Az Aloe vera leveleiben rejlő gélt évszázadok óta alkalmazzák mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban a bőr gyógyítására és puhítására. Egy időszámításunk előtt 16. századból származó egyiptomi feljegyzésben a „halhatatlanság növénye” néven említették. Régóta népi gyógymód számos betegség kezelésére, beleértve a székrekedést és a bőrbetegségeket is. Az Aloe vera jótékony hatásait vizsgáló modern kutatások vegyesek, állatokon végzett laborkísérletek arra utalnak, hogy bizonyos esetekben rákot okozhat.
Az aloé levelének részei
Az Aloe vera levele 3 részből tevődik össze: a külső, zöld „bőr”, amelyet egy úgynevezett latexréteg követ, ez alatt pedig az értékes gél található. A levél külső bőre és a gél között található vékony, sárgás, nyálkás, kesernyés ízű réteg, a latex nagy mennyiségben fogyasztva mérgező lehet a benne található aloin miatt, amelyről azt is kimutatták laboratóriumi körülmények között, hogy patkányokban vastag- és végbélrákot okoz.
A gél hatása a bőrünkre
Régóta használják bőrbetegségek kezelésére, aminek hatékonyságát kutatások is alátámasztják, legalábbis bizonyos körülmények között. Tanulmányok kimutatták, hogy az aloégél hatékony lehet ezekben az esetekben:
- Pikkelysömör
- Seborrhea
- Korpa
- Kisebb égési sérülések
- Bőrkopások
- Napégés
- Herpeszsebek
- Pattanás
- Kisebb bőrsérülések (horzsolás, karcolás)
Elfogyasztva is jót tehet
Szilárd bizonyítékok vannak arra is, hogy a latexet tartalmazó aloédzsúsz szájon át szedve erős hashajtó. Valójában az aloédzsúszt valaha vény nélkül kapható székrekedés elleni gyógyszerekben árulták. Úgy tűnik, hogy a belsőleg alkalmazott Aloe vera gél segít csökkenteni a cukorbetegek vércukorszintjét és segíthet a koleszterinszint csökkentésében is. Az Aloe verával végzett vizsgálatok eredményei más egészségügyi állapotokra kevésbé egyértelműek.
Mennyit használjunk?
Az Aloe verát tartalmazó krémek és gélek adagolása változó. Egyes krémek kisebb égési sérülésekre csak 0,5% százalékot, míg a pikkelysömör kezelésére használhatók, akár 70 százalék Aloe verát is tartalmazhatnak. Belsőleg alkalmazott kiegészítőként az aloénak nincs meghatározott adagja. Székrekedés esetén egyesek napi 100-200 milligramm aloélevet vagy 50 milligramm aloékivonatot fogyasztanak szükség szerint. Cukorbetegeknek általában naponta 1 evőkanál gélt javasolnak. Nagy dózisa vagy hosszú időn át tartó folyamatos fogyasztása nem ajánlott.
Otthon is nevelheted
Az Aloe verát könnyű megtalálni a kereskedésekben. Ha saját Aloe vera növényt szeretnél nevelni, a beszerzésénél figyelj rá, hogy nem minden fajtája ehető. A fiatal növény levelei még kevés hatóanyagot tartalmaznak, ezért érdemes megvárni, hogy elérje legalább az ötéves kort, ha a gél begyűjtésével próbálkozunk. Csak néhány egyszerű lépés:
- Vágj le egy külső levelet a szár közelében, és öblítsd le.
- Lekerekített oldalával felfelé tedd a vágódeszkára, és késsel vágd le körbe a külső zöld részét.
- Ezután a késsel csúsztasd le a gélt a maradék bőrről, és turmixold össze egy kis vízzel.
Erre figyelj, ha használnád!
Az alábbi betegségek esetén mindenképp beszélni kell az orvossal, mielőtt fogyasztanád:
- Bélproblémák
- Szívbetegség
- Aranyér
- Veseprobléma
- Cukorbetegség
- Elektrolit-egyensúlyzavar
Ha fokhagymára, hagymára vagy tulipánra vagy allergiás, akkor nagyobb az esély, hogy az aloé is érzékenységet okoz.
Kölcsönhatásba léphet egyes cukorbetegség ellen szedett gyógyszerekkel, szívgyógyszerekkel, hashajtókkal, szteroidokkal és az édesgyökérrel is, vagy gátolhatja felszívódásukat, ezért ezekkel együtt csak orvosi konzultáció után használjuk.
Az aloé tényleg csodás hatással van a bőrünkre, igazi gyógyír sérülések esetén. Jó, ha tartunk otthon egy cserépben, de inkább maradjunk a külső használatnál a saját készítésű gél esetében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés