Teljesen fájdalommentessé tesz egy rettegett beavatkozást a magyar kutatók módszere

GettyImages-862407618
Olvasási idő kb. 5 perc

A világon elsőként magyar betegek számára lesz elérhető egy nagyon fontos gasztroenterológiai vizsgálat. A fájdalommentes szűrővizsgálatot a mesterséges intelligencia segítségével lehet végrehajtani.

A teljes tápcsatorna és gyomor vizsgálatra alkalmas 3D-s kapszula-endoszkópiás vizsgálat már idén nyáron elérhetővé válik. A legújabb generációs, mesterséges intelligencia által támogatott, robotikailag vezérelt technológia minden eddiginél pontosabb, teljesen fájdalommentes gasztroenterológiai szűrést tesz lehetővé a páciensek számára.

Ezért fontos, hogy a bélrendszer szűrése fájdalommentes legyen

Európa-szerte komoly egészségügyi problémát jelent a béldaganatos esetek szaporodása, a szűrés és a korai diagnózis ezért kulcsfontosságú. Különösen a vastagbélrák vált népbetegséggé. Ez az egyre fiatalabb korosztályt érintő elváltozás Magyarországon kiemelkedően sok áldozatot szed, évente körülbelül ötezer ember veszti életét a betegség miatt. 

A gyomor és bélrendszer fájdalommentes szűrővizsgálatával több beteg élete is megmenthető lenne
A gyomor és bélrendszer fájdalommentes szűrővizsgálatával több beteg élete is megmenthető lenneBsip / Getty Images Hungary

„Az Egyesült Királyságban az a tapasztalat, hogy míg a hagyományos endoszkópos kolonoszkópiás vizsgálatra az emberek negyede megy csak el, addig az olyan nem invazív szűrő diagnosztikai lehetőséggel, mint például a kapszula-endoszkópia, már a veszélyeztetett lakosságnak csaknem a fele élne. Ez egy nagyon fontos információ, hiszen világosan megmutatja, hány további életet lehetne megmenteni” – mondja Prof. Dr. Madácsy László, az Endo-Kapszula Magánorvosi Centrum vezetője.

Gyorsabb és hatékonyabb vizsgálat

A kapszula-endoszkópia forradalmasította számos vékonybélbetegség diagnosztizálását és kezelését, mint például az ismeretlen forrásból származó gyomor-bélrendszeri vérzés, a Crohn-betegség vagy a vékonybéldaganatok. Ez a vizsgálattípus a legtöbb vékonybélbetegség diagnosztizálásának arany standardjává vált.

A kapszula-endoszkópiás vizsgálat során egy multivitamin nagyságú eszközt kell a pácienseknek lenyelni
A kapszula-endoszkópiás vizsgálat során egy multivitamin nagyságú eszközt kell a pácienseknek lenyelniAflo Images / Getty Images Hungary

A kapszula-endoszkóp egy egyszer használatos, körülbelül egy multivitamin-tabletta nagyságú, könnyen lenyelhető, vezeték nélküli, miniatűr kamera, amely lehetővé teszi a gyomor-bél traktus nyálkahártyájának közvetlen megjelenítését. A vizsgálat során a páciensnek ezt az átlagos méretű kapszulát kell lenyelnie, melyet a mágneses erő kihasználásával egy robotkar juttat el az emésztőcsatorna azon pontjáig, ahonnan már a bélrendszer természetes mozgása viszi végig az emésztőcsatornán. 

Mindez csupán néhány órát vesz igénybe, a vizsgálat alatt ugyanakkor akár 50 ezer felvétel is készül a diagnózishoz, melyet egy csaknem 6-8 órás, részletes és hozzáértő elemzés után állítanak fel az orvosok.

Prof. Dr. Madácsy László hozzátette: egy tapasztalt orvos számára a felvételek átnézése nagyjából másfél órás munka lenne, a mesterséges intelligencia bevonásával ez 20 percre rövidül, miután az algoritmus kiszűri a negatív képeket, a szakemberek pedig csak a gyanús elváltozásokat vizsgálják. Mindemellett a mesterséges intelligencia bevonása a tapasztalatok szerint 99 százalékos hatékonysággal képes azonosítani a daganatos területeket, szemben az emberi szemtől elvárható 70-90%-os aránnyal.

A kapszula-endoszkópia elvégzése nem javasolt azoknak, akiknél a gyomor-bél traktus elzáródását vagy jelentős mértékű szűkületét, illetve annak gyanúját diagnosztizálták, de nem végzik el csecsemőknél és elektromos szívritmus-szabályozót viselő betegeknél sem.

A világon egyedülálló módszerrel vizsgálnak

Az egyedülálló gasztroenterológiai vizsgálatra immár két helyen is lehetőség van az országban. A székesfehérvári centrum már több mint 10 éve működik. A ma már népbetegséggé vált emésztőrendszeri daganatok és egyéb tápcsatornai betegségek diagnosztizálásában és korai kezelésében forradalmi módszert kínál a budaörsi szűrő- és oktatócentrum is. Itt a világon elsőként ötvözik a taiwani Darwin 3D orvosi képalkotó algoritmus és az Amerikai ANX Robotica kapszula-endoszkópos optika technológiáját, ami így elsőként a magyar páciensek számára elérhető a világon. Ez a legújabb generációs modell könnyebben mozgatható, így nagyobb emberek is elférnek benne, pontosabb és erősebb robottal, valamint a legújabb AI-technológiával van felszerelve.

A legújabb kapszula-endoszkópiás vizsgálat elsőként a magyar páciensek számára elérhető a világon
A legújabb kapszula-endoszkópiás vizsgálat elsőként a magyar páciensek számára elérhető a világonAJ_Watt / Getty Images Hungary

A korábbi 2D-s verzióhoz hasonlóan lehetővé teszi a teljes tápcsatorna precíziós feltérképezését és az esetleges elváltozások gyorsabb felismerését, bizonyos modulok pedig akár a szövettani mintavételt is helyettesíthetik.

Az orvos hozzátette: a technológia valóban annyira új, hogy a világ minden tájáról a budaörsi centrumba érkeznek majd azok az orvosok és asszisztensek, akik a későbbiekben más országokban használni fogják a technológiát.

A hosszú ideig tartó székrekedés számos kellemetlen következménnyel jár. Az életmód és a táplálkozás helyes megválasztása mellett egy igen fontos ásványi anyag is segítségünkre lehet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek