Az acai pálma (Euterpe oleracea) egy Közép- és Dél-Amerikában őshonos trópusi növény, amely mélylila színű bogyókat hoz. Az Amazonas őslakos közösségei évezredek óta használják ezt az apró gyümölcsöt táplálékforrásként és természetes gyógymódként, de az utóbbi időben népszerűsége a világ más részein is robbanásszerűen megnőtt. Nem is csoda: az enyhén fanyar ízű bogyók tápanyagokban és antioxidáns vegyületekben gazdagok. Lássuk, hogy mit tudunk az acai gyógyhatásairól az eddigi kutatások alapján.
1. Az acai bogyó csökkenti a gyulladást
Az acai bogyók védő hatású fitokemikáliákat tartalmaznak, amelyek antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságokkal bírnak. Mint ismert, az antioxidánsok védik a szervezetet az oxidatív stressztől, amely sejtkárosodáshoz és olyan egészségügyi problémák kialakulásához vezethet, mint a szívbetegség, a cukorbetegség és a rák.
Kutatások azt mutatják, hogy az acai bogyó, illetve annak kivonata nagyobb antioxidáns-kapacitással rendelkezik, mint a C-vitamin és az E-vitamin.
Egy kis tanulmány szerint napi 200 milliliter acaiból kinyert lé fogyasztása egy 4 hetes időszakon keresztül az antioxidánsok szintjének és aktivitásának jelentős növekedéséhez vezetett. A kezelés csökkentette az oxidatív stressz markereit is. Más kutatások pedig megerősítették, hogy az acai erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, így visszafoghatja bizonyos gyulladást okozó fehérjék szintjét a vérben.
2. Javítja a szív egészségét
Az acai olyan tápanyagokban és növényi vegyületekben gazdag, amelyek több szempontból is jótékony hatással lehetnek a szív egészségére. A fent említett tanulmányból az is kiderült, hogy az acailé növeli a „jó” koleszterinként ismert HDL koncentrációját, ami segít eltávolítani a „rossz”, LDL koleszterint a szervezetből, és megakadályozza a zsír felhalmozódását az artériákban, ezáltal védelmet nyújthat az érelmeszesedéssel szemben.
A magasabb HDL-szint csökkentheti a szívbetegségek és a stroke kockázatát is.
Ezenkívül a kutatások azt sugallják, hogy az acai javíthatja a vércukorszintet, a vérnyomást és az inzulinszintet, amelyeknek mindegyike jótékony hatással lehet a szív egészségére, és csökkenti a szívbetegségek kockázatát.
3. Rákellenes hatású
Az acaiban megtalálhatók a rákellenes tulajdonságaikról ismert antocianinok is, amelyek egyes tanulmányok alapján különösen hasznosak lehetnek a prosztatarákban szenvedők számára.
Az egyik vizsgálat során a kutatók úgy találták, hogy az acailé fogyasztása révén a résztvevőknél 71 százalékkal lassult a prosztataspecifikus PSA antigén megduplázódási ideje, és néhányuknál csökkent annak szintje.
Ezt a fehérjét a prosztatamirigy egészséges és rákos sejtjei egyaránt termelik, az orvosok pedig úgynevezett PSA-tesztet használnak a prosztatarák progressziójának nyomon követésére. Az eredmények azt jelzik, hogy az acai lelassíthatja a rák terjedését, de mivel a betegek által fogyasztott italban más összetevők is voltak, nem teljesen világos, hogy befolyásolták-e ezt a következtetést.
4. Lassítja az öregedést
Az acait a bőrápolásban is használják ferulinsav, A-vitamin-, C-vitamin-, E-vitamin- és epikatekintartalma miatt. Ezek antioxidánsként működve segítenek megvédeni és helyreállítani az UV-sugárzás és a környezeti stressz által okozott károkat. A C-vitamin emellett élénkítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.
„Az antioxidánsok bőrápolási rutinba való beépítésének célja, hogy megvédje a sejteket a szabad gyököktől és az oxidatív stressztől, ami az elasztin elvesztéséhez, fokozott pigmentációhoz, kiszáradáshoz, valamint a bőr védőgátjának károsodásához vezethet” – mondják bőrgyógyászok. Az acai ráadásul magnéziumot is tartalmaz, ami hatékony a száraz bőr kezelésében.
Hacsak nem vagy allergiás az acaira, bármilyen bőrtípusra használhatod.
Alkalmazása különösen hasznos lehet, ha késleltetni akarod az öregedés látható jeleit, például a napfény által okozott károkat vagy a finom ráncok kialakulását.
5. Tele van értékes tápanyagokkal
Az acai bogyó fontos tápanyagokban, köztük vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, mint amilyen a B6-vitamin, a kalcium, a kálium, a magnézium és a mangán, de ezeknek mértéke feldolgozási módját is függ.
Érdemes megjegyezni azt is, hogy az acai zsírtartalma magasabb, mint a legtöbb gyümölcsé, ami egyedülálló energiaforrássá teszi. A bogyó kis mennyiségben telített zsírokat tartalmaz, de nagyrészt telítetlen zsírokat kínál, amelyek jótékony hatással vannak az egészségre.
Az acai egyúttal kiváló rostforrás is, így táplálja a jótékony bélbaktériumokat, és támogatja a gyomor-bél rendszer egészségét.
Van valamilyen ismert mellékhatása?
Friss acai bogyók csak Brazíliában kaphatók, így a gyümölcsöt jellemzően csak fagyasztva, illetve lé vagy porított formában lehet beszerezni. Fogyasztása a legtöbb ember számára biztonságosnak mondható, a feldolgozatlan acailé ivását azonban összefüggésbe hozták a Chagas-kórként ismert életveszélyes betegséggel, amelyet egy Trypanosoma cruzi nevű parazita vált ki. Bizonyos acaitermékek fogyasztása befolyásolhatja a MRI eredményét is, így ha ilyen vizsgálat előtt állsz, érdemes lehet legalább átmenetileg leállnod vele.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés