csodás gyógymód bukása

Ebben az időszakban rengeteg lobotómiát hajtottak végre Európában és az Egyesült Államokban is. Az 1950-es évekre azonban – ahogy egyre nőtt az így kezelt betegek száma – elkezdtek megmutatkozni a beavatkozás árnyoldalai. Súlyos emlékezetkiesés, a mentális képességek nagymértékű csökkenése, megváltozott személyiségjegyek – hogy csak néhányat említsünk a mellékhatások közül. Egyre több történet terjedt el olyan páciensekről, akik képtelenné váltak a legegyszerűbb feladatok elvégzésére, sőt, olykor teljesen elveszítették éntudatukat. Rosemary Kennedy, John F. Kennedy amerikai elnök testvérének tragikus sorsáról széles körben beszéltek az emberek.

Kennedy húga, Rosemary sorsa is tragikus: lobotómiával „nyugtatták” volna megKennedy húga, Rosemary sorsa is tragikus: lobotómiával „nyugtatták” volna meg

A Kennedy-átok nemcsak John. F. Kennedyn, hanem húgán is fogott, aki sokkalta jobban megszenvedett az élettel, mint bátyja.

Tovább olvasom
Rosemary Kennedy apjával – ő rendelte és intézte el JFK lánytestvérének lobotómiáját
Rosemary Kennedy apjával – ő rendelte és intézte el JFK lánytestvérének lobotómiájátBettmann / Getty Images Hungary

Elképzelhető persze, hogy még hosszú időn keresztül alkalmazták volna az eljárást, ha nem jelennek meg az első pszichiátriai gyógyszerek, amelyek sokkal kevésbé invazív és drasztikus gyógymód lehetőségét vetették föl. A lobotómia legnagyobb hirdetője, Freeman karrierjének az vetett véget, amikor 1967-ben egy fiatal betege a harmadik leukotómia után agyvérzésben elhunyt. Az 1970-es évekre az eljárás lényegében teljesen eltűnt: a valaha csodálatosnak tartott beavatkozást felváltották olyan gyógymódok, amelyek sokkal kisebb kockázat mellett kínálnak reményt a felépülésre.

A lobotómián kívül is alkalmaztak szörnyű gyógymódokat az emberiség történetében. Íme a tíz legrettenetesebb.

Ez a gyógyítás 10 legrettenetesebb módja az emberiség történetébenEz a gyógyítás 10 legrettenetesebb módja az emberiség történetében

Bizarrnak és rettenetesnek tartjuk azokat a kezeléseket, melyeket régen használtak. De nem mindegyik tűnt el teljesen a történelem süllyesztőjében.

Tovább olvasom
Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire
Lebontják a világhírű írónő kedvenc házát, mert állítólag nem volt hatással a könyveire

A népszerű írónő bálozni járt az idilli házba, leveleiben is említi az épületet, de a műemlékvédelem mégis engedélyezte a bontást.

március 31., 11:51

  • életem
Milliókat kereshet, aki hibát talál ebben a szolgáltatásban
Milliókat kereshet, aki hibát talál ebben a szolgáltatásban

Most emelték meg a díjazást: 37 millió forint is járhat a szolgáltatás egy hibájának felfedezéséért.

március 31., 13:36

  • világom
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában
Ingyenes áramot kapnak, akik csökkentik a fogyasztásukat csúcsidőben Angliában

Aki hajlandó csökkenteni a fogyasztását csúcsidőben, ingyen áramot kaphat.

március 31., 12:44

  • Offline
Letarolt néhány kéményt a budapesti versenyen, de megnyerte a világ első női pilótája
Letarolt néhány kéményt a budapesti versenyen, de megnyerte a világ első női pilótája

Fittyet hányt a társadalmi normákra és a szabályokra, amíg élt. Tragikusan fiatalon hunyt el.

március 31., 16:46

  • Édes otthon
Tönkreteszed a bútorod, ha ezzel takarítasz
Tönkreteszed a bútorod, ha ezzel takarítasz

Megkarcolja, elszínezi és megfakítja a bútorokat, ha a takarításhoz nem a helyes tisztítószert használjuk.

14 perce

  • világom
Ez a férfi tehet róla, hogy a fél világ retteg a fekete macskáktól
Ez a férfi tehet róla, hogy a fél világ retteg a fekete macskáktól

Sokan rettegik ezt az állatot, a babona, ami körüllengi őket, egy inkvizítor kínzásaiból fakad.

március 31., 16:00

  • Offline
Elárverezik a forgatáson használt E.T.-t, elképesztő összeget adhatnak érte
Elárverezik a forgatáson használt E.T.-t, elképesztő összeget adhatnak érte

A filmes relikviák gyűjtői számára izgalmas árverés közeledik. E.T. mellett például King Kongra és egy Alienre is lehet majd licitálni.

március 31., 14:00

  • Offline
Egyáltalán nem akkora egy üstökös, mint hitted
Egyáltalán nem akkora egy üstökös, mint hitted

Mekkora egy bálna szíve? Hát Kolumbusz mutatóujja? Biztosan nem akkora, mint hiszed.

március 31., 15:10

  • lájfhekk
Szemetet kapott több mint 40 vásárló: innen rendeltek
Szemetet kapott több mint 40 vásárló: innen rendeltek

Nem a megrendelt árut kapták vásárlásuk után.

március 31., 12:10

  • világom
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek
Először szólaltak meg a hazatért asztronauták: megható, amit az érzéseikről meséltek

Interjút adtak az űrben rekedt asztronauták: elárulták, hogyan reagáltak, amikor kiderült, hogy nem jöhetnek vissza a Földre a tervezett időben.

március 31., 14:40

  • Offline
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól

A nő halált megvető bátorsággal küzdött a zsidó gyerekekért, mégis lelkiismeret-furdalása volt.

március 31., 19:00

  • Offline
Egyszarvú óriás fenyegette a neandervölgyi embert: így nézett ki
Egyszarvú óriás fenyegette a neandervölgyi embert: így nézett ki

A kislányok szivárványos sörényű műanyag unikornsai köszönő viszonyban sincsenek ezzel az egyszarvú ősállat monstrummal.

március 31., 05:46

  • világom
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban
Patkányt találtak a levesben, bezárta 2000 egységét a népszerű étteremlánc Japánban

A vendégek felháborodása miatt napokra lehúzza a rolót a népszerű étteremlánc csaknem kétezer egysége.

március 31., 10:39

  • Testem
Ez a hétköznapinak tűnő sérülés is jelezheti a rákot
Ez a hétköznapinak tűnő sérülés is jelezheti a rákot

A megmagyarázhatatlan testi tünetekkel érdemes azonnal orvoshoz fordulni.

március 31., 06:00

  • Offline
Egykor tiltott helynek tartották, ma sem érti senki, mi történik ebben a házban
Egykor tiltott helynek tartották, ma sem érti senki, mi történik ebben a házban

Máig nem tisztázott, hogy a tiltott helyen valójában mi történik.

március 31., 18:30

  • Édes otthon
Új helyen kell fizetni a parkolásért – büntetést kap, aki nem tud róla
Új helyen kell fizetni a parkolásért – büntetést kap, aki nem tud róla

Érdemes ismerni a parkolással kapcsolatos előírásokat, különben pótdíj és büntetés lehet a vége.

március 31., 11:10

  • Édes otthon
Fontos határidő jár ma éjfélkor: ha elfelejted, tízezreket bukhatsz
Fontos határidő jár ma éjfélkor: ha elfelejted, tízezreket bukhatsz

Már csak néhány óra a fontos határidőig.

március 31., 17:30

  • világom
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája
Titokzatos, föld alatti várost rejt az ókor máig ép csodája

Több száz méter mélyen lehet a monumentális épületegyüttes.

március 31., 06:30

  • életem
Öt napkitörés volt egymás után, mágneses viharok érhetik el a Földet
Öt napkitörés volt egymás után, mágneses viharok érhetik el a Földet

A második legerősebb kategóriájú napkitöréseknek komoly hatása lehet a Földre.

március 31., 10:06

  • világom
Ez a világ legveszélyesebb temploma
Ez a világ legveszélyesebb temploma

Hihetetlen, hogy éppen ezen a helyen alakították ki ezt a keresztény templomot Afrika szívében.

március 31., 19:30

  • világom
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába
Dagad a botrány Harry herceg körül: már Meghan Markle-t is belekeverték a vitába

Miután Harry távozott a Diana hercegnő emlékére alapított jótékonysági szervezetből, az elnök súlyos vádakat fogalmazott meg a hercegi párral szemben.

március 31., 08:36

  • Offline
„Annyi pénzt vizeltem már ebbe, hogy gyakorlatilag az enyém” – Hazavitte a piszoárt Hemingway
„Annyi pénzt vizeltem már ebbe, hogy gyakorlatilag az enyém” – Hazavitte a piszoárt Hemingway

Macskák számára biztosít vizet manapság a piszoár.

március 31., 07:26

  • Mindennapi
Zivatarra figyelmeztetnek: ezekben a vármegyékben jégeső is jöhet
Zivatarra figyelmeztetnek: ezekben a vármegyékben jégeső is jöhet

Nyárihoz hasonló, jéesővel kísért zivatarokra a héten többször és több helyen is lehet számítani, mégsem ez lesz a legmeglepőbb az időjárásban.

március 31., 07:46

  • Offline
„Nincsen apám, se anyám” – tudod folytatni a legismertebb magyar verseket?
„Nincsen apám, se anyám” – tudod folytatni a legismertebb magyar verseket?

Kvízünkben megmutathatod, mennyire ismered a leghíresebb magyar verseket.

március 31., 06:46

  • Testem
Hétszeresére nőtt a fertőzöttek száma, ezekben a vármegyékben a legtöbb a beteg
Hétszeresére nőtt a fertőzöttek száma, ezekben a vármegyékben a legtöbb a beteg

Mutatjuk, melyik vármegyékben a legtöbb a fertőzött, pedig egyszerűen megállítható lenne a betegség.

március 31., 08:06

  • Mindennapi
Nagyot nőhet a rezsidíj, ha elmulasztod ezt a határidőt
Nagyot nőhet a rezsidíj, ha elmulasztod ezt a határidőt

Érdemes időben lépni a rezsidíjak emelkedésének elkerülése érdekében – most még kedvezmény is kapható.

március 31., 09:06

  • világom
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég
Ezekben a magyar falvakban élnek a legkevesebben: 7 főre apadt a lakosok száma nemrég

Magyarország legkisebb falujában 13-an laknak, de a többiben is alig nagyobb a népesség. Van viszont jó hír is, az egyik faluban gyerek fog születni.

március 31., 08:20

  • életem
A 10 legmegosztóbb élelmiszer: sokan egy életen át utálják némelyiket
A 10 legmegosztóbb élelmiszer: sokan egy életen át utálják némelyiket

Ezek a hétköznapi élelmiszerek őszinte undort képesek kiváltani egyesekből.

március 31., 07:00

  • VIP
„Mindig kellenek az új impulzusok” – interjú Geszler Dorottyával
„Mindig kellenek az új impulzusok” – interjú Geszler Dorottyával

Stohl András partnereként műsorról műsorra magabiztosabban énekel Geszler Dorottya.

március 31., 08:50

  • világom
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás
Mianmari földrengés: műholdképeken az 1700 halálos áldozattal járó pusztítás

Legalább 1700 ember meghalt a mianmari földrengésben, de még hétfőn is találtak túlélőket. A műholdfelvételek drámai pusztítást mutatnak.

március 31., 09:37

Érdekességek