Nem csak a szemed, a bőröd is jelzi, ha ez a vitamin kiürült a szervezetedből

GettyImages-1398349886 (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

A világ fejlődő országaiban sok ember nem jut elegendő A-vitaminhoz. A csecsemők, a gyermekek, valamint a terhes vagy szoptató anyák vannak a legnagyobb veszélyben. Az A-vitamin-hiány a gyermekek vakságának vezető oka világszerte, évente csaknem 500 ezer gyermek veszti el a vitaminhiány miatt a szeme világát.

Az A-vitamin hiánya elsősorban a fejlődő országokban igen elterjedt jelenség, a fejlett országokban csak ritkán fordul elő. Ha a szervezetünkben túl kevés az A-vitamin, akkor annak számos kellemetlen egészségügyi mellékhatása van, például bőrgyulladáshoz, éjszakai vaksághoz, meddőséghez, késleltetett növekedéshez és légúti fertőzésekhez vezethet.

A-vitaminból kétféle van

Az A-vitamin zsírban oldódik, és elengedhetetlen az egészséges látáshoz, az immunrendszer megfelelő működéséhez, a termékenységhez, illetve ahhoz, hogy szép legyen a bőrünk és a hajunk is. 

Az A-vitamin megtalálható a húsokban, a zöldségekben és a gyümölcsökben is
Az A-vitamin megtalálható a húsokban, a zöldségekben és a gyümölcsökben isAamulya / Getty Images Hungary

Az élelmiszerekben kétféle A-vitamin található. Az egyik A-vitamin a retinol, ami megtalálható a húsban, halban, tojásban és tejtermékekben. Másik forrása, amikor a szervezetünk átalakítja például a piros, zöld, sárga és narancssárga gyümölcsökben és zöldségekben lévő karotinoidokat A-vitaminná.

Az alábbiakban összegyűjtöttük, melyek azok a legjellemzőbb tünetek, amelyek A-vitamin-hiányra utalnak.

Száraz bőr

Az A-vitamin fontos szerepet játszik a bőrsejtek létrehozásában és helyreállításában. Emellett segít leküzdeni a gyulladással járó bőrproblémákat. Például a bőrszárazsággal, viszketéssel és gyulladással járó ekcéma kialakulásáért is az A-vitamin hiánya lehet a felelős. 

Az A-vitamin-hiány egyik jele lehet az ekcéma
Az A-vitamin-hiány egyik jele lehet az ekcémaTanja Ivanova / Getty Images Hungary

Szemszárazság

A szemproblémák az A-vitamin-hiánnyal kapcsolatos legismertebb betegségek közé tartoznak. Extrém esetekben az A-vitamin hiánya teljes vaksághoz vagy a szaruhártya elhalásához vezethet. Az A-vitamin-hiány első jele a szemszárazság vagy a könnytermelődés hiánya. A vitaminpótlás azonban javíthatja ezt az állapotot.

Éjszakai vakság

A súlyos A-vitamin-hiány éjszakai vaksághoz is vezethet. A farkasvakságnak is nevezett betegségben szenvedők szürkületben, félhomályban feltűnően gyengébben látnak, mert a szem képtelen azonnal alkalmazkodni a fény utáni sötétséghez. Ez a hiánybetegség a 2–5 éves gyermekek körében fordul elő leggyakrabban, általános alultápláltság miatt.

Főként a fejlődő országokban élő gyerekek A-vitamin-pótlásáról kell gondoskodni
Főként a fejlődő országokban élő gyerekek A-vitamin-pótlásáról kell gondoskodniAbid Katib / Getty Images Hungary

Egy kutatás szerint az A-vitamin mindkét formája javítja az állapotot. Már egy hathetes vitaminpótlás is képes akár 50 százalékkal javítani az éjszakai vakságon.

Meddőség és fogantatási nehézségek

Az A-vitamin szükséges a fogantatáshoz, valamint a csecsemők megfelelő fejlődéséhez is. Kutatások szerint a meddő férfiaknak nagyobb szükségük lehet antioxidánsokra, miután szervezetükben magasabb az oxidatív stressz. Az A-vitamin az egyik olyan tápanyag, amely antioxidánsként működik a szervezetben. De nemcsak a nemzőképesség, hanem a vetélés is összefügg az A-vitamin-hiánnyal. Ez utóbbit visszatérő vetélésen átesett nőknél végzett vérvizsgálattal igazolták.

Késleltetett növekedés

Azok a gyermekek, akik nem kapnak elegendő A-vitamint, növekedési visszaesést mutatnak. Az A-vitamin ugyanis elengedhetetlen az emberi szervezet megfelelő fejlődéséhez. Számos tanulmány kimutatta, hogy az A-vitamin-kiegészítők önmagukban vagy más vitaminokkal, ásványi anyagokkal együtt javíthatják a növekedést. 

Torok- és légúti fertőzések

A gyakori torok- vagy mellkasi fertőzések szintén A-vitamin-hiány jelei lehetnek, ám az ezzel kapcsolatos kutatási eredmények vegyesek.
Az A-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők megvédhetik az alultáplált gyermekeket a fertőzésektől, míg más csoportokban akár növelhetik is a fertőzés kockázatát. Azonban azok a felnőttek, akiknek magas az A-vitamin-szintje a vérben, kevesebbszer szenvednek légúti fertőzés okozta megbetegedésben.

Lassú sebgyógyulás

A sérülés vagy műtét után keletkező sebek lassabb gyógyulása is az alacsony A-vitamin-szinttel hozható összefüggésbe. Ennek az az oka, hogy az A-vitamin elősegíti a kollagén képződését, amely az egészséges bőr fontos összetevője. 

Aknés és pattanásos bőr

Mivel az A-vitamin elősegíti a bőrképződést, és küzd a gyulladások ellen, segíthet megelőzni vagy kezelni a pattanásokat. Több kutatás is összefüggésbe hozta az alacsony A-vitamin-szintet az aknék és pattanások kialakulásával.

Az A-vitamin a pattanásokkal is felveszi a küzdelmet
Az A-vitamin a pattanásokkal is felveszi a küzdelmetBoy_Anupong / Getty Images Hungary

A túl sok A-vitamin veszélyes is lehet

Az A-vitamin fontos az egészségünk szempontjából, de ha túlzásba visszük a fogyasztását, az túladagoláshoz is vezethet. A felesleges A-vitamin a májban raktározódik, emiatt toxicitást és olyan problémás tüneteket okozhat, mint a megváltozott látás, csontduzzanat, száraz és érdes bőr, de kialakulhatnak szájfekélyek és zavartság is. 

A terhes nőknek különösen ügyelniük kell arra, hogy ne fogyasszanak túl sok A-vitamint az esetleges születési rendellenességek megelőzése érdekében.

Egy egészséges felnőttnek napi 700–900 mikrogramm A-vitaminra van szüksége. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek