A visszafordíthatatlan Alzheimer-kór az időskori elbutulás, vagyis a demencia leggyakoribb oka, ami világszerte egyre több embert érint. Az Alzheimer's Association nevű szervezet úgy becsüli, hogy 2050-re 12,7 millióra emelkedhet az Alzheimer-kórban szenvedő idősebb, 65 év feletti betegek száma. Lakelyn Hogan Eichenberger, a szervezet demenciagondozói kerekasztalának elnöke ezért is tartotta fontosnak számba venni a betegséget övező gyakori tévhiteket.
1. tévhit: A memóriavesztés és az Alzheimer-kór az öregedés része
Ahogy öregszünk, agyunk és testünk is megváltozik. Normális, ha időnként memóriaproblémáink támadnak, de
az Alzheimer-kór több mint alkalmi memóriavesztés.
2. tévhit: Csak idősebb embereket érinthet az Alzheimer-kór
Kevésbé jellemző, de az Alzheimer-kór hatással lehet az ötvenes, negyvenes, sőt harmincas éveikben járókra is. Becslések szerint a korai kezdetű Alzheimer-kór mintegy 200 ezer 65 évnél fiatalabb embert érint.
3. tévhit: Alzheimer-kóros leszek, ha a szüleim is azok
Az, hogy egy biológiai szülő Alzheimer-kórban szenved, még nem jelenti azt, hogy gyermekei is öröklik tőle. A betegség kialakulásában több, a genetikán túlmutató változó – köztük a környezeti és az életmódbeli tényezők – is szerepet játszik.
Bár még nem világos, hogy az Alzheimer-kórt hogyan lehet megelőzni, fontos szerepe lehet az egészséges életmódnak, beleértve a rendszeres testmozgást és a kiegyensúlyozott étrendet.
4. tévhit: Az Alzheimer-kóros betegek nem tudják, mi történik körülöttük
Való igaz, hogy az Alzheimer-kórban szenvedők zavartan viselkedhetnek, ám ilyenkor is tisztában lehetnek a környezetükkel. A szakember ezért azt tanácsolja, soha ne beszéljünk róluk úgy, mintha ott sem lennének, illetve ne feltételezzük, hogy nem értik.
Egyszerű nyelvezetet használjunk, és hagyjunk több időt a válaszadásra. Ahelyett, hogy kijavítanánk, tegyünk javaslatokat, kerülve a szidásként hangzó mondatokat.
5. tévhit: Az Alzheimer-kór gondozóotthonos ellátást igényel
Az Alzheimer-kóros betegek 80 százaléka otthoni körülmények között tölti mindennapjait, nem pedig gondozóotthonokban, és állapotuk nem gátolja meg őket abban, hogy minőségi életet éljenek. „Továbbra is tervezhetnek előre, célokat tűzhetnek ki a jövőre nézve, és új hobbikat fedezhetnek fel.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés