A forradalmi teszt abból indul ki, hogy a különféle környezeti hatások nyomot hagynak DNS-ünkben, ezek az úgynevezett epigenetikai jegyek pedig fontos információkat hordozhatnak azzal kapcsolatban, hogy milyen gyorsan öregszünk, és hogyan alakulhat halálozásunk kockázata.
Így működik a biológiai teszt
A CheekAge tulajdonképpen egy epigenetikus óra, amely a DNS-ben bekövetkező kémiai változások alapján becsüli meg az ember biológiai életkorát. „Sok esetben a biológiai életkor sokkal többet árul el az ember egészségéről, mint a tényleges életkora” – monda el David Furman, a novatói Buck Öregedéskutató Intézet docense.
Az epigenetikus órák a vér és a szövetek állapotából kiindulva határozzák meg az emberek biológiai életkorát, illetve a halálozási kockázatát – különösen az olyan életkorral összefüggő betegségek tekintetében, mint a rák.
Az öregedés leggyakoribb markere, amelyet az epigenetikus órák felhasználnak, az úgynevezett DNS-metiláció. Ennek a folyamatnak a során a DNS-hez apró molekulák, bizonyos metilcsoportok kapcsolódnak. A molekulák fontos szerepet játszanak a génexpresszió szabályozásában, és be- és kikapcsolnak bizonyos géneket.
Kutatásuk során a szakemberek összepárosították a DNS-metiláció mintázatát egy általános egészségi pontszámmal, amely olyan tényezőket vett figyelembe, mint az egyén stressz-szintje, iskolai végzettsége és testtömegindexe. A kutatók ezután 15 ezer önkéntes adatait vizsgálták meg, akiktől gyermekkoruktól kezdve háromévente vettek vérmintákat.
Az adatok megerősítették, hogy a 69 és 101 év közötti felnőttek egy csoportjánál 21 százalékkal növekedett meg a halálozás kockázata a következő 12 hónapos időszakot tekintve.
Megmutatja, hogyan alakul a halálozás kockázata
„Nem tudjuk megjósolni, hogy valaki egy éven belül biztosan meghal-e, de képesek vagyunk előre látni, hogy ebben az időszakban növekszik vagy csökken-e a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata” – értékelte az eredményt Maxim Shokhire, a Frontiers in Aging című tudományos folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője.
A kutatók szerint az epigenetikus órák készítésének egyik elsődleges célja olyan beavatkozások azonosítása, amelyek befolyásolhatják vagy lelassíthatják ezeket a veleszületett öregedési mechanizmusokat. Annak megállapítására azonban, hogy a teszt képes-e előrejelezni más egészségügyi változásokat – például az életkorral összefüggő betegségek kialakulásának esélyét –, további kutatásokra van szükség.
Bár a szájüregi mintavételen alapuló CheekAge kereskedelmi forgalomban nem kapható, ugyanez a kutatócsoport készített egy másik terméket TallyAge Test néven, amely bárki számára elérhető. A szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a teszt által adott eredményt könnyű félreértelmezni, ezért nem szabad messzemenő következtetéseket levonni belőle.
Tudtad, hogy az öregedés lelassításában a mestereséges intelligencia is szerephez juthat? Erről itt olvashatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés