A munkahelyen küzdünk ellene, pedig megakadályozhatja a demenciát

GettyImages-1153018792
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy új kutatás meglepő eredményeket hozott, amikor a demencia és a stresszes munka kapcsolatát vizsgálta. Úgy tűnik, hogy a munkahelyi stressz nem olyan rossz az agynak, mint ahogy alapvetően gondolnánk.

Úgy érzed, hogy sosem éred magad utol a munkahelyen? Megoldasz egy problémát, aztán jön is egy újabb? Állandóan stresszelsz a munkahelyeden? Eddig úgy tudtuk, hogy egy kevés stressz segíthet koncentráltnak, energikusnak maradni, és megbirkózni az új munkahelyi kihívásokkal. Azonban a magasabb szintje rossz hatással lehet munkateljesítményre, az egészségre vagy a magánéletre. Azonban egy új kutatás szerint az agynak még sem olyan rossz.

A stressz és a jó memória kapcsolata

Egy új norvég tanulmány szerint a mentális kihívást jelentő munka csökkentheti a demencia kialakulásának esélyét. Minél keményebben dolgozik az agyunk a munkahelyünkön, annál kisebb eséllyel lesznek memória- és gondolkodási problémáink a későbbi életünk során.

A kutatók arra jutottak, hogy a szellemileg stimuláló, de az ismétlődést kerülő munkák mint például a tanítás, a PR vagy a számítógépes programozói munka – előnyösek. Eközben akadnak olyan munkák is, amelyek nagyobb kockázatot jelentenek, mint amilyen a közúti munkásoké vagy a takarítóké.

Egy új tanulmány szerint a mentális kihívást jelentő munka csökkentheti a demencia kialakulásának esélyét
Egy új tanulmány szerint a mentális kihívást jelentő munka csökkentheti a demencia kialakulásának esélyétHinterhaus Productions / Getty Images Hungary

Így zajlott a norvég kutatás

A tanulmány részeként a norvégiai Oslói Egyetemi Kórház csapata 7000 embert elemzett 305 különböző foglalkozásban. Megmérték a résztvevők által munka közben tapasztalt kognitív stimuláció mértékét, és az eredmények alapján négy csoportba osztották őket. Azt is figyelték, hogy milyen mértékben végeztek rutinszerű manuális feladatokat, például ismétlődő mozdulatokat a gyári munka során, és milyen mértékben végeztek ismétlődő kognitív feladatokat, például könyvelést és iktatást.

Ezután feljegyezték a nem ismétlődő analitikus feladatok, például a kreatív gondolkodásban való részvétel, a nem rutinszerű személyközi feladatok, például a coaching, és a nem ismétlődő kognitív feladatok mértékét, amelyek olyan területeken jellemzőek, mint a PR és a számítógépes programozás. 70 éves koruk után a résztvevők memória- és gondolkodási teszteket töltöttek ki annak felmérésére, hogy van-e enyhe kognitív károsodásuk.

70 éves kor után a stresszesebb munkát végzőknek jobb volt a memóriája
70 éves kor után a stresszesebb munkát végzőknek jobb volt a memóriájaJessie Casson / Getty Images Hungary

Eredmények

Az elemzés kimutatta, hogy a legalacsonyabb kognitív követelményeket támasztó munkakörökben dolgozók 42 százalékánál diagnosztizáltak enyhe kognitív károsodást. A legmagasabb kognitív igénybevételt jelentő munkakörökben dolgozók esetén ez a szám már csak 27 százalék volt.

Összességében azokban a munkahelyi csoportokban, ahol kevésbé kellett a munkavállalóknak megerőltetniük az agyukat, 66 százalékkal magasabbak voltak az enyhe memória- és gondolkodási problémák, mint a legmagasabb kognitív követelményeket támasztó csoportban.

A kutatók arra jutottak, hogy a megvizsgált munkaköröket tekintve a különböző életszakaszokban – a 30, 40, 50 és 60 éves korban – a munkahelyi kognitív stimuláció összefügg az enyhe kognitív károsodás 70 éves kor után jelentkező kockázatának csökkenésével. Vagyis az eredmények rávilágítanak, hogy az összetettebb gondolkodást igénylő munkák segítenek a jobb emlékezet és gondolkodás időskori fenntartásában.

A memóriavesztés az Alzheimer-kórhoz hasonló demenciaformák korai szakaszának tünete, ugyanakkor a frontotemporális demencia jellemzője az étkezésben keresendő. Az alábbi cikkünkben írtunk erről bővebben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek