18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Így hat a testedre, ha tengerben fürdesz

GettyImages-1158616458
Olvasási idő kb. 4 perc

Nyáron sokaknak célpont a nyaralás alkalmával valamelyik tengerpart. Ilyenkor kikapcsolódásra, pihenésre vágyunk, ám azon túl, hogy a tengervízben egy kellemeset úszhatunk, számos jótékony hatása is van. A sós vízben ugyanis olyan ásványi anyagok találhatók, melyek jótékony hatással lehetnek a bőrre.

Talán te is tértél már úgy vissza egy tengerparti vakációról, hogy a bőröd és a hajad is szebben nézett ki, mint valaha. Ezek után lehet, hogy elgondolkodtál azon, vajon otthon hogyan tudnád megismételni azt a hatást, amit a tengervízben fürödve értél el. Egyáltalán lehetséges? Jó, ha tudod, hogy míg a tengervízben való fürdőzés csodálatos dolgokat művel a bőrrel, az otthon készített sós víz nem biztos, hogy pontosan ugyanazt a hatást eredményezi. 

A pattanásra, ekcémára és pikkelysömörre is kiváló

Már az ókori egyiptomiak is ismerték a sós víz bőrfertőtlenítő és -tisztító hatását. Mindemellett a tengervíz kiváló hámlasztó és bőrradír, hiszen eltávolítja az elhalt hámsejteket. Ettől a bőr simább, puhább és fényesebb lesz. Ozmotikus hatásuk révén a só felszívja a méreganyagokat, és kivonja a bőrünkből a szennyeződéseket és az olajat. Ennek hatására nemcsak megtisztulnak, hanem kisebbek is lesznek pórusok. Éppen ezért a szakértők egyetértenek abban, hogy a sós víz a legjobb a zsíros vagy pattanásos bőr ápolására.

A pattanásos bőrt kiválóan kezeli a sós tengervíz
A pattanásos bőrt kiválóan kezeli a sós tengervízBoy_Anupong / Getty Images Hungary

Egy tanulmány szerint a tenger mélyéből származó víz bizonyos bőrbetegségek, például az ekcéma gyógyításában is jótékony hatású lehet. 

A kutatás szerint a legjobb eredmény a 200 méternél mélyebbről származó tengervízzel érhető el, mert ennek tisztasága és magas tápanyagtartalma jóval több előnnyel járhat, továbbá miután kevesebb napfény éri, alig vagy egyáltalán nem tartalmaz baktériumokat.

A tengervízben található tápanyagok közé tartozik a magnézium, a kalcium, a kálium, a króm, a szelén, a cink és a vanádium.

Ugyanez a kutatás megállapította, hogy az atópiás ekcémás dermatitisz szindrómában szenvedő emberek mélytengeri vízzel történő kezelése javítja a gyulladásos tüneteket, a bőrrepedezést, a bőrön jelentkező hólyagokat, ellenszere lehet a viszkető és száraz bőrnek, illetve csökkenti az epidermisz, vagyis a felhám vastagságát.
Szintén kutatások bizonyítják, hogy a sós tengervíz kiválóan alkalmas a pikkelysömör kezelésére is.

A sós víz nem ajánlott minden bőrtípusra

A sós vizes kezelés nem jelent megoldást minden bőrproblémára. A sós bőrradírok nem feltétlenül alkalmasak minden bőrtípusra. Az érzékeny bőrűeknek a sós vízzel való arcmosás durva és irritáló lehet, túlzott használat pedig veszélyeztetheti a bőr védőrétegét. Ez pedig ronthat bizonyos bőrbetegségeket, ilyen például az ekcéma, de a túlzásba vitt sóhasználat okozhatja a bőr hiperpigmentációját és hegesedését is. Ez pedig késleltetheti a megfelelő kezelést.

A sós bőrradír használata nem ajánlott például az arcra, csak a test többi részére
A sós bőrradír használata nem ajánlott például az arcra, csak a test többi részéreAnchalee Phanmaha / Getty Images Hungary

A bőr kiszáradása és sérülése azonban elkerülhető, ha hetente egyszer vagy kétszer alkalmazzuk csak a sós vizes lemosást. A sós bőrradírozást pedig jobb elkerülni az arcon, mert a só maró hatású, és károsíthatja a bőrt, ha túl hosszú ideig nagy koncentrációban alkalmazzák. 

A bőr sós vízzel való kezelésére választhatunk drogériában vagy gyógyszertárban kapható tengeri sós oldatot tartalmazó bőrápoló terméket, amit akár mi magunk is elkészíthetünk az alábbi recept alapján.
Forraljunk fel 500 ml csapvizet, amiben feloldunk 1 teáskanál finom tengeri sót vagy konyhasót. Fontos, hogy kerüljük a durva só használatát. Félig lefedett edényben hagyjuk kihűlni a keveréket, amit, ha elérte a szobahőmérsékletet, szorosan zárjunk le. A szobahőmérsékleten tárolt oldatot mindig vattakorongra öntve vigyük fel a bőrre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek