Bár való igaz, hogy az alma erjesztésével előállított almaecet rendelkezik néhány tudományosan alátámasztott egészségügyi előnnyel, mint a fogyás támogatása, a vércukorszint csökkentése, az inzulinérzékenység növelése és a koleszterinszint javítása, alkalmazása könnyen visszaüthet, ha nem vagy tisztában néhány alapvető szabállyal, vagy bizonyos egészségügyi problémákkal küzdesz. A következőkben ezeket a lehetséges kockázatokat és mellékhatásokat vesszük sorra.
1. Késleltetett gyomorürülés
Kisebb tanulmányok azt sugallják, hogy az almacet akadályozhatja az elfogyasztott ételek áthaladását a gyomron, ezért azok később jutnak el az emésztőrendszerbe, ami lelassíthatja a tápanyagok felszívódását a véráramba.
Ez a hatás súlyosbíthatja a cukorbetegek körében gyakori állapotnak számító gastroparesis tüneteit.
Gastroparesis esetén a gyomor idegei nem működnek megfelelően, így az étel túl sokáig marad a gyomorban, és nem ürül ki normális sebességgel, ami olyan panaszokkal járhat, mint a gyomorégés, a puffadás és az émelygés.
2. Emésztési rendellenességek
Az almaecet egyeseknél hiába csökkenti az étvágyat, cserébe kellemetlen emésztési zavarokat okozhat. Egy tanulmány során azok az emberek, akik 25 gramm almaecetet tartalmazó italt fogyasztottak, növekvő hányingerről számoltak be – különösen akkor, amikor az ecet egy kellemetlen ízű italba került.
3. Csontvesztés
Egy 28 éves nő, aki 6 éven keresztül napi 2,4 deci almaecetet (vízzel felhígítva) fogyasztott, alacsony káliumszinttel és egyéb vérkémiai eltérésekkel került a kórházba. A nőnél emellett csontritkulást diagnosztizáltak.
Orvosai úgy vélték, hogy az almaecet napi fogyasztása vezetett ahhoz, hogy a csontjaiból ásványi anyagok szivárogtak ki, hogy csökkentsék a vére savasságát.
Hozzátették, a magas savszint csökkentheti a csontképződést is. Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik, hogy ebben a konkrét esetben a bevitt almaecet mennyisége messze meghaladta azt a mértéket, amit a legtöbb ember egy nap alatt elfogyasztott volna – ráadásul a nő ezt sok éven át folytatta.
4. A fogzománc eróziója
Kimutatták, hogy a savas ételek és italok károsítják a fogzománcot. Egyes kutatások szerint ez az ecetre is igaz lehet ecetsavtartalma miatt.
Egy laboratóriumi vizsgálat során, amikor bölcsességfogakat merítettek különböző ecetekbe, ez 4 óra elteltével 1 és 20 százalék közötti ásványianyag-vesztést eredményezett.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a vizsgálatot laboratóriumi körülmények között végezték, és nem a szájban, ahol a nyál segít ellensúlyozni a savasságot.
5. Torokégés
A gyermekek által véletlenül lenyelt káros folyadékok áttekintése megállapította, hogy az ecetből származó ecetsav volt a leggyakoribb sav, amely torokégést okozott. A kutatók ezért azt javasolták, hogy az ecetet tekintsék „erősen maró anyagnak”, és gyermekbiztos helyen tárolják.
6. Bőrégés
Erősen savas jellege miatt az almaecet a bőrre kenve égési sérüléseket is okozhat. Az egyik feljegyzett esetben például csúnyán kimarta egy 14 éves lány orrát, aki néhány csepp almaecettel próbált eltávolítani két anyajegyet az orráról internetes tippek alapján. Egy másik esetben pedig egy 8 éves fiú szenvedett égési sérüléseket, mert édesanyja almaecettel kezelte lábfertőzését.
7. Gyógyszerkölcsönhatások
Néhány gyógyszer kölcsönhatásba léphet az almaecettel. Ezek a következők:
- Cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek. Azok az emberek, akik inzulint vagy inzulinstimuláló gyógyszereket szednek, miközben almaecetet fogyasztanak, veszélyesen alacsony vércukor- vagy káliumszintet tapasztalhatnak.
- Digoxin (Lanoxin). Ez a gyógyszer csökkenti a vér káliumszintjét, így az almaecettel kombinálva túlságosan lecsökkentheti azt.
- Bizonyos vizelethajtó gyógyszerek. Egyes vizelethajtó gyógyszerek hatására a szervezet káliumot választ ki, így annak szintje az almaecettől vészesen alacsonnyá válhat.
Így fogyaszd biztonsággal az almaecetet
A jó hír, hogy a fentiek ellenére a legtöbb ember biztonsággal fogyaszthat almaecetet az alábbi általános irányelvek betartásával:
- Korlátozd a bevitelét. Kezdj kis mennyiséggel, és fokozatosan emeld az almaecet mennyiségét. A biztonságos határ legfeljebb napi 2 evőkanálnak (30 ml) felel meg. Ezt két adagra elosztva, vízzel hígítva érdemes bevinned.
- Minimalizáld a fogak károsodását. Ha félted a fogaidat, a felhígított almaecetet szívószállal fogyaszd.
- Öblítsd ki a szád. Az almacet alkalmazása után öblítsd ki vízzel a szádat, és várj legalább 30 percet a fogmosással.
Bár az almaecettel szembeni allergia ritka, nem lehet kizárni a lehetőséget, hogy allergiás reakciót okozzon. Ha tehát fogyasztása után szokatlan tüneteket tapasztalsz magadon, mielőbb fordulj orvoshoz.
Az almaecet egészségügyi előnyeit alábbi cikkünkben foglaltuk össze.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés