A legjobb módja annak, hogy kitaláljuk, mely ételek okozzák a fejfájást, ha gondosan nyomon követjük a táplálkozásunkat. Érdemes élelmiszernaplót vezetünk, hogy lássuk, mi okozza a sokszor több napon át tartó szenvedést.
Kávé, csapolt sör, vörösbor
Az italok listája meglehetősen hosszú. Első helyen a kávé áll, amely hetente néhány csészével még hasznos is lehet migrén ellen, de ha a napi koffeinfogyasztás éri el a néhány csészényi mennyiséget, akkor az már nem szerencsés. Viszont, ha valaki hozzászokott a reggeli kávéhoz, és ez kimarad, szintén fejfájással járhat. Érdemes okosan kísérletezni vele.

A csapolt sörrel sem jobb a helyzet, ez az ital körülbelül 25-ször annyi migrént kiváltó tiramint tartalmaz, mint a palackos sör.
Szóval, ha nagyon szeretnél sörözni, inkább kérj egy üveggel, vagy cseréld le egy pohár borra… Ja, óvatosan, az sem a legjobb megoldás. Az alkohol bármely fajtája kiválthatja a fejfájást. A vörösborról egy olasz tanulmány állapította meg, hogy összefüggés lehet a migrén és a vörösbor között. Ha folyadékpótlásról van szó, legjobb a víz, ezzel nem tévedhetsz.
Sajtok és szalámi
Egy jó szendvics kezdete is lehetne a sajt és a szalámi kettőse, de az igazság az, hogy egyeseknél ezek az ételek is fejfájáshoz vezethetnek. A cheddar sajt és az érlelt brie bővelkedik a tiraminban, ami a migrénhez köthető anyag. Az enyhébb sajtok, például a mozzarella és a ricotta azonban jók lehetnek, így nem kell végleg lemondani a tejes finomságokról.
Ugyanakkor a szalámikban, felvágottakban is magas a már sokat emlegetett tiraminszint, így ha mindenképp húsra vágysz, inkább egy finom steaket válassz!
Adalékanyagok
Az adalékanyagokról tudjuk, hogy érdemes kerülni, de van, akikre fokozottan rosszul hat. Tanulmányok szerint fejfájást válthatnak ki a nitrátok, a mesterséges édesítők, az MSG, és ételszínezékek is. Ezek vérbőséget okozhatnak az arra hajlamosak agyában. Szakemberek szerint az ilyen jellegű fejfájás különbözik a „frontos” fejfájástól.

Gyógyszerek: fájdalomcsillapítók és fogamzásgátlók
Az ételek mellett érdemes feljegyezni azt is, hogy milyen gyógyszereket szedsz rendszeresen. Széles a skála, melyek fejfájást okozhatnak: fogamzásgátló tabletták, szívgyógyszerek, fájdalomcsillapítók. Többnyire kétoldali, nyomó-szorító jellegű a fejfájás nem-szteroid gyulladáscsökkentők vagy ergotamin esetén, féloldali és pulzáló fejfájás a triptánok esetén.
Ha rendszeresen jelentkezik a fejfájás, lehet gyanakodni az aszpirinre, az altatókra, és a koffeint, valamint ibuprofent tartalmazó gyógyszerekre.
A fogamzásgátlók esetében is teljesen változó, mert egyes nőknél a fogamzásgátló tabletták és más hormonális fogamzásgátló módszerek, például a hüvelygyűrű okoz erős migrént, míg másoknál éppen ezek szüntetik meg az elviselhetetlen fejfájást.
A visszatérő fájdalom kezelésének legjobb módja, ha többé nem azt a gyógyszert szedi az ember, ami akár a szenvedést is okozhatja. Érdemes minden esetben konzultálni a háziorvossal. Lehetséges, hogy miután abbahagyod egyes gyógyszerek szedését, fokozatosan megszűnik a fejfájás is.

Mentes Anyu szakácskönyvek
„A kevesebb több. A mentes jobb."
Nemes Dóra újságíró, a Mentes Anyu márka és közösség megálmodója, de mindenekelőtt kétgyerekes anyuka. Szakácskönyveiben kipróbált recepteket válogatott össze, amelyek az inzulinrezisztensek, cukorbetegek, vagy életmódváltók étrendjébe passzolnak.
A könyvekbe most betekintést nyerhetsz.
Amit az online lapozgatóban megtalálsz:
- Tartalomjegyzék
- Előszó
- Részlet Étrendem - Szarka Dorottya dietetikus kisokosából
- + 1 recept is!
Mentes Anyu szakácskönyve 1+2 kedvező áron online rendelhető!
hirdetés