Ezzel az egy mozdulattal baktériumteleppé teszed a fogkefédet

GettyImages-611184710
Olvasási idő kb. 3 perc

Noha azt már az első fogak megjelenésétől tudjuk, hogy milyen fontos a fogmosás, azzal csak kevesebben vannak tisztában, hogy milyen galibát okozhatunk a nem megfelelő szájápolással. Ráadásul elég hozzá egy automatikus, fogmosás utáni mozdulat.

Megannyi hasznos kütyü van a piacon, a high-tech nyomkövető eszközöktől kezdve az olyan egyszerű termékekig, mint a fogkefevédő. Annak ellenére, hogy utóbbi fürdőszobánk népszerű alapdarabja, ha a használatáról van szó, a fogorvosok óvatosságra intenek. De vajon mi lehet a gond ezekkel?

Megtartja a nedvességet

Miután a szájüregben több száz baktériumfaj található és megannyi szuperorganizmus jön-megy a fogainkon, amikor fogat mosunk, ezek egy része akkor is a sörtéken marad, ha használat után alaposan leöblítjük a fogkefét. Így tehát ha dolgunk végeztével a nedves kefére még egy tokot is húzunk vagy épp egy zárt edénybe dobjuk azt, előkészítjük a terepet a baktériumoknak és a gombáknak. 

Noha dr. Aierress Davis fogorvos szerint nincs sok olyan kutatás, amely szerint a fogkefén növekvő mikrobák kárt okoznának a szájban, mégis azt mondja: jobban tesszük, ha a fogkefét a levegőn hagyjuk megszáradni. 

A baktériumok melegágya lesz, ha a nedves fogkefére még tokot is teszünk
A baktériumok melegágya lesz, ha a nedves fogkefére még tokot is teszünkDoucefleur / Getty Images Hungary

Utazás közben

Ugyan a fogkefeborítók napi szintű használatát dr. Jordan Brown fogorvos sem ajánlja, abban valamennyi szakember egyetért, hogy utazáshoz praktikus lehet. Ám mondanunk sem kell, hogy az sem mindegy, hogyan csomagoljuk el a fogkefét. Davis doktor szerint jó ötlet papírtörülközőt tekerni a sörték köré, de jó szolgálatot tesz egy tiszta piperetáska is, amelyben úgy tárolhatjuk a szájápolási eszközt, hogy ne érintkezhessen mással.

Akár így, akár úgy csomagoljuk el, egy a lényeg: csakis szárazon tegyük a táskába!

A fogkefét csakis szárazon, más eszközöktől elkülönítve csomagoljuk el!
A fogkefét csakis szárazon, más eszközöktől elkülönítve csomagoljuk el!Aitor Diago / Getty Images Hungary

Így tartsuk tisztán!

De mégis hogyan tarthatjuk patyolattisztán a fogkefénket? Íme, a fogorvosok tanácsai!

  • Tartsuk távol a vécétől, mert ha azt nyitott fedél mellett húzzuk le, az ürülék részecskéi a levegőbe jutva megtelepedhetnek a sörtéken.
  • Érdemes a mosdókagylóktól is távolabb tenni, így a sörték kisebb eséllyel szennyeződnek kézmosás közben.
  • Háromhavonta mindenképpen cseréljük le a fogkefénket, ám ha úgy látjuk, már megkoptak a sörték, vásároljunk inkább újat a régi helyett. Ez nemcsak a baktériumok elszaporodása elleni védelem miatt fontos, hanem azért is, mert kopott kefével nem lehet jól fogat mosni. 
  • Egy-egy betegség után is mindenképp tanácsos lecserélni a fogkefét, függetlenül attól, hogy három hónapon belüli volt-e az előző csere.
  • Fogmosás után alaposan öblítsük ki az eszközt, majd másokétól elkülönítve, függőlegesen tároljuk, hogy lefolyhasson róla a víz. 
  • Nemcsak a fogkefe, hanem a tárolóedény rendszeres tisztítása is elengedhetetlen a megfelelő szájhigiéniához.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek