Mindannyian szeretnénk hosszú és egészséges életet élni, még nyugdíjas korunkban is életerősek lenni, látni a gyermekeinket és az unokáinkat felnőni. Mégis kevesen tudjuk megőrizni a fittségünket, és az életkor előrehaladtával sokaknál megjelennek a mozgásproblémák, a porckopás, az ízületi fájdalmak, a szív- és érrendszeri betegségek. Ráadásul
ezek a bajok napjainkban már a 40-50 évesekre is jellemzőek.
Ezek a rossz szokások növelik az egészségügyi problémák kialakulását
Bár a genetikának nagy szerepe van a különböző a betegségek kialakulásában, az életvitelünk és a mindennapi szokásaink legalább ennyit nyomnak a latban. Olyan apró dolgok, amelyeket nem is gondolunk ártalmasnak, hozzájárulhatnak az egészségünk megromlásához és a gyors öregedéshez. Ameddig „jól bírjuk magunkat”, hajlamosak vagyunk szőnyeg alá söpörni a testünk jelzéseit, pedig
az egészséges időskort még fiatalon kell megalapozni.
Lássuk, melyek azok a rossz szokások, amelyekkel akaratlanul is hozzájárhatunk az egészségünk megromlásához.
1. A szűrővizsgálatok kihagyása
A prevenció fontosságát nem győzik hangsúlyozni az egészségügyi szakemberek, és bár „a csapból is ez folyik”, mégis borzasztó kevesen szánnak időt a megelőzésre. „Miért menjek orvoshoz, amikor semmi bajom nincsen?” – ez a hozzáállás sokakban megmaradt, és tény, hogy a hosszú várólisták, a rendelőintézetek zsúfoltsága nem könnyít a dolgon, sőt, hozzájárul ahhoz, hogy sokan inkább kihagyják az éves szűréseket.
Pedig a korai felismerés számos betegség esetében életmentő lehet, ezért bizonyos vizsgálatokat mindenképpen érdemes rendszeresen elvégeztetni.
Mik tartoznak ide? A tüdő-, a méhnyakrák- és az emlőszűrés, valamint a látás- és hallásvizsgálat, az anyajegyek és a csontritkulás vizsgálata, valamint rendszeres vér- és vizeletvizsgálat. Ha végigolvastad a listát, és némelyiknél felidézni sem tudod, mikor vettél részt rajta utoljára, akkor ideje mielőbb felkeresni az orvosod.
2. A gyógyszerek felülvizsgálatának elhagyása
Miután senki nem szeret orvoshoz járni, ezért ha egyszer sikerül beállítani egy gyógyszert, amivel úgy érezzük, hogy fenntartható az egészségi állapotunk – legyen szó allergiáról, asztmáról, refluxról, pajzsmirigy betegségről, magas vérnyomásról stb. –, akkor hajlamosak lehetünk hosszú éveken keresztül szedni a jól bevált piruláinkat. Pedig számos betegség esetében fontos a gyógyszerek rendszeres felülvizsgálata, hiszen lehetnek hosszú távú mellékhatásai az adott orvosságnak, de a szervezetünk is változik, így lehet, hogy csökkenteni vagy növelni kell az adagot. Ráadásul azóta már modernebb, korszerűbb gyógymódok is megjelentek. Egy évtizedeken keresztül szedett gyógyszer akár többet árthat az egészségünknek, mint amennyit használ.
3. A kapcsolatok elhanyagolása
A szociális kapcsolatok kialakítása és megőrzése kiemelkedően fontos a mentális egészség megőrzésében. A társas vagy baráti kapcsolatok fenntartása segít a stressz, a szorongások és a depresszió leküzdésében is. A szociális izoláció legalább annyira káros, mint az egészségtelen életmód:
kutatások kimutatták, hogy a magányos embereknek 32 százalékkal nagyobb az esélye a stroke-ra és 29 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására.
A társadalmi elszigeteltség főleg az idősebbekre jellemző. Az életkor előrehaladtával normális, hogy az ismerősi körünk lecsökken, a régi barátok lemorzsolódnak. Azonban fontos, hogy próbáljunk meg
új kapcsolatokat kialakítani, társasági eseményekre járni, csoportos kirándulásokon részt venni, vagy a hobbinknak megfelelő klubokat felkeresni.
4. Elégtelen mennyiségű alvás
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvásnál nincs fontosabb, ezt nem győzik hangsúlyozni a szakemberek. Ez napi 7-9 óra egybefüggő éjszakai alvást lehet. Ha ennél rendszeresen többet vagy kevesebbet alszunk, az számos egészségügyi problémát okozhat, a szívbajoktól kezdve a memóriazavarokon át a cukorbetegségig és az immunrendszer védekezőképességének csökkenéséig.
Teljesen normális, ha az életkorral összefüggő változásokat tapasztalunk az éjszakai pihenés terén. De ha rendszeresen alvászavarokkal küzdünk, akkor érdemes kivizsgáltatni, mi áll a tünetek hátterében. Olyan problémák, mint például az obstruktív alvási apnoe, nem maradhatnak kezeletlenül.
5. A stresszlevezetés hiánya
Mai rohanó világunkban a stressz nem kizárható a mindennapokból, ezért nagyon fontos, hogy legyen megfelelő stresszkezelési technikánk. Lehet ez jóga, meditáció, egy kiadós futás, önfeledt tánc, vagy egy séta a természetben – egy dologra figyeljünk,
ne hagyjuk a stresszt kezeletlenül.
A stressz ugyanis hatással van anyagcserénkre, alvásunkra, a vérnyomásunkra, a mentális egészségünkre. Ráadásul csökkenti az immunrendszerünk védekezőképességét, a stresszel járó egészségtelen életmód pedig megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
6. Egészségtelen táplálkozás
Megdöbbentő lehet, de a naponta fogyasztott ételeink több mint fele ultrafeldolgozott élelmiszerekből származik, ezekről azonban kimutatták, hogy fogyasztásuk rendkívüli módon káros az egészségre. Ultrafeldolgozott élelmiszereknek azokat nevezzük, amelyek egynél több olyan összetevőt tartalmaznak, amiket jellemzően nem használunk az otthoni főzés során. Ilyenek például a tartósítószerek, emulgálószerek, édesítőszerek, valamint mesterséges színezékek és aromák.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek bizonyítottan hozzájárulnak az elhízás és más, a táplálkozással összefüggő krónikus betegségek, például a cukorbetegség világjárvánnyá erősödéséhez, de a rákos megbetegedések kialakulásával is összefüggésbe hozták már őket. Egy javaslat szerint a dohánytermékekhez hasonló elriasztó címkéket kellene kapniuk ezeknek az élelmiszereknek, mert olyan nagy kárt okoznak egészségünkben, hogy erre figyelmeztetni kellene az embereket.
Egyelőre azonban ilyen címkét nem találsz a chipszeken, csokikon, krékereken, felvágottakon, szénsavas üdítőkön – így neked kell tudatosan figyelni arra, hogy száműzd az étkezésedből ezeket.
7. A rendszeres mozgás hiánya
Nem lehet elégszer ismételni, hogy a napi mozgás az egészséges élet alapja. Egyes felmérések szerint az ülő munkát végzők 9,5-10 órát is ülnek egy nap, amit mindenképpen fontos valamilyen mozgással ellensúlyozni. Nehezen veszed rá a sportra magad és az edzőterem sem a te világod? Akkor kezdd el kicsiben: szállj le minden nap egy megállóval előbb a buszról, és sétálj haza. Egy hét után növeld a távot két megállóra. Ha egész nap ültél az irodában, ne ülj le a buszon, lift helyett lépcsőzz. Ha strandra mész, ússz is pár hosszt a medencében. Járj egy nagyot a közeli parkban, majd kezdj el kocogni, aztán futni, és legyen az a hosszú távú célod, hogy napi egy óra intenzív mozgást iktass be az életedbe.
8. Káros szenvedélyek
A dohányzás káros hatásai évtizedek múlva érzékelhetők, addigra azonban visszafordíthatatlan károkat okozhat.
De ugyanígy káros a rendszeres alkoholfogyasztás, a töménytelen mennyiségű cukor, vagy a teljesítménynövelők és a kávé mértéktelen bevitele.
Sokan azonban képtelenek évekkel előre gondolkodni, ráadásul a divatos „élj a mának és érezd jól magad” filozófia sem feltétlenül az egészségügyi tudatosságot támogatja. A hangsúly a mértékletességen és az önszabályozáson van. De honnan tudhatod, hogy egy szokás a szenvedélyeddé vált, és károsítja az egészséged? Egyértelműen kezd kialakulni egy függőség, ha úgy érzed, hogy nem bírod ki az élvezeti szerek nélkül. Fontos, hogy felismerd ezt a pontot, és ha úgy érzed, egyedül nem megy a leszokás, akkor bátran kérj szakértői segítséget.
Anna 8 gyermek nevelése és 14 év otthonlét után kezdte újra az életét. Ha szeretnéd tudni, milyen szokásokon változtatott, és hogyan építette fel újra a napjait, olvasd el a róla szóló cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés