Az én esetem indokolt volt, a kiskamasz fiamat kísértem el fodrászhoz. Jobban mondva egy barber shopba, ahol igazi klasszikus borbélyélményben lehet része a férfiaknak. Habár nem először jártam ott, bevallom, harmadszor is kívülállónak éreztem magam. Pedig nem történt ott más, mint hajvágás és borotválás. De mindez abban a férfiakra méretezett környezetben olyan intimitást hordozott, ami nőként valóban zavarba hozott.
Borbélyélmény Magyarországon
Az utóbbi néhány évben gombamód szaporodtak országszerte azok a különleges hangulatú, hagyományostól eltérő férfifodrászatok, ahol nem öt percig tart egy hajvágás, hanem a szakáll- és frizuraigazítás közben jut idő egy kis feltöltődésre is.
Az első barber shop csaknem tíz évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit Budapesten. A hagyományt a Gellei testvérek, András és Áron honosította meg Budapesten, az ausztrál mintára felépített borbélyszalonokkal. A kék-fehér-piros lámpás borbélyüzletek az USA-ban néhány évvel ezelőtt kezdtek elterjedni, és Nyugat-Európa mellett Ausztráliában is óriási reneszánszuk van.
Ha jólesik, welcome drink is jár
Egy barber shop sok mindenben különbözik a hagyományos férfifodrászatoktól. A legszembetűnőbb, hogy a klasszikus fodrászatokkal szemben itt nincsenek női vendégek, és a fodrászok is csak férfiak. A szolgáltatások között is csak olyanokat találunk, amit férfiaknak kínálnak: van kreatív és extrém hajvágás, szakálligazítás pengével, géppel és ollóval, haj- és szakállfestés, bajuszigazítás, valamint forró törülközős old school klasszikus késes borotválás, professzionális termékek, és ha jólesik, akkor egy welcome drink.
A berendezés is a férfias erőt sugározza
Ebben a férfiszentélyben a berendezés is férfias. A falakon vakolat helyett nyers téglára rögzített régi ollók, pengék, férfiaknak készült frizurákat ábrázoló fotók láthatók, a berendezés minimálisan megmunkált raklapokból készült. A shopokban mindössze egy, legfeljebb két fejmosóállomás van, és a szalon eredetére utaló néhány ausztrál emlék, bumeráng és szörfdeszka.
A tükrök előtt sem a megszokott, hagyományos fodrászszékekben ülnek a vendégek. A barber shopokban robusztus, masszív barberszékek állnak, melyeknek fix vagy szinkronban dönthető lábtartójuk van, illetve dönthető háttámlával és kivehető fejtámasszal rendelkeznek. Ez utóbbi funkcióknak szakálligazításkor van jelentős szerepük.
Ez a pengékkel, borotvákkal, törülközőmelegítővel, borbélyfésűvel és nyakszirtkefével felszerelt környezet egy igen kellemes férfias illattal párosul a speciális és professzionális waxoknak, samponoknak és szakállápolóknak köszönhetően.
Modern kori tetovált borbélyok
A borbély nem fodrász, ugyanis a borbély munkájához a hajvágáson túl hozzátartozik a borotválás és a szakáll fazonigazítása is. De régebben akár még kisebb műtéteket, például sebek összevarrását és fogászati beavatkozásokat, főleg foghúzást is elvégzett.
A mai barber shopokban bár már nem műtenek és nem húznak fogat, de a specializáció megmaradt. Itt nemcsak a borbélyok munkája, hanem ők maguk is szembetűnők, hiszen sokan közülük igen komolyan ki vannak tetoválva.
Szakmai tudásuk pedig igen megalapozott, miután ők teljes mértékben elkötelezték magukat a férfifodrászat mellett, professzionális módon végzik a munkájukat.
Már egy egyszerűnek tűnő hajvágás is hajszobrászatnak tűnik. Ilyenkor előkerül több eszköz, az olló mellett a hajvágógép és a penge is. Munkájukat teljesen elmerülve, szinte átszellemülve végzik, kívülálló szemmel olyan, mintha a borbély a vendégével együtt egy különös szeánszon venne részt. Ez az intim hangulat azt üzeni, a borbély nemcsak egy fodrász, hanem a vendég bizalmasa. Az az ember, aki bizalmat kapott arra, hogy rá bízzanak egy éppen születő stílust, na és persze azt, hogy pengével borotváljon.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés