Ez a rettegett betegség már 18 évvel a tünetek megjelenése előtt pusztítja az agyat

GettyImages-1206365629
Olvasási idő kb. 3 perc

A szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kór 18 évvel az első tünetek megjelenése előtt, csendben kezdi pusztítani az agyat, ami egy dominószerű reakció eredménye.

Erre jutott egy kínai kutatócsoport, miután egy vizsgálat keretében 20 éven keresztül követte nyomon egy középkorú és idősebb felnőttekből álló csoport agyának változásait.

Évtizedek távlatában hat az agyra az Alzheimer-kór

A tudósok máig nem tudtak egyértelmű választ adni arra, pontosan hogyan is alakul ki az Alzheimer-kór. A betegség egyik korai ismertetőjegye a béta-amiloid néven ismert fehérje tevékenysége, ami plakkok felhalmozódásához vezet az agyban.

A kutatók már régóta vizsgálják, hogy mi történik az Alzheimer-kór kialakulásakor az agyban
A kutatók már régóta vizsgálják, hogy mi történik az Alzheimer-kór kialakulásakor az agybanTek Image/science Photo Library / Getty Images Hungary

A béta-amiloid azonban önmagában nem elegendő ahhoz, hogy károsítsa a memóriát – a plakkok ugyanis sok egészséges ember agyában is megtalálhatók. A jelek azt mutatják, hogy az Alzheimer-kór kialakulásában az úgynevezett tau-fehérjék is fontos szerepet játszanak.

Az új vizsgálat keretében a pekingi kutatók 648 Alzheimer-kórral diagnosztizált páciens adatait hasonlítottak össze olyan emberekével, akik egészségesek maradtak. A szakemberek már korábban is tisztában voltak azzal, hogy az Alzheimer-kór ritka, öröklött formáinál, amelyek elsősorban a fiatalabbakat érintik, a béta-amiloid közel két évtizeddel a tünetek jelentkezése előtt elkezd felhalmozódni.

A memóriazavart okozó betegség nem csak az idősebb korosztályt érinti
A memóriazavart okozó betegség nem csak az idősebb korosztályt érintistefanamer / Getty Images Hungary

Az eredményekből viszont az is kiderült, hogy milyen forgatókönyv szerint zajlanak az események: rövidesen a tau-fehérjék is becsatlakoznak a folyamatba, és megzavarják a neuronok közötti kommunikációt.

Ez vezethet oda, hogy a betegség rendellenes elváltozásokat okozzon az agyban, ami már a tünetek jelentkezése előtt 18 évvel (más vizsgálatok szerint 14 évvel) megtörténhet.

Továbbra sincs rá gyógymód

A memóriazavarokkal és mentális hanyatlással járó Alzheimer-kórnak máig nincs hatásos gyógymódja. A kutatók azonban abban bíznak, hogy a betegséghez vezető fiziológiai események láncolatának megértése segíthet a megfelelő kezelési módok kifejlesztésében, és talán a megelőzésében is.

Mint ismert, a tavalyi évben egy Leqembi nevű gyógyszer lett az első jóváhagyott készítmény, amely a korai szakaszban lassíthatja az Alzheimer-kór súlyosbodását. Ez úgy fejti ki hatását, hogy eltávolítja az amiloid-fehérjék egy részét.

Az agy „tornáztatása” is segíthet lassítani a betegség lefolyását
Az agy „tornáztatása” is segíthet lassítani a betegség lefolyásátDusan Stankovic / Getty Images Hungary

A kutatók azt is vizsgálják, hogy ilyen módon késleltethető-e az Alzheimer-kór kialakulása, ha a magas kockázati csoportba tartozó embereket még a tünetek megjelenése előtt kezelik. Eközben olyan gyógyszerek kifejlesztésén is dolgoznak, amelyek a tau-fehérjékkel lépnek kölcsönhatásba. Megvan tehát a remény, hogy idővel sikerül módot találni a betegség megállítására.

Kíváncsi vagy, hogy az Alzheimer-kór milyen tünetekről ismerhető fel? Akkor kattints ide, és olvasd el korábbi cikkünket a témában!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek