Egy kiló izom nyugalmi állapotban napi 10-15 kalóriát éget el, így ha valaki alapjáraton 100 kalóriával többet szeretne felhasználni egy nap, annak körülbelül 10 kg extra izomra lenne szüksége – ezt pedig nem könnyű összehozni. Még ha sikerülne is felépíteni ezt az izomtömeget – ami nem hónapok, hanem évek munkája –, akkor sem történne olyan nagy változás a zsírégetésben, mint amennyire azt szeretik hangoztatni. Ugyanakkor tény, hogy az izom fontos szerepet játszik az anyagcsere folyamatában.
- Az alapanyagcserében a keletkezett energia 30-50 százalékát az agy, a szív, az izmok és egyéb szervek nyugalmi állapotban elhasználják saját működésükre.
- Az izomszövet energiafelhasználása nagyobb, mint a zsírszöveté.
- Aktivitáskor az izmok égetik el a tápanyagok 90 százalékát.
- A testben felhalmozódott zsiradék nem éget semennyi tápanyagot. Minél nagyobb az izom aránya a zsírhoz képest (azaz minél kisebb a test zsírszázaléka), annál gyorsabb az anyagcsere. És minél gyorsabb az anyagcsere, annál nagyobb a felhasznált kalóriák mennyisége is.
Dean Somerset fiziológus, erő- és kondíciófejlesztő specialista szerint önmagában az izomtömeg-növelés nem fogja nagymértékben felturbózni az anyagcserét, ugyanakkor hozzásegít a nagyobb súlyok mozgatásához, a nagyobb erőkifejtéshez, az állóképesség növeléséhez, és ezáltal több kalória elégetéséhez.
A testösszetételen túl egyébként még jó néhány tényező befolyásolja az alapanyagcsere ritmusát – többek között az életkor vagy a hormonális szabályozás is –, a súlyzós és saját testsúlyos edzéseknek pedig számos más előnye van az izomépítés, az erőnövelés és a gyorsabb anyagcsere mellett. Ezekről az alábbi cikkben olvashatsz: