11 étel, amitől gyorsabban öregszel

GettyImages-90607204

Az vagy, amit megeszel – örökbecsű mondás, amely még hangzatosabb, ha azt már korosabb időszakunkban halljuk. Nem véletlenül mondják a szakemberek, hogy az elfogyasztott ételeink hatással vannak ránk: nemcsak az általános egészségi állapotunkra, hanem a fiatalos ragyogásunkra is. Álljon hát itt egy kis emlékeztető azokról az alapanyagokról, amelyek nyomot hagyhatnak a bőrünkön!

A bőrünk öregedési folyamatának felgyorsulásáért okolhatjuk a genetikát, de a helyzet nem ilyen egyszerű. Noha ma már végeláthatatlan mennyiségben sorakoznak a boltok polcain az öregedés elleni krémek, arról gyakran szeretünk elfelejtkezni, hogy mi mennyit tehetünk ellene – például azzal, hogy elővigyázatossággal napozunk, és kellő odafigyeléssel étkezünk. 

Glikációs végtermékek

Az AGE-kként is ismert glikációs végtermékekről kevés szó esik, pedig bőrünk öregedési folyamatában igencsak nagy szerep jut ezeknek.

Az AGE-k akkor keletkeznek az ételekben, amikor magas hőmérsékleten készítjük, sütjük, főzzük, forraljuk, pirítjuk, pörköljük vagy grillezzük azokat.

Ez a folyamat tulajdonképpen nem más, mint a szénhidrátok, fehérjék és zsírok között, magas hőmérsékleten lejátszódó kémiai reakció. Miután a zsírokkal és fehérjékkel telített húsok egyébként is bővelkednek glikációs végtermékekben, ha magas hőmérsékleten hőkezeljük, még több szabadul fel belőlük. Az egész pedig egy ördögi kör: minél több AGE-t tartalmaz ugyanis egy étel, annál inkább öregíti a bőrt. 

A magas hőmérsékleten készült húsok még több glikációs végterméket tartalmaznak
A magas hőmérsékleten készült húsok még több glikációs végterméket tartalmaznakNanisimova / Getty Images Hungary

Pici változtatások

Mindez persze nem azt jelenti, hogy mostantól ki kell iktatnunk minden sült vagy főtt ételt az életünkből, de egy pici odafigyeléssel, egy-egy apró változtatással máris sokat tehetünk bőrünk egészségéért. A következő lista jó alap lehet ahhoz, hogy tudjuk, milyen élelmiszerek fogyasztását érdemes csökkentenünk.

1. Sült krumpli

Legyen akármilyen népszerű is a jó öreg hasábburgonya, jó, ha tudjuk: sem a rászórt só, sem pedig az AGE-k tekintetében nem a legjobb választás. Arról már nem is beszélve, hogy egy friss kutatás szerint még a mentális állapotunkra nézve is káros. Mint tudjuk, a magas hőmérsékleten készült ételek sejtkárosító hatásúak, a túl sok só fogyasztása pedig vizet vonhat el, ami aztán a bőrünkön is meglátszik.

Jó alternatíva lehet helyette a bőrszépítőként is emlegetett, A-vitaminnal teli édesburgonya, amely segít megelőzni a kollagén lebomlását és serkenti a kollagénrostok képződését.

2. Fehér kenyér

A magas glikémiás indexű élelmiszerek, mint amilyen a fehér kenyér is, növelhetik a szervezetben bekövetkező gyulladások esélyeit, ez pedig, nem kérdés, közvetlenül kapcsolódik az öregedési folyamathoz. A hagyományos kenyerek helyett mindenképpen érdemes kipróbálni a hozzáadott cukor nélküli, antioxidánsokban bővelkedő, csíráztatott gabonákból készülteket is.

3. Fehér cukor 

A cukor az egyik leghírhedtebb ellenfele a nem kívánt bőrproblémáknak, például a pattanásoknak, ráadásul hozzájárul még a kollagént károsító AGE-k kialakulásához is. Érdekességként azt is hasznos megemlíteni, hogy egyébként a vércukorszintünk emelkedése is serkenti az AGE-folyamatot, ami még jobban felgyorsul, ha napfény is ér bennünket. Ez a magyarázata annak, hogy miért jobb a strandon fagyi helyett frissítő, fagyasztott gyümölcsöket vagy például cukor hozzáadása nélkül készült jégkrémet ennünk. 

4. Margarin

A tudósok már rég tudják, hogy azoknál, akik nem fogyasztanak margarint vagy vajat, kevesebb a bőrkárosodás és a ráncosodás, mint azoknál, akik igen. Való igaz: a margarinban található transzzsírsavak a bőrt érzékenyebbé teszik az ultraibolya sugárzással szemben, amely károsíthatja a bőr kollagénjét és rugalmasságát.

Ezért lehet jó megoldás helyette az olívaolaj vagy az öregedésgátló antioxidánsokban gazdag avokádó a pirítósra.

Hasznos azonban tudni, hogy Magyarországon nem fenyeget bennünket a veszély, hogy káros transzzsírsavakban gazdag margarint vagy egyéb élelmiszert vásároljunk. A hazánkban forgalmazott margarinok és más élelmiszerek transzzsírsav-tartalma ugyanis már hosszú évek óta elenyésző – részben a hazai, rendkívül szigorú, immár közel egy évtizede érvényben lévő transzzsírsav-rendeletnek köszönhetően –, így a margarinok itthon nem hozhatók összefüggésbe a transzzsírsavak egészségre gyakorolt kedvezőtlen hatásaival. 

Margarin és vaj helyett jó alternatíva lehet az avokádó a pirítósra
Margarin és vaj helyett jó alternatíva lehet az avokádó a pirítósraTetra Images / Getty Images Hungary

5. Feldolgozott húsok 

A virslik, szalámik, kolbászok és felvágottak mind-mind olyan feldolgozott húsok, amelyek többek között a magas nátrium-, telítettzsírsav- és szulfittartalmuk miatt kiszáríthatják a bőrt, és gyulladást okozva gyengíthetik a kollagént. Ám van egy jó hírünk: a feldolgozott húsokat tojásra vagy babra is cserélhetjük, vagy ott vannak az olyan soványabb húsok, mint a csirke vagy a pulyka.

Ezek az élelmiszerek tele vannak fehérjével és aminosavakkal, amelyek elengedhetetlenek a kollagén természetes képződéséhez.

6. Tejtermékek

Vegyes érzéseid vannak a tejtermékekkel kapcsolatban? Mint tudjuk, a tudománynak is. Egyes szakemberek bizonyos esetekben közvetve ezeket teszik felelőssé az öregedés egyik fő okaként számontartott oxidatív stressz kialakulásáért is. És úgy tartják, hogy a tejtermékekben szegény étrend megvédheti a napnak kitett bőrt a ráncosodástól. Jó, jó, de mit fogyasszunk az egyébként nagyszerű kalciumforrás helyett? Magvakat, babot, mandulát, leveles zöldségeket és fügét.

7. Koffeintartalmú üdítő és kávé

Amit a koffeintartalmú üdítő és a kávé tesz az egészségünkkel, annak több köze van az alváshoz, mint a bőrünkhöz. Először is: ha mindkettőből gyakran iszunk akár napközben, akár este, az hatással lehet az alvásunkra. A rossz alvás pedig összefüggésbe hozható az öregedés fokozott jeleivel, a sötét, szem alatti karikákkal és a ráncokkal.

8. Alkohol

Az alkohol, mint tudjuk, sok-sok gondot okozhat az egészségünknek, beleértve a bőrt is. Kimeríti a tápanyagokat és az új sejtek növekedése és a kollagéntermelés szempontjából fontos A-vitamin-szintet, valamint dehidratáltságot okoz.

Ezek pedig mind-mind közvetlen hatással vannak a bőr rugalmasságára és feszességére. 

9. Rizssnackek

Bár a rizsből készült ropogtatnivalókat általában jó nassolnivalókként emlegetjük, a bőr már nem annyira örül neki. Magas ugyanis ezek glikémiás indexe, így kiugró vércukorszintet okozhat, amely ráncokat okozó öregedésgyorsítóként működik. „Anti-aging” finomságként jó lehet a bőrbarát antioxidánsokban bővelkedő, csicseriborsóból készült hummusz magas C-vitamin-tartalmú, így kiváló kollagén-előállító pirospaprika-csíkokkal. 

A rizssnackek helyett jobb választás például a hummusz
A rizssnackek helyett jobb választás például a hummuszClaudio Caridi / Getty Images Hungary

10. Fruktóz

Sokan meglepődnek azon, hogy például az agavé több fruktózt tartalmazhat, mint a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup. De bőrünk szempontjából miért is lehet gond ez?

A fruktóz gyorsabban bontja le a kollagént, mint a hagyományos cukor, így felgyorsítva a ráncképződést.

Jó azonban tudni, hogy a lipoinsav megakadályozhatja a fruktóz kollagénkárosító hatását, szóval, ha az agavé az egyetlen édesítőszer, amit fogyaszthatsz, ne felejts el sok lipoinsavat tartalmazó kelbimbót beiktatni az étrendendbe!

11. Többszörösen telítetlen olajok

Sokszor említjük egy lapon a szervezetünk káros szabad gyökeit és néhány magas ómega-6 zsírsavtartalmú, többszörösen telítetlen olajat, köztük a kukorica- vagy napraforgóolajat. Ha ezekben mindennap magas hőfokon sütünk, akkor ez bizony összeadódik. Éppen ezért helyettük érdemesebb az egyszeresen telítetlen zsírokat választanunk, amelyek segítenek hidratáltan tartani a bőrt. Például az antioxidánsokban, E-vitaminban és fitoszterolokban gazdag olívaolaj csökkenti a gyulladást.

Ételek napozáshoz

Noha a sor így sem rövid, abban biztosak lehetünk, hogy a kamrában még ezeken kívül is találnánk olyan élelmiszereket, amelyek hatással vannak a bőrünkre. Ismered például azokat az ételeket, amelyek abban segítenek, hogy nyáron barnábbak lehessünk?

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek