Egy megfizethető déligyümölcs, ami feltölt energiával és az emésztésedet is segíti

GettyImages-1401541878 (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Ideje, hogy más szemmel nézz erre a déligyümölcsre, amiről talán nem is gondolnád, hogy milyen egészséges.

Vannak, akik azért ódzkodnak a banántól, mert más gyümölcsökhöz képes magasabb a szénhidrát- és cukortartalma. Ebben ugyan van igazság, de emiatt kár lenne teljesen lemondani róla. Egy egészséges, kiegyensúlyozott étrend részenként a banánfogyasztás nagyon is hasznos lehet, hiszen olyan értékes tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat rejt, amelyek számos jótékony hatással rendelkeznek.

Mennyi tápanyagot tartalmaz a banán?

„Egy átlagos banán körülbelül 30 gramm szénhidrátot és 14 gramm cukrot tartalmaz, ami körülbelül a duplája annak, mint amennyi egy csészényi málnában van” – mondja Tanya Zuckerbrot dietetikus, az F-Factor alapítója. Ami a további tápanyagokat illeti, ehhez 1 gramm fehérje, 3 gramm rost és kevesebb mint 1 gramm zsír párosul.

Ne hagyd, hogy elriasszon cukortartalma, mértékkel fogyasztva egészséges lehet
Ne hagyd, hogy elriasszon cukortartalma, mértékkel fogyasztva egészséges lehetPavelRodimov / Getty Images Hungary

„A banán pontos méretétől függően a kalória-, szénhidrát- és cukortartalom valamivel alacsonyabb vagy magasabb is lehet” – jegyezte meg Will Cole orvosszakértő. „Bár a banán egészséges, érdemes mértékkel fogyasztani, hiszen a szervezet számára a cukor végeredményben csak cukor, függetlenül attól, hogy feldolgozott forrásból vagy a gyümölcsben lévő fruktózból származik-e” – tette hozzá.

Másfelől viszont a banán esszenciális vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, így káliumot (375 mg), magnéziumot (32 mg), C-vitamint (14 mg) és B6-vitamint (0,24 mg) tartalmaz, ami miatt a fogyasztása több szempontból is előnyös lehet. 

Milyen jótékony hatásai lehetnek?

Ahogy a fentiekből is kiderül, a banán kiváló forrása a káliumnak, amely nélkülözhetetlen számos testi funkció fenntartásához. „Az egyik fő ok, amiért szükségünk van káliumra, az, hogy szabályozza a folyadékegyensúlyt a testünkben” – jegyezte meg Jen Silverman táplálkozási szakértő és holisztikus tanácsadó. A káliumról ráadásul kimutatták, hogy csökkenti a vérnyomást, erősíti a csontokat és elősegíti az izmok megfelelő működését.

A banán mellett szól az is, hogy oldható rostokat tartalmaz. „Ezek szivacsként működve megduzzadnak a gyomorban, zselészerű tömeget adva az ételnek, amitől jóllakottabbnak érezheted magad” – magyarázta Zuckerbrot. Az oldható rostok a gyomorban és a belekben lévő kalóriákhoz és zsírokhoz is kötődnek, és kivonják azokat a szervezetből, mielőtt a véráramba kerülnének, ami segít fenntartani az optimális vércukorszintet, hozzájárul a rendszeres székletürítéshez és tartós energiával látja el a szervezetet.

Más gyümölcsökkel kombinálva tápláló reggeli készíthető belőle, ami a gyomornak is jót tesz
Más gyümölcsökkel kombinálva tápláló reggeli készíthető belőle, ami a gyomornak is jót teszEms-Forster-Productions / Getty Images Hungary

Ha a banánfogyasztás után székrekedéses tüneteket tapasztalsz, az annak köszönhető, hogy nem fogyasztasz elegendő folyadékot: a rostokban gazdag étrendnél különösen fontos, hogy naponta legalább 2 liter vizet megigyál. A bélműködés szempontjából egyébként az is lényeges, hogy mennyire érett a banán. „Az éretlen, zöldessárga színű banán székrekedést okozhat, az érett banán viszont enyhítheti az ilyen tüneteket” – mutatott rá Silverman. Erre az a magyarázat, hogy az előbbi több keményítőt, míg az utóbbi több rostot tartalmaz.

A banán egyúttal remek B6-vitamin-forrás is. Egy közepes méretű darab a napi szükséglet mintegy negyedét fedezi, ami nem elhanyagolható tényező, hiszen a B6-vitamin a szervezet számos funkciójához, így az anyagcseréhez is szükséges.

Végül, de nem utolsósorban, a banán tele van egészséges szénhidrátokkal, amelyek jól jöhetnek az edzéshez, illetve az azt követő regenerációhoz. „A banán üzemanyagként szolgál az edzéshez, és segít csökkenteni a gyakorlatok kapcsán jelentkező izomgörcsöket és fájdalmat” – emelte ki Zuckerbrot.

Szénhidráttartalma miatt a banán kapóra jöhet az edzésnél is
Szénhidráttartalma miatt a banán kapóra jöhet az edzésnél isMixMedia / Getty Images Hungary

Ezt erősítette meg egy, a Journal of Proteome Research című folyóiratban publikált tanulmány is, melynek keretében intenzív kerékpáredzéseken keresztül vizsgálták a gyümölcsfogyasztás hatásait. Azok a résztvevők, akik vizet ittak, mellé pedig körtét és banánt ettek, 50 százalékkal gyorsabban regenerálódtak, mint azok, akik csak vizet fogyasztottak, mindezt úgy, hogy gyorsabbak is voltak és több energiájuk maradt.

Unod a banánt? Így csempészd be az étrendedbe

Bármilyen finom is a banán, önmagában fogyasztva gyorsan rá lehet unni, de ha más ételekkel kombinálod, némi változatossághoz juthatsz, miközben ugyanúgy kiélvezheted jótékony hatásait. Silverman például egy csészényi zabból, háromnegyed csészényi mandulatejből, egy fél banánból, egy teáskanálnyi lenmagból és egy teáskanálnyi fahéjból készít magának tápláló reggelit. De a banánt ráteheted akár a mogyoróvajas szendvicsre, vagy felhasználhatod turmixokhoz is. Zuckerbrot ezt azzal egészítette ki, hogy a pépesített banán szuper alapanyag lehet sütemények, brownie-k és muffinok készítéséhez is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek