A legtöbben talán úgy gondoljuk, hogy régmúltunk emlékeinek felelevenítésére nincs jobb módszer a fotók nézegetésénél, ám a tudomány erről másképp vélekedik. Noha a tudósok már azt is tudják, melyik a világ legjobb illata, és hogy miért szeretjük az „esőszagot”, megannyi kutatót foglalkoztat az is, hogy miért olyan maradandók a szagláshoz kötődő emlékek.
Egy parfüm illata
Az egyik első ezzel kapcsolatos kutatást 2004-ben, a Brown Egyetemen végezte dr. Rachel Herz a munkatársaival. Herzék egy ötfős női csoport tagjainál vizsgálták az illatok hatására esetlegesen bekövetkező agyi folyamatokat.
Az eredmények egyértelműen azt bizonyítják, hogy a szagláshoz kötődő emlékek igenis nagy hatással vannak ránk.
A vizsgálatban részt vevők ugyanis mind-mind nagyobb agyi aktivitást mutattak akkor, amikor olyan parfümöt szagoltak, amelyhez pozitív emléket társítottak. Sőt, ez az illat még erősebben hatott rájuk, mint a parfümös üveg látványa.
Vissza az időben
Egy másik, 2006-ban készült kutatásban 93 idős embernél azt figyelték meg, hogy az illatok által felidézett emlékek egészen a 10 éves koruk előtti időszakra vezették őket vissza, szemben a képek vagy a szavak nyomán felélénkített élményekkel, amelyekre többségében csupán 11-20 éves korukig emlékeztek.
Neve is van az élménynek
Az élményt, amelyet a szagokhoz kötődő vagy a szagokkal kapcsolatos emlékek váltanak ki, Proust-hatásnak nevezzük. Ez az elnevezés Marcel Proust írótól ered, aki Az eltűnt idő nyomában című könyvében írt a teába mártott sütemény illatáról, amely felidézte benne a gyermekkorához kapcsolódó örömet. Ez az állítás tette kíváncsivá a kutatókat is.
Így segít az agy az emlékezésben
De mi lehet az oka annak, hogy az orral érzékelt élmények ilyen erős, akár egy egész életre kiható emlékeket idéznek elő? Erre a tudósok azt a magyarázatot találták, hogy az agyunk a szagok és az illatok feldolgozásához is ugyanazokat a területeket használja, amelyeket az érzelmek, valamint az emlékek feldolgozásához is. A szagok és az illatok ezáltal segítenek emlékezni az érzelmi emlékekre.
A szag útja
Már csak az a kérdés, hogy a beszippantott szagok és illatok hogyan jutnak el az agyba. Ezek útja az orr nevű első állomás után a szaglógumón át vezet.
Ez az agy azon része, amely a szagokról szóló információkat fogadja, majd az emlékezésben jelentős szerepet játszó amygdala és a hippokampusz felé továbbítja.
A szaglás az egyetlen olyan érzékelés, amelyet az agy ezen a területen dolgoz fel, és ez az is, amely a legerősebben kapcsolódik az érzelmekben, a tanulásban és a memóriában részt vevő agyterületekkel. Az viszont már más kérdés, hogy mitől érzünk jónak vagy rossznak egy illatot.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés