A túl nagy mennyiségű alkohol fogyasztásáról nemcsak azért érdemes lemondani, mert ártalmas szervezetünkre, hanem azért is, mert akár tönkre is teheti jó esetben csak az esténket, rossz esetben azonban egész életünkre hatást gyakorló következményekkel is járhat. Ha iszol, semmiképp ne vezess, és figyelj tested jelzéseire!
Még mindig az absztinencia a legbiztosabb
A legegészségesebb továbbra is az, ha egyáltalán nem fogyasztasz alkoholt, mivel annak már a legkisebb mennyiségben is hátrányos hatása van szervezetedre. Jó alternatívát jelent ugyanakkor az okos alkoholfogyasztás is, melynek szabályait ismerve minimalizálhatod az ártalmakat és a veszélyt.
Tartsd a megfelelő tempót az ivásban!
Az alapvető cél a véralkoholszint 6 ezrelék alatt tartása legyen: ha ezt betartod, az italozásnak kellemes hatását érezheted, de alapvető működésedet csak enyhén fogja befolyásolni a megivott mennyiség.
A figyelemre is hat az alkoholfogyasztás, így a zéró tolerancia mellett emiatt se ülj a volán mögé!
Fogsz tudni viszont aludni, és a következő napjaid teljesítményét sem határozza majd meg a másnaposság.
A hatezrelékes határ betartása érdekében használhatsz kalkulátort, mellyel kiszámítható, milyen mennyiségű alkohol milyen hatással van szervezetedre – ez ugyanakkor nem tökéletesen pontos eszköz, így figyelj tested jelzéseire! Jó megoldás lehet az is, ha óránként legfeljebb egy italt – egy sört, egy pohár bort vagy egy röviditalt – fogyasztasz. Ha szomjas vagy, lehet, hogy az alkoholt fogod egy húzásra felhajtani: ez nem jó, ezért tarts kéznél alkoholmentes innivalót is szomjad enyhítésére.
Egyél, igyál is az alkohol mellé
Soha ne éhgyomorra kezdd el az alkoholfogyasztást, és ne is nassolás után vágj bele. Egy teljes értékű étkezést követően kezdj el inni, ha pedig a buli ideje alatt csipegetsz, lehetőleg ne sós finomságok után nyúlj, ezzel tudod lassítani az alkohol felszívódását. Ne feledkezz meg a hidratálásról sem,
felváltva fogyassz alkoholos és alkoholmentes italokat, lehetőség szerint vizet.
Társaságban figyelmeztess másokat is arra, hogy ne csak alkoholt fogyasszanak az este folyamán. Koffeines italt inkább ne válassz, az is dehidratál.
Figyelj arra, mit iszol
Csak akkor lehetsz biztos abban, hogy nem került túl sok alkohol a szervezetedbe, ha tudod, mit iszol. Előre bekevert italok helyett válassz olyat, aminél figyelemmel kísérheted, pontosan mennyi alkohol kerül egy koktélba. Az italok kiméréséhez olyan poharakat használj, amelyek űrtartalmát ismered.
Előre döntsd el, mennyit tervezel inni
Ha megvan a terved az estére, jobban tudod szabályozni, pontosan mennyit is fogyasztasz. Az is segít, ha egy baráti társaság tagjaiként előre megbeszélitek terveiteket, és egymást figyelmeztetitek arra is, ha úgy érzitek, valakinek sikerült túllőni a célon.
Legyen terved a hazaútra is
Ha iszol, nem vezethetsz: ez nemcsak a törvény miatt kell, hogy így legyen, hanem saját és mások testi épsége érdekében is.
Ha valaki vállalja a józan sofőr szerepét, az szerencsés – de ha mégsem tartja magát ehhez, ne ülj be mögé az autóba!
Keress inkább sofőrszolgálatot vagy hívj taxit, esetleg használj tömegközlekedést. Az ittas vezetés potenciális következményei életekre hathatnak ki, soha ne kockáztass!
Figyelj társaidra
A jóbarát figyelmeztet, ha úgy érzi, túlléptél egy határt. Te is tedd meg ezt barátaidért, ha úgy érzed, veszélybe sodródhatnak, és fogadd el azt is, ha neked jelzik ezt. Az alkohol kiváltotta felszabadultság következtében felelőtlen döntéseket is hozhatsz, amelyek szintén egész hátralevő életedre ható következményekkel járhatnak.
A témáról a radiocafé Szabadesés című műsorában is beszéltünk, a beszélgetés itt hallgatható meg:
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés