Nem tudod kinyitni a befőttesüveget? Ezt árulja el az egészségedről

GettyImages-537437255
Olvasási idő kb. 4 perc

A fogási vagy markolási erő – ami meghatározza a kézfogásod erősségét, és lehetővé teszi, hogy kinyiss egy befőttesüveget – értékes információkat hordozhat az egészségügyi állapotodról.

Kutatók szerint a markolási erő 50 éves kor körül kezd természetesen csökkenni. De azok, akik tesznek ellene, később mutatják az öregedés jeleit, vagyis hosszú távon is egészségesebbek maradhatnak, és összességében jobban megőrizhetik általános fizikai erejüket.

Ez sajnos fordítva is igaz: kutatók megfigyelték, hogy akik gyengébb erővel markolnak, azokra jellemző, hogy gyorsabban romlik az egészségük. Íme, néhány példa, hogy a markolási erőből milyen következtetéseket lehet levonni a különféle testi funkciók vonatkozásában.

1. Izomerő

A markolás erőssége könnyen mérhető jelzés arra, hogy a test többi része milyen erős. Ha veszítesz a kezed és a karjaid erejéből, és gyengül a fogásod, az azt jelezheti, hogy az öregedés következtében az izmaidat zsírszövet váltja fel.

A fogásod erejéből kiderülhet, hogy mennyire érintenek az öregedés hatásai
A fogásod erejéből kiderülhet, hogy mennyire érintenek az öregedés hatásaiLumiNola / Getty Images Hungary

A kutatók ezzel összhangban kapcsolatot találtak a markolás erőssége és a lépcsőzési képességek között. Azoknál, akiknél gyengébbnek bizonyult, több mobilitási probléma jelentkezett.

Ez egy ördögi kör. A csökkent mobilitás miatt az izmok tovább gyengülnek, ami növeli az esések és a törések kockázatát.

2. Immunitás

Az életkor előrehaladtával az immunrendszer fokozatosan gyengül, így az ember hajlamosabb lesz a fertőzésekre. A megfogyatkozó izomtömeg csak tovább ront a helyzeten, mivel csökkenti a szervezet azon képességét, hogy megfelelően reagáljon a betegségeket okozó baktériumokra és vírusokra.

Kutatások azt mutatják, hogy a gyengébb fogási erő gyakran csökkent immunitással párosul, ami kiszolgáltatottá teheti az ember a fertőzésekkel, köztük a Coviddal, a RSV-vel és az influenzával szemben, amelyek így súlyosabb tüneteket és szövődményeket okozhatnak.

3. Krónikus betegségek kockázata

A gyenge fogási erővel együtt emelkedhet a krónikus betegségek kockázata is. Ennek részben az az oka, hogy a csökkent izomtömeg megnehezíti az edzést, ami mozgásszegény életmódhoz vezethet és meggyengítheti a szervezetet.

Így védtelenebbé válhatsz egyes krónikus betegségekkel szemben, mint a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség), a cukorbetegség, a szívbetegségek.

4. Mentális egészség

A magyarázat itt abban keresendő, hogy ha csökken az izomerőd, az korlátozhat a mozgásban, ezért kevesebb minőségi időt tudsz a családoddal, barátaiddal tölteni, ezáltal elhatalmasodhat rajtad az elszigetelődés és a magány érzése.

Tudjuk, hogy a fizikai korlátok negatív hatással lehetnek a mentális egészségre.

A kutatók a gyenge markolási erőt olyan állapotokkal hozták összefüggésbe, mint a depresszió, az alvási zavarok vagy a memóriazavarok.

5. Élettartam

Az általános egészségügyi állapot tükreként a markolási erő a várható élettartamoddal kapcsolatban is árulkodó lehet. Hiszen ha törékenyebbé válsz, nagyobb eséllyel alakul ki kórházi kezelést igénylő állapot, ami ronthatja az életkilátásaidat.

A kezed erősítése segíthet megállítani a folyamatot
A kezed erősítése segíthet megállítani a folyamatotAndreyPopov / Getty Images Hungary

Gyakorlatok a fogás erősítésére

Minél jobban sikerül megőrizned a fogásod erejét, annál lassabban öregednek a sejtjeid. De ha hagyod elszállni az erőd, elkerülhetetlenül elkezdenek öregedni és metabolizálódni a sejtjeid, ami meghatározhatja, hogy fizikailag mire leszel képes.

A jó hír, hogy van néhány egyszerű gyakorlat, ami segíthet megőrizni, sőt javítani a markolási erőt. A legegyszerűbb, ha fogsz egy raketball vagy egy squash-labdát (vagy más, kellően rugalmas labdát), és ütemesen elkezded nyomkodni úgy, hogy a kezed és az alkarod izmait egyaránt igénybe vedd.

Ha ezt naponta kétszer, kezenként legalább 10 percig csinálod, az csökkentheti az öregedés fizikai hatásait.

A szakemberek hangsúlyozzák, ahogy közeledik az 50. születésnapod, ezek a napi kézgyakorlatok egyre fontosabbá válnak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek