Általában nem is gondolunk rá, hogy azok a hétköznapi tárgyak, takarítószerek vagy kozmetikai cikkek, amelyeket nap mint nap használunk, veszélyesek lehetnek egészségünkre. Attól azonban, hogy egy tárgy kereskedelmi forgalomban kapható, még nem feltétlenül tekinthető egészségügyi szempontból tökéletesen biztonságosnak – ahogy arra több kutatás is felhívja a figyelmet. Így van ez az alábbi három terméktípus esetében is, amelyek hajlamosító tényezőként játszhatnak közre a szellemi hanyatlással járó Alzheimer-kór kialakulásában.
Káros vegyületek vesznek minket körbe
A fogyasztóvédelmi szervezetek egyre gyakrabban kongatják meg a vészharangot, hogy a legfrissebb vizsgálatok alapján hétköznapi tárgyaink veszélyt jelenthetnek egészségünkre. Az Environmental Working Group például nem kevesebb mint 2000 általános háztartási vegyi anyagot azonosított, amelynek használata különféle kockázatokat hordoz – például megzavarhatja a hormonok működését, károsíthatja az idegrendszert, és megnövelheti a rák kockázatát.
Mint kiderült, vannak köztük olyanok is, amelyek agyunk egészségére is hatással lehetnek, és szerepet játszhatnak az Alzheimer-kór kialakulásában. Eközben a demencia (statisztikák szerint a demens betegek 70 százaléka alzheimeres) egyre szélesebb rétegeket érint a világban.
A legfrissebb becslések szerint 2050-re megtriplázódhat az Alzheimer-kórban szenvedő betegek száma.
Mint ismert, az Alzheimer-kór az időskori elbutulás leggyakoribb oka. A betegség lefolyása általában 8‑12 év, de a kóros folyamatra utaló szövettani elváltozások már évtizedekkel az első tünetek jelentkezése előtt kimutathatók az agyban. Az Alzheimer-kór kezdetben rövid távú memóriazavar formájában jelentkezik, majd fokozatosan magatehetetlenné teheti a beteget.
Ezek a termékek megnövelik az Alzheimer-kór esélyét
Egy friss kínai kutatás, amelynek eredményét a Cell című tudományos folyóiratban publikálták, a Chinese Longitudinal Healthy Longevity Survey egészségügyi adatbázisban szerepelő információkból kiindulva azt vizsgálta, lehet-e összefüggés a 65 évesnél idősebb korosztály kognitív károsodásának kockázata és bizonyos termékek használata között. Ezek a következő voltak:
- rovarölő szerek
- riasztószerek
- fogszuvasodás elleni termékek
- légfrissítők
- légtisztítók
- fertőtlenítőszerek
- WC-tisztítók
- zsíroldók
A tanulmány megállapította, hogy a fertőtlenítő hatású tisztítószerek, légfrissítők és fogszuvasodás elleni készítmények rendszeres használata hozzájárulhat az idős felnőttek kognitív hanyatlásához.
Emellett az is kiderült, hogy a háromból több terméknek való együttes expozíció (vagyis, ha valaki például légfrissítőt és fogszuvasodás elleni fogkrémet is használ) tovább növelheti a demencia kockázatát.
Ugyanez érvényes a gyakori expozícióra is, ami felgyorsíthatja a kognitív hanyatlást, és az Alzheimer-kór kialakulásának kedvez.
A kutatók az eredményt értékelve kiemelték, az emberek idejük 90 százalékát zárt térben töltik. Ez különösen igaz az idősebbekre, akik a fiatalokhoz képest kevesebbet mozdulnak ki. Az ő egészségükre ezáltal nagyobb hatással lehet a beltéri levegő minősége és vegyi anyagokkal történő szennyezettsége.
Kíváncsi vagy, hogy mi az összefüggés a szem állapota és az Alzheimer-kór kialakulása között? Akkor olvasd el ezt a cikkünket is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés