Ijesztőnek tűnő, de nagyon hatásos gyógymódot találtak a bélbetegségekre

GettyImages-1403620264
Olvasási idő kb. 4 perc

A kampósférgek jelenthet gyógyszermentes alternatívát a gyulladásos bélbetegségben szenvedőknek – ezt állítják új-zélandi kutatók, akik a közelmúltban tették közzé egyéves klinikai tanulmányuk eredményeit. Eszerint a kampósférgek biztonságos és hosszan tartó kezelést jelentenek a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedőknek.

Az új-zélandi Malaghan Intézet kutatói már évek óta vizsgálják a kampósférgek lehetséges terápiás előnyeit az allergiás és gyulladásos betegségek kapcsán. Ez a nemrég lezajlott kutatás volt az első, amely azt vizsgálta, hogy a kampósférgek kiválthatják-e a gyógyszeres kezelést a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegek esetében. A vizsgálat kimutatta, hogy ez a fajta terápia jól tolerálható, biztonságos és megvalósítható.

Az életminőséget is ronthatja a gyulladás

A terápia azoknak nyújthat segítséget a gyógyulásban, akik olyan gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvednek, mint a fekélyes vastagbélgyulladás, vagyis a colitis ulcerosa, valamint a Crohn-betegség. Ezek az emberek gyakran küzdenek olyan panaszokkal, mint a hasmenés, végbélvérzés, alhasi fájdalom, fáradtság és fogyás. Súlyosságuktól függően ezek a tünetek befolyásolják a betegek életminőségét, de megeshet az is, hogy a beteg életét is veszélyeztethetik.

A bélrendszert érintő betegségek tüneteit eddig csak gyógyszerekkel tudták kordában tartani
A bélrendszert érintő betegségek tüneteit eddig csak gyógyszerekkel tudták kordában tartaniAndrey Mitrofanov / Getty Images Hungary

A kezelési lehetőségek egyelőre a tünetek csillapítására és a fellángolások, szövődmények megelőzésére korlátozódnak, gyakran azonban komoly mellékhatásokkal járnak. Ezek a mellékhatások azonban elkerülhetők lennének, ha kampósférgekkel fertőznék meg azokat a betegeket, akiknek a tápcsatornaszöveteik krónikus gyulladásban vannak. 

A férgek nem okoztak panaszt

Az új-zélandi kutatók a vizsgálat során olyan betegeket fertőztek meg kampósféreglárvákkal, akiknek a fekélyes vastagbélgyulladása épp az enyhülés szakaszába lépett. A kutatásban bevont személyeket egy éven keresztül megfigyelték, akik rendszeres visszajelzéssel tudatták, milyen állapotban van a bélrendszerük, milyen változásokat, esetleg kellemetlen tüneteket tapasztalnak. Az orvosok célzott vizsgálatokat is végeztek, hogy ellenőrizhessék a gyulladásos paramétereket, a betegek bélflóráját és immunsejt-összetételét.

A férgekkel megfertőzött betegeket egy éven keresztül megfigyelték
A férgekkel megfertőzött betegeket egy éven keresztül megfigyeltékKateryna Kon/science Photo Libra / Getty Images Hungary

A kontrollcsoporthoz képest a terápiás csoportban csupán annyi mellékhatást jegyeztek fel, hogy a résztvevők a lárvabeültetést követően 6-8 héttel enyhe gyomortünetekre panaszkodtak, amelyek azonban a 10-12. hetére elmúltak. Ezzel együtt a férgek nem provokáltak olyan immunválaszt a szervezetben, amely miatt fellángolt volna a betegség. 

Az új gyógymód mellékhatások nélkül enyhíti a tüneteket

Az orvosok szándékosan döntöttek úgy, hogy remisszióban, vagyis a betegség éppen enyhülő szakaszában lévő betegeket vonnak be a vizsgálatba. Ennek az az oka, hogy úgy gondolták, hogy a kampósférgek hatása nem biztos, hogy elég erős ahhoz, hogy valakit aktív betegségből a betegség remissziójába vezessen. 

Azonban, ha valaki remisszióban van, a kampósféreg ott tarthatja, megakadályozva a betegség fellángolását, és csökkentve a gyógyszeres kezelés káros hatásait.

A gyulladásos betegség remissziójában a betegek kevesebb fájdalmat és kényelmetlenséget tapasztalnak, szemben azzal, amikor a betegségük épp az aktív szakaszát éli. A remisszió megőrzése érdekében a betegeknek általában naponta gyógyszereket, főként szteroidokat kell szedniük a fellángolások megelőzése érdekében. Ha azonban valaki elfelejti bevenni a tablettáit, az növelheti a fellángolások kockázatát, ez pedig befolyásolhatja az életminőségét, ami szövődményhez vezethet, és még erősebb gyógyszerekre lehet szüksége, mint korábban.

Akár a gyógyszert is elhagyhatják a betegek

Az új-zélandi tanulmány egyik kulcsfontosságú megállapítása, hogy egyetlen kampósféreg-kezelés több évig, vagy akár tovább is kifejtheti hatását a szervezetben. Ez azt jelenti, hogyha a kampósféreg hatékonyan megakadályozza a betegségek fellángolását, akkor akár a betegeknek többé nem is kell naponta gyógyszert szedniük.

Helyes életmód mellett és a kampósférgek segítségével együtt lehet élni a betegséggel
Helyes életmód mellett és a kampósférgek segítségével együtt lehet élni a betegséggelDiy13 / Getty Images Hungary

A klinikai kísérlet célja egyelőre a kezelés biztonságosságának felmérése volt, és az eredmények alapján úgy tűnik, hogy a betegek szervezete jól tolerálta.

A kutatócsoport a jövőben újabb klinikai vizsgálatokkal szeretné hasznosítani a most megszerzett tapasztalatokat. Azt remélik, hogy nemcsak a fekélyes vastagbélgyulladás, hanem más betegségek kezelésére is alkalmazhatják majd a kampósféreg-terápiát.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek