Nem muszáj minden télen szenvedni: így kerüld el a felfázást hatékonyan

GettyImages-455448085

Statisztikák szerint a felnőtt nők fele találkozott már a felfázással, 20-30 százalékuknál pedig rendszeresen előforduló problémáról van szó, de a férfiak is érintettek. Összeszedtük, mire kell ügyelni, hogy elkerülhesd ezt a kellemetlen betegséget.

Az elnevezése ellenére a felfázás nem meghűlés következtében alakul ki. A hólyaghurut, vagy orvosi nevén cisztitisz valójában húgyúti fertőzés, amit a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba bejutó baktériumok okoznak, gyulladást idézve elő. Ez a baktérium az esetek többségében az E. coli, ami a vastagbélben természetesen is előfordul, és könnyen átjuthat a húgycsőbe. Ennek ellenére ez a kellemetlen betegség is elkerülhető némi odafigyeléssel és néhány praktikával.

Jellegzetes tünetek

A felfázás tünetei közé tartozik a gyakori és erős vizelési inger, amit viszont csak kis mennyiségű vizelet ürítése követ. Jellemző az égő érzés és fájdalom vizelés közben, nyilalló alhasi fájdalom, néha émelygés, izomfájdalmak, hányinger. A felfázás gyakorlatilag bármikor előfordulhat, de évszakváltások alkalmával gyakoribb. Nem feltétlenül azért, mert ilyenkor lengébben öltözünk a szükségesnél, hanem azért, mert ilyenkor gyengébb az immunológiai állapotunk.

A tőzegáfonya természetesen hatékony szer a felfázás ellen
A tőzegáfonya természetesen hatékony szer a felfázás ellenHeidi Harting / EyeEm / Getty Images Hungary

Kiket érint?

Ugyancsak gyakrabban szenvednek felfázástól a tinédzserek és a menopauzában érintett nők. Dr. Lőrincz István szülész-nőgyógyász főorvos szerint azért ez a két korosztály a legérintettebb, mert a kamasz lányok szervezete immunhiányosabb az időjárás-változások időszakában, a menopauza idején pedig a hormonszint csökkenése teszi védtelenebbé a szervezetet. Ha valaki annak ellenére szenved gyakran a betegségtől, hogy nem tartozik egyik korosztályhoz sem, valószínűleg hajlamosabb a felfázásra, de az is elképzelhető, hogy rejtett magasvérnyomás-, cukor- vagy érbetegségben érintett.

Ne halogassuk az orvos felkeresését!

A felfázás lényegesen gyakoribb nőknél, mint férfiaknál. Mivel a panasz általában alhasi görcs és gyakori vizelési inger, ezért nem urológushoz fordulnak a páciensek, hanem a nőgyógyászukat keresik fel. „Pedig a felfázás urológiai eset, mert a hólyag gyulladásos állapotáról van szó. Mivel azonban hólyagérzékenységgel még sokan nem fordulnak orvoshoz, pedig ultrahanggal már ilyenkor is kimutatható lenne a felfázás, leginkább csak a betegség előrehaladott állapotában találkozunk a pácienssel, amikor a vizeletben már vér, baktérium és fehérvérsejt jelenik meg” – mondja a szülész-nőgyógyász főorvos, aki szerint ilyenkor már sokszor nem elég a gyulladásgátló gyógyszer felírása, csak az antibiotikumos kezelés segít. „Nem a rosszul értelmezett panasszal van a probléma, hanem azzal, hogy nem vagyunk elég felvilágosultak, és ezért kevés figyelmet fordítunk a megelőzésre” – teszi hozzá.

Természetes szerekkel hatékonyan a felfázás ellen

Ma már szerencsére számos olyan készítmény létezik, amelyek segítenek a betegség megelőzésében és kezelésében. Az Észak-Amerikában honos vörös bogyós tőzegáfonya hatásosságát a húgyúti fertőzések kezelésében kutatások támasztják alá. Egy 2015-ös olaszországi vizsgálat szerint akár 73%-kal képes csökkenteni a betegség előfordulását a krónikus hólyaghurutban szenvedők esetében: a tőzegáfonyában található antioxidáns vegyületek (az úgynevezett proantocianidinek) segítenek megakadályozni, hogy az E. coli baktérium hozzátapadjon a hólyag falát borító hámsejtekhez.

A legfontosabb a megelőzés 

A főorvos szerint a legfontosabb az, hogy időben, már a legkisebb diszkomfortérzésnél kezdjük el szedni az étrend-kiegészítőt, valamint igyunk sok folyadékot, hogy tisztuljon a vese és a hólyag. A legcélszerűbb, mint mindig, a megelőzés, de ha ez nem sikerült, akkor minél előbb kezelni kell a betegséget, mert a bakteriális fertőzés a hólyagból feljebb mehet, és akár a vese megbetegedését is okozhatja. Ritkábban, de az is előfordul, hogy egy felső légúti betegség lehúzódik, és felfázást idéz elő. „Minden esetben az a legfontosabb, hogy a hólyagérintettséget meg tudjuk előzni. Ha ez nem sikerül, és a nőgyógyásznál sem enyhülnek a panaszok, akkor urológus bevonása javallott a további kezelésekhez” – teszi hozzá dr. Lőrincz István.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek