Emiatt lehet a normálisnál gyakrabban székelési ingered: 5 ok, amit gondolj át

GettyImages-1337052465
Olvasási idő kb. 3 perc

Gasztroenterológusok segítenek megfejteni, hogy a gyakori székelési ingert milyen okok válthatják ki, és mely esetekben érdemes orvoshoz fordulni.

Mi számít gyakori székelési ingernek?

Hogy kinél mi számít normális székletürítési gyakoriságnak, az egyénenként változó lehet. Van, akinél napi 4 alkalom sem számít rendellenesnek, ugyanez másoknál viszont a háttérben meghúzódó problémákra figyelmeztethet. A legjobb tehát, ha abból indulsz ki, hogy a változás mennyire számottevő a korábbi állapotokhoz képest. Ha úgy tűnik, hogy a szokásosnál többet jársz vécére, az a szakemberek szerint a következő 5 ok valamelyikére vezethető vissza:

1. Étrendbeli változások

A székelési inger általában a reggeli, az ebéd vagy a vacsora elfogyasztása után jelentkezik, ami az úgynevezett gasztrokólikus reflexnek köszönhető. Ez jelzésként szolgál a vastagbél számára, hogy ürítse ki tartalmát, ezáltal pedig képes legyen befogadni az újabb adag ételt.

Ha gyakran kínoz a székelési inger, gondold át, mit ettél mostanában
Ha gyakran kínoz a székelési inger, gondold át, mit ettél mostanábanJummie / Getty Images Hungary

Ha sűrűben kell vécére járnod, az abból is adódhat, hogy változtatsz az étkezési szokásaidon, ami elsőre talán fel sem tűnik neked. Akár az is elegendő hozzá, hogy az ünnepek során jobban teletömöd magad.

Az étrend megváltoztatása gyakori, laza székletet okozhat – különösen, ha laktózérzékeny vagy, és sok laktóztartalmú ételt eszel.

2. Megnövekedett rostbevitel

A magasabb rostbevitel szintén befolyással lehet székelési szokásaidra, hiszen a rostokat a szervezet nem képes megemészteni vagy felszívni. Ha tehát sok magas rosttartalmú ételt – teljes kiőrlésű gabonákat, zöldségeket, gyümölcsöket, dióféléket, magvakat és hüvelyeseket – fogyasztasz, ne csodálkozz, ha nem marad minden a régiben.

3. Ételmérgezés vagy ételallergia

A székletürítési szokások akut megváltozása mögött ételmérgezés is állhat, amelyet vírusokkal vagy baktériumokkal, például szalmonellával vagy E. colival fertőzött ételek fogyasztása okozhat. Ilyenkor nem ritka a 24 órától akár egy hétig is eltartó hasmenés. Hasonló tüneteket válthat ki az ételallergia is.

Mindkét esetben fontos, hogy hidratált maradj.

4. Új gyógyszerek szedése

Új gyógyszereket vagy táplálékkiegészítőket szedsz? Lehet, hogy ezért tör rád az átlagosnál gyakrabban az inger. A jelenségért néha a bél víztartalmát növelő készítmények a felelősek, mint amilyen a magnézium, a C-vitamin, az aloé vagy a szennalevél is.

Egyes ételek és gyógyszerek hasmenést válthatnak ki
Egyes ételek és gyógyszerek hasmenést válthatnak kiChakrapong Worathat / EyeEm / Getty Images Hungary

5. Súlyos betegség

Ha a gyakori székelési inger egy hét után sem hagy alább, és véres széklet, láz, erős hasi fájdalom, hányinger vagy szokatlan nyálkaképződés kíséri, nem kizárt, hogy komolyabb betegség, így például IBS (irritábilis bélszindróma), SIBO (kontaminált bélszindróma), fekélyes vastagbélgyulladás vagy Crohn-betegség okozza. Amennyiben ilyen tüneteket tapasztalsz, ajánlott mielőbb orvoshoz fordulnod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek