Ezekkel az ételekkel észrevétlenül tönkreteszed a májad

GettyImages-479413192
Olvasási idő kb. 5 perc

Nem csak az alkohollal teheted tönkre a májad. Egyes ételekkel hasonló károkat okozhatsz, mint az ivással.

A máj a szervezet méregtelenítő központjaként ismert, de összességében több mint 500 létfontosságú funkciót lát el, beleértve a salakanyagok eltávolítását, az immunválaszok szabályozását és a vércukorszint kezelését. Ezért is fontos, hogy minden tőled telhetőt megtegyél azért, hogy megfelelően tudjon működni. Az elmúlt évek tanulmányai kimutatták, hogy a májra nemcsak a testsúly, a koleszterin- és a vércukorszint vagy az elfogyasztott alkoholmennyiség van hatással, ilyen szempontból komoly jelentősége van az étrendnek is. Más szóval az, amit nap mint nap megeszel, segítheti vagy akadályozhatja ennek a létfontosságú szervnek a munkáját.

Ételek, amelyek jótékonyan hatnak a májra

A mediterrán diéta általában azért szerepel az orvosi ajánlásokban, mert támogatja a szív- és érrendszer egészségét, ám tudni kell, hogy ugyanilyen jót tesz a májnak is.

Az antioxidánsokban gazdag ételeket tartalmazó étrendek, mint amilyen a mediterrán diéta, segítenek csökkenteni a májbetegségek esetén előforduló gyulladásokat.

A gyümölcsökre szintén igaz, hogy tele vannak antioxidánsokkal, így fogyasztásuk jótékonyan hat a májra – különösen, ami a bogyós gyümölcsöket, az áfonyát és a szőlőt illeti. Ugyanez érvényes a leveles zöldségekre, így a spenótra és a kelkáposztára, amelyek nemcsak antioxidánsokat tartalmaznak, hanem K-vitamint is, ami elengedhetetlen a máj számára a vérrögképződés miatt.

A mediterrán étrend a májműködést is támogatja
A mediterrán étrend a májműködést is támogatjaWestend61 / Getty Images Hungary

A zsírmájbetegség megelőzéséhez hasznos lehet az olívaolaj fogyasztása, mely növeli a „jó” koleszterin szintjét, valamint antioxidánsokban és E-vitaminban gazdag.

A máj egészségéhez kulcsfontosságú a rostbevitel is. „A rostokban gazdag ételek, mint például a zabpehely, segítik a szervezetet a rendszeres székletürítésben, illetve javítják a bélrendszer egészségét. Ez azért lényeges, mert a székrekedés megnehezíti a méreganyagoktól való megszabadulást, így azok felhalmozódhatnak a szervezetben, ami komoly kockázatot jelent a krónikus májbetegségben szenvedőkre nézve.

Általánosságban tehát elmondható, hogy érdemes minél több gyulladáscsökkentő, antioxidánsokban és rostokban gazdag ételt fogyasztanod – lehetőség szerint alacsony szénhidráttartalmú és magas fehérjetartalmú tápanyagforrásokat kombinálva.

Melyik hús jó a májnak? 

A szakemberek elsősorban a sovány húsokat, a csirkét és a pulykát, illetve a halakat ajánlják, amelyeket olyan növényi alapú fehérjékkel egészíthetsz ki, mint a lencse, a borsó, a tofu vagy a diófélék.

Ételek, amelyek károsak a májra

Ahhoz, hogy a májad optimálisan tudjon működni, nem elég egészségesen táplálkoznod, bizonyos ételeket kerülnöd kell. A Liver Foundation ide sorolja a magas zsír-, cukor- és sótartalmú élelmiszereket, a gyorskajákat és a bő zsiradékban kisütött, rántott ételeket.

A gyorsételek különösen károsak a májra
A gyorsételek különösen károsak a májraBoy_Anupong / Getty Images Hungary

A dietetikusok szerint érdemes tartózkodnod az alkoholtól, a felesleges cukorbeviteltől és üres kalóriáktól is. „Ha többet eszel, mint amennyire a szervezetednek szüksége van, a májadnak fel kell dolgoznia és el kell tárolnia a fölös energiát. Ez azt jelenti, hogy ha túlzásba esel, az megterheli a májad.”

Ha csökkented a bevitt energiamennyiséget vagy több kalóriát égetsz el, az segít fenntartani az egyensúlyt, és kevesebb stresszt helyez a májra.

Igen károsak a feldolgozott élelmiszerek és az egyszerű szénhidrátok is, amelyek gyulladáskeltő hatásúak, ráadásul hozzájárulnak a zsír és a cukor elraktározódásához a májban. Előrehaladott májbetegség esetén kerülni kell a nyers kagylót, valamint az ammóniatermeléshez hozzájáruló fehérjeforrásokat is.

A feldolgozott élelmiszerek gyakran nagy mennyiségű cukrot, nátriumot és transzzsírokat tartalmaznak.

Kerülendő a dohányzás is, hiszen károsítja a májsejteket, csakúgy, mint a gyógyszerek keverése az alkohollal. Az alkoholos májbetegség megelőzéséhez az egészséges testsúly fenntartása lehet a kulcs, amihez nem árt, ha naponta legalább 30 percet mozogsz, és tápanyagdús, rostokban, gabonafélékben, zöldség-gyümölcsökben gazdag, sovány fehérjéket tartalmazó étrendet követsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek