Itt gyógyulna a legtöbb magyar, de sokak egészségére még sincs jó hatással a kezelés

gyogykezeles-idosek
Olvasási idő kb. 3 perc

Sok magyar szeret gyógyfürdőbe járni, azonban nem szabad túlzásokba esni. A javasolt fürdőzési idő túllépése elhúzódó, kellemetlen tüneteket okozhat.

Egész évben népszerűek hazánk gyógyfürdői, de a nyári időszakban szinte mindannyian felkeresünk legalább egyet közülük. Bár alapvetően azt várjuk a gyógyfürdőzéstől, hogy felfrissüljünk, kellemesen érezzük magunkat, és csökkenjenek az egészségügyi panaszaink, mégis sokan szembesülhetnek kellemetlen tünetekkel a termálvízben.

A legtöbb gyógyvízben nem szabad sokat tartózkodni

Nem vagyunk egyedül az érzéssel, ha a gyógyfürdőből kijőve fáradtnak érezzük magunkat, vagy fájnak az ízületeink. Hazánk termálvizeiben ücsörögve ugyanis sokaknál fürdőreakció és fürdőfáradtság is felléphet, melyek az alábbi tüneteket okozzák.

Figyeljünk rá, mennyi időt töltünk a gyógyvízben, a kezelés hatékonysága múlhat rajta
Figyeljünk rá, mennyi időt töltünk a gyógyvízben, a kezelés hatékonysága múlhat rajtaMike Powell / Getty Images Hungary

Gyakran elpilledünk a meleg vízben ücsörgéstől, az úgynevezett fürdőfáradtság viszont hosszabb ideig, akár napokig tartó levertséget, gyengeséget és rossz közérzetet okozhat. Ráadásul az ízületi fájdalmak, a reumatikus panaszok is fokozódhatnak, pedig pont ezek miatt is járunk gyógyfürdőbe – írja a Sokszínű Vidék.

A fellépő rossz közérzet és kellemetlen panaszok hátterében szinte mindig az ajánlott fürdési idő túllépése áll.

Ez a gyógyvizek fajtáitól és összetételétől függően eltérő időtartam lehet, de sok esetben csak 15-20 perc gyógyfürdőzés javasolt. Azonban ha nem tartjuk be az ajánlott fürdési időt, akkor nem fokozzuk a gyógyhatást, hanem épp ellenkezőleg, akár hatástalanná is tehetjük a kúrát. Ezért mindig tájékozódjunk tehát az adott gyógyvíz összetételéről, és ne lépjük túl a javasolt fürdőzési időt – ezt minden medencénél jelezni szokták.

Ez a tünet jelzi, hogy hatékony a volt a kezelés

A fürdőreakció viszont az ajánlott fürdési idő betartása mellett is jelentkezhet. Általában egy hét után jönnek elő a fürdőfáradtsághoz hasonló, de annál általában enyhébb, átmeneti tünetek, azaz fokozódhatnak a fájdalmak, és felléphet némi levertségérzet.

A fürdőreakciótól azonban nem kell megijedni, ugyanis azt jelzi, hogy hat a gyógyvíz.

Aki hosszabb, egy-két hetes fürdőkúrát csinál végig, ám közben kellemetlennek érzi a tüneteket, beiktathat egy-két napos pihenőt, illetve konzultálhat a kezelőorvosával.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek