Ennél a személyiségtípusnál a legkisebb a demencia kockázata

GettyImages-640126941
Olvasási idő kb. 4 perc

Az egyik legrettegettebb betegség, és évről évre egyre több páciensnek kell vele szembenézni. Szinte hihetetlen, de az is csökkentheti a demencia kockázatát, hogy milyen a habitusod.

A kutatók nem kecsegtetik azzal a betegeket, hogy rövid időn belül gyógyírt találnának az időskori elbutulásra, a demenciára. Közben az előrejelzések alapján 2050-re több mint 150 millió demens élhet a világon, ha nem teszünk valamit a rizikófaktorok csökkentéséért. Egy friss tanulmány szerint azonban van egy fontos kulcs, hogy ne kelljen szembenézned a betegség rémével.

A pozitív életszemlélettel is csökken a demencia kockázata

Ha lelkiismeretes vagy, pozitív beállítottságú és nyitott, van egy nagyon jó hírünk; valószínűleg kisebb eséllyel fenyeget az időskori elbutulás. Az Alzheimer’s & Dementia című folyóiratban nemrégiben tettek közzé egy tanulmányt, amelyben nyolc, korábban publikált kutatás eredményeit vetették össze, így 44 ezer páciens adataira kaptak rálátást. Ennek eredményeként arra jutottak, hogy akire jellemző többek között a lelkiismeretesség, a pozitív életszemlélet vagy éppen az elégedettség érzése, azoknál sokkal kisebb eséllyel diagnosztizálnak demenciát. Ezzel szemben, akik hajlamosak voltak a szorongásra, a negatív érzelmekre, és viszonylag alacsonyabb pontszámot szereztek a pozitív hozzáállás vagy a nyitottság esetében, nagyobb kockázatnak voltak kitéve az időskori elbutulás tekintetében.

Aki hajlamos a szorongásra, nagyobb eséllyel küzd majd időskori elbutulással
Aki hajlamos a szorongásra, nagyobb eséllyel küzd majd időskori elbutulássalHinterhaus Productions / Getty Images Hungary

Lesd el a trükköket, és csökken a demencia kockázata

A tanulmány segít megcélozni a lehetséges beavatkozási pontokat a demencia megelőzésében, illetve a tünetek súlyosbodásának lassításában.

Eileen K. Graham, a tanulmány szerzője és a Northwestern Egyetem Feinberg Orvostudományi Karának orvosi társadalomtudományi docense ezt azért is tartja nagyon fontosnak, mert nem lát arra esélyt, hogy a demencia elleni gyógymódot a közeljövőben megtalálják. Emorie D. Beck, a vizsgálat vezető szerzője, a Kaliforniai Egyetem adjunktusa elmondta:

A tanulmány kiemeli, hogy egyes pszichoszociális és életmódbeli változtatások lehetőséget teremtenek, hogy csökkentsük hosszú távon a demencia kialakulásának esélyét.

A szakértők azt javasolják, hogy lessük el a pozitív beállítottságú, nyitott és életigenlő emberek stílusát, mint például a tápláló étkezés, a testmozgás, az egészségükre és jóllétükre való fokozott odafigyelés. 

Jót enni és jól lenni kéz a kézben jár
Jót enni és jól lenni kéz a kézben járd3sign / Getty Images Hungary

Tud változni a személyiségünk?

A felfedezés egyik háttere az is lehet, hogy azok az emberek, akik az élet minden területen alaposak és lelkiismeretesek, azok nagyobb valószínűséggel jobban odafigyelnek az egészségükre, vagy éppen megtalálják a módját – még úgy is, hogy ennek valójában nincsenek tudatában –, hogy az esetleges kognitív sérüléseket megelőzzék. 

Csökken a demencia kockázata, ha nálad a pohár mindig félig tele van
Csökken a demencia kockázata, ha nálad a pohár mindig félig tele vanKaran Kapoor / Getty Images Hungary

„Az extrovertáltak, azaz a nyitott személyiségek jobban boldogulnak a kommunikáció területén, ami elősegíti, hogy a barátok és a család segítségével egy egészséges közösségi hálózatot alakítsanak ki maguk körül – mondta Zaldy Tan, a Cedars-Sinai-i Jona Goldrich Alzheimer-kórral és memóriazavarokkal foglalkozó központ orvosi igazgatója.

Ez azért is nagyon pozitív, mert köztudott, hogy a társadalmi elszigeteltség és a depresszió a demencia fokozott kockázatához kapcsolódik, vagyis a nyitott személyiség, még ha nem is közvetlenül, de segíthet megelőzni a memóriaproblémák kialakulását.

A nagy kérdés azonban, hogy tud-e változni a személyiségünk, főképp időskorban. A kutatók szerint a személyiségjegyek általában stabilak, de életük során az emberek változhatnak és változnak is.

Ugyanakkor fontos, hogy nem a személyiségjegyeket kell megváltoztatnunk, hiszen egy alapvetően befelé forduló embert nehezen tudnánk rávenni, hogy legyen a társaság középpontja.

Inkább arról van szó, hogy a habitushoz kapcsolódó pozitív viselkedésmintákat kellene eltanulnunk, hogy csökkentsük a demencia kockázatát. Meglepő módon, ezek idővel és gyakorlással beépíthetők, és akár természetessé is válhatnak. Olyan egyszerű dolgokra gondolhatunk, mint hogy ne rágódjunk sokáig egy döntésen, keressünk motivációt a mindennapokban, vagy hogy merjünk hatással lenni az életünkre és a környezetünkre. 

Ha kíváncsi vagy a demencia leggyakoribb tüneteire, olvasd el ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek