Ezeket a bizarr dolgokat kened magadra úgy, hogy nem is tudsz róla

GettyImages-186825580
Olvasási idő kb. 4 perc

Utánanéztünk, mi mindent kevernek a kozmetikai termékekbe a hatékonyság érdekében. Valahol a középmezőnyben helyezkedik el a sokkoló összetevők listáján az anyatej. Van ennél sokkal durvább is…

régi korok asszonyai arzénhasználattól kezdve egészen vizelettel történő arcmosásig sok mindenre hajlandók voltak annak érdekében, hogy megfeleljenek a kor szépségideáljának. Ma sincs ez másképp, csak épp egészségesebb kiadásban, ráadásul gyakran nem is tudunk arról, mi mindent kevernek a kozmetikai termékeinkbe a maximális hatás érdekében. Vajon azután is használnád a kedvenc krémed, miután kiderült róla, hogy fitymadarabkát tartalmaz? Magadra fújnád a kedvenc parfümöd, ha tudnád, hogy bálnahányással van felturbózva? Íme, a lista, amin épp úgy lehet meglepődni, mint szörnyülködni.

#1 Műanyagok

Nem csak csomagolóanyagként hasznosítják a műanyagot a szépségiparban: a műanyag filmképző szerepet tölt be hajzselékben, hajlakkokban vagy a hővédő termékekben. A PVA (polivinil-alkohol) könnyen beépíthető számos bőr- és hajápoló termékbe. A műanyag teszi például a vízálló szempillaspirált vízállóvá, és apró polietilén gyöngyök kerülnek sokszor a bőrradírokba is. 

A vízálló szempillaspirál a műanyag összetevőtől válik vízállóvá
A vízálló szempillaspirál a műanyag összetevőtől válik vízállóváRick Gomez / Getty Images Hungary

#2 Asztali só

A jó öreg konyhasó gyakori összetevője a samponoknak, arctisztítóknak, testápolóknak, habfürdőknek, azaz mindennek, ami habzik. Ezek a termékek felületaktív anyagok speciális kombinációiból készülnek, melyek képesek leoldani a szennyeződéseket például a bőrünkről vagy a hajunkról. Általában só szükséges a megfelelő viszkozitás eléréséhez. 

#3 Kovaföld

A kovaföld a dinamit két összetevőjének egyike (a másik a nitroglicerin). A kovaföld, a kovaalgahéjak maradványaiból létrejött természetes talajlerakódás. Mivel a részecskék üregesek, ezért nagyon porózusak; még macskaalomban és vízszűrőkben is megtalálható. A szépségiparban a kovaföld a natúr fogkrémekben, dezodorokban, kőpúderekben is fellelhető, ami nem csoda, hiszen fertőtlenítő hatást is tulajdonítanak a kovaföldnek, ráadásul magas az ásványianyag-tartalma.

#4 Lóvizelet-kivonat

Régebben valóban a ló vizeletéből vonták ki a karbamid nevű anyagot, ami puhítja a bőrt és segít megőrizni nedvességtartalmát. Szerencsére ma már szintetikusan állítják elő, és így használják fel széles körben nemcsak a kozmetikumokban, hanem a háztartási tisztítószerekben is.

A csiganyál fura, de annál hasznosabb összetevő
A csiganyál fura, de annál hasznosabb összetevőGian Luca Salis / EyeEm / Getty Images Hungary

#5 Csiganyál

A csiganyálat összegyűjtik, majd számos híres hidratálókrém összetevőjeként használják fel. A csiga váladékában található glikolsav és elasztin védi a bőrt a baktériumok és az UV-sugárzás ellen. A csiganyál eltávolítja az elhalt hámsejteket és regenerálja a bőrt, emellett hatékonyan bevethető a hegek és striák halványítására, illetve a pattanások kezelésére is.

#6 A bálna hányása 

Az ámbra az ámbráscetek bélfalának a védelmét szolgáló szürkés színű, viaszos állagú anyag. Amikor a bálna kiöklendezi az ámbrát, az reakcióba lép a sós tengervízzel, megszilárdul és lerakódik a partokon. A parfümgyártók már évszázadokkal ezelőtt felfedezték, hogy az ámbra megakadályozza az illatok lebomlását. Nem csak a parfümök miatt keresik a partra vetődött ámbrákat; sok helyen igazi csemegeként tartják számon. 

#7 Csecsemőfityma

A bőrápoló termékek legmegdöbbentőbb összetevője a csecsemők fitymája. Akármilyen förtelmesen is hangzik, az orvostudományban az emberi fitymát már évek óta használják új bőr növesztésére, ami az égési sérült betegek esetében eredményesen használható. Ugyanezt a módszert alkalmazzák a kozmetikai iparban is: elsősorban ránccsökkentő hatása miatt a cégek fitymafibroblasztokat kevernek a kozmetikai krémekbe és a kollagénes termékekbe.

#8 Anyatej

Anyatejes szappant elsősorban kisvállalkozások vagy kismamák gyártanak az otthonukban. Nem rosszabb, mint az anyatejből készült fagylalt ötlete, és állítólag csodát tesz a bőrrel az anyatejes szappan. Még recepteket is találunk a neten. Például megtudhatjuk, hogy 32 szappanhoz másfél liter anyatejre lesz szükségünk. Kérdés, hogy ha ennyi felesleges anyateje van valakinek, nem lenne e célszerűbb leadnia egy anyatejgyűjtő állomáson, mint nekiállni szappant főzni belőle.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek