Egy álmos reggelen semmi sem képes úgy beindítani az embert és ellátni energiával, mint egy csésze finom, koffeinnel teli kávé. Logikusnak tűnik a feltételezés, hogy ha a koffeint kiadósabb testmozgás előtt vesszük magunkhoz, az esetleg növeli a sportteljesítményünket. Egy nemzetközi tudóscsapat több mint háromszáz különböző kutatás mintegy 4800 személy adatait vetette össze, hogy kiderüljön, tényleg így van-e. Eredményeikről a ScienceAlert számol be.
Növeli a teljesítményt
Az ausztrál, brit és horvát kutatókból álló csapat úgy találta, hogy a koffein közvetlen edzés előtt történő fogyasztása – élénkítő hatása következtében – 2-6 százalékkal képes javítani a teljesítményünket. Sőt, akár 16 százalékig is felmehet ez a szám, ez azonban csak egyes, a koffein hatásaira különösen érzékeny személyekre jellemző. Általánosságban ez a néhány százaléknyi eltérés nem sokat számít, versenyzők esetében azonban, ahol minden másodperc sokat nyom a latba, komolyabb különbséget is jelenthet.
A kutatásból kiderül, hogy a koffein – ami serkenti a szívműködésünket, növeli a pulzusszámot és fokozza a vérnyomást, vagyis szó szerint felturbózza az állóképességünket – segíthet, hogy huzamosabb ideig bírjuk a futást és a kerékpározást, illetve hamarabb teljesítsünk egy adott távot, vagy az edzőteremben nagyobb súlyokat és többször emelhessünk.
A hatás azonban sok különböző tényező függvénye. Az egyik vizsgált kutatás hasonló eredményeket hozott abban az esetben, ha a résztvevők kávét ittak, és akkor is, amikor tabletta formájában vitték be szervezetükbe a koffeint. Az viszont nem mindegy, hogy milyen kávét iszunk: a különféle típusok, az elkészítés módja és az adag mérete is befolyásolja az eredményt, csakúgy, mint az egyes kávémárkák, sőt az ugyanahhoz a márkához tartozó egyes kávék közötti különbségek is.
A szakemberek szerint testsúlyunk minden egyes kilogrammjára 3-6 mg koffein szükséges ahhoz, hogy értékelhető mértékben javíthassunk a teljesítményünkön. Egy átlagos csésze kávé nagyjából 95-165 mg koffeint tartalmaz, ami azt jelenti, hogy egy 70 kilós felnőtt számára nagyjából kétcsészényi mennyiség szükséges ahhoz, hogy a kívánt hatást érje el. Ez persze csak az átlag, azoknak például, akik ritkán vagy sohasem szoktak kávézni, érdemes jóval kisebb adaggal kezdeni.
Mikor igyuk pontosan?
A hatás érdekében edzés előtt 45-90 perccel érdemes kávéznunk vagy bevennünk a koffeintablettánkat. Más módszerek, például a koffeintartalmú rágógumi, ennél gyorsabban működnek, akár 10 perc is elég lehet, hogy a koffein kiváltsa a hatását. A tudósok azt tervezik, hogy a jövőben nagyobb figyelmet fordítanak a kávé és a tabletta mellett az alternatív koffeinforrások, például az energiaital, a koffeines müzliszelet, illetve az említett rágógumi hatásainak vizsgálatára.
Ezek szerint elég egy kávé, és jobban fog menni az edzés?
A kutatók hangsúlyozzák, hogy ez azért nem ennyire egyszerű. Először is, a koffein nem mindenkire van ugyanolyan hatással: lehet, hogy van, akinek tényleg megdobja a teljesítményét, de másokra hathat éppenséggel negatívan is.
És azt se felejtsük el, hogy a túlzásba vitt koffeinfogyasztásnak sok és kellemetlen káros mellékhatása is van: gyomorbántalmak, álmatlanság, émelygés és hányás-hasmenés is felléphet, ha mértéktelenül nyakaljuk magunkba a kávét. Csak óvatosan és mértékletesen.