Az elméletnek az az alapja, hogy a dezodorok tele vannak potenciálisan veszélyes vegyületekkel, az izzadásgátlók pedig gyakran alumíniumot tartalmaznak, amely a bőrben felszívódva ösztrogénszerű hatást fejt ki. Lássuk, hogy a kutatási eredmények és az onkológusok szakvéleménye alapján mennyire lehet valós kockázatról beszélni.
Milyen veszélyes anyagokat tartalmaz a dezodor?
Valószínűleg neked sincs időd arra, hogy tüzetesen átvizsgáld a dezodorok és izzadásgátlók összetevőinek listáját. De ha megtennéd, találhatnál néhány potenciálisan káros kémiai anyagot, mint amilyenek a következők is:
- Parabének. Ezek a számos testápolási termékben megtalálható tartósítószerek az ösztrogén hormonhoz hasonlóan megzavarhatják a szervezet természetes hormontermelését.
- Triklozán. A triklozán valójában peszticid anyag, de mivel gátolja a baktériumok elszaporodását, antibakteriális szappanokban, fogkrémekben és sminktermékekben is felhasználják.
- Ftalátok. A lágyítószerként alkalmazott flatátok megzavarhatják a hormonrendszer működését, ezért az újonnan előállított termékek már nem tartalmazhatnak ilyen anyagokat, a régebbi gyártásúakban viszont továbbra is előfordulhatnak.
- Propilén-glikol. Ez az anyag a fagyállók egyik tipikus összetevője, de mindennapi élelmiszerekben, gyógyszerekben és kozmetikumokban is felhasználják.
Bár a lista aggodalomra adhat okot, a kutatások egyik felsorolt vegyi anyagról sem mutatták ki, hogy a dezodorok használatával összefüggésben mellrákot okoznának.
Mennyire kell tartani az alumíniumtól?
Az izzadásgátlók összetevői közül általában az alumínium az, amiről úgy sejtik, hogy káros lehet. Ez azért kerül a termékekbe, mert eltömíti a hónaljban lévő izzadságcsatornákat, így az izzadság nem éri el a bőrfelületet.
Ahogy fentebb már említettük, a fő problémának itt azt tartják, hogy az alumínium ösztrogénszerű hatást fejt ki. Tanulmányok pedig azt mutatják, hogy az ösztrogén elősegítheti a mellráksejtek fejlődését és növekedését. Ugyanakkor
nincs megalapozott bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az izzadásgátlóban lévő alumínium valóban ösztrogénszerű hatásokat váltana ki, vagy mellrákot okozna.
De akkor miért nem lehet dezodort használni a mammográfia előtt?
Vannak, akik a rák megnövekedett kockázatát sejtik annak a hátterében is, hogy a mammográfia résztvevőit arra kérik, ne használjanak dezodort vagy izzadásgátlót a vizsgálat előtt. De ennek semmi köze nincs a rákhoz. A magyarázat egyszerűen az, hogy az alumínium fehér foltként jelenhet meg a mammográfiás felvételeken, ami megnehezítheti a pontos diagnózis felállítását.
Akkor most veszélyes dezodort használni, vagy nem?
Az American Cancer Society szerint a dezodorok és a mellrák konkrét kapcsolatát eddig csak korlátozott számú tanulmány vizsgálta, és azok nem mutattak ki egyértelmű összefüggést. A szakemberek ezért megjegyzik, a mellrák szempontjából nem a dezodorok jelentik a fő kockázati tényezőt, hanem az életkor, a hormonpótló terápiák és a családtörténet.
Milyen alternatívák vannak?
Persze érthető, ha mindezek ellenére nem szeretnél kockáztatni, és kerülni akarod a vegyi anyagokkal való érintkezést. A piacon több olyan higiéniai termék kapható, amely természetes alapanyagokból készül. Sőt, mivel felszívja a szagokat, a célra akár a hagyományos szódabikarbóna is alkalmas lehet.
De attól, hogy valamit természetesnek hirdetnek, még nem biztos, hogy nem okoz problémát. Ha tehát egy ilyen termék kipróbálása után bőrirritációra, kiütésekre vagy pattanásokra leszel figyelmes, jobb, ha nem erőlteted tovább a használatát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés