Míg a hagyományos jóga a befelé fordulásról, az önmagunkra figyelésről szól, az egyre felkapottabb – az akrobatika, a páros jóga és a thai masszázs ötvözetéből született – akrojóga lényege az egymásra figyelés, a partnerrel való együttműködés. Bár nem vagyok híve a nyugati világban intézményesült különféle jógatrendeknek, izgalmas kihívásnak ígérkezett, amikor Cuzcóban egy ismerősöm meghívott akrojógázni. Nem kellett sokat győzködnie, a négynapos gyalogtúra után irtó jólesett volna egy kis nyújtás. De a testem átmozgatása mellett más is történt az órán.

Andoki kalandjaim legeslegINKÁBB epizódja.
Tovább olvasom
A jógik szerint a ma divatos jógacsoportok tanításai felszínesek és félrevezetőek.
Tovább olvasomNem kell párban érkezni
Sőt, minél több idegen résztvevővel van alkalmad kapcsolódni, kísérletezni, annál alaposabban megismered a saját határaidat. A barátom végül nem tudott eljönni, de ő amúgy is csak az egyik párom lett volna a sok közül, ugyanis minden egyes gyakorlat után partnert cseréltünk. És persze pozíciót is: hol támaszként funkcionáltam, hol „szárnyaltam”.
Az akrojóga két főszereplője a base, azaz a tartóember és a flyer, aki „repül”. A biztonságérzet és az esetleges egyensúlyvesztés miatt azonban szükség van egy „figyelőre” (spotter) is, aki a gyakorlatot végző pár mellett állva segíti a mozdulatok kivitelezését.
A kulcs a kommunikáció
„Terpeszülés egymással szemben, térdek nyújtva, a talpak érjenek össze, kézfogás a partnerrel. Egyikőtök lassan kezdje maga felé húzni a másikat, aztán csere. Kézszorítással vagy a lábujjak mozgatásával jelezd a párod számára, ha úgy érzed, elég. Beszélhettek is, a lényeg, hogy folyamatosan tájékoztassátok egymást a hogylétetek felől, és közben próbáljátok megérteni a másik igényeit” – kaptuk az instrukciót oktatónktól, Anthony Alcalde-tól. Ilyen és ehhez hasonló alapgyakorlatokból állt a bemelegítés és egymásra hangolódás.
...és a kölcsönös bizalom
A páros gyakorlatokat kísérő nyitott, közvetlen, empatikus kommunikáció miatt az akrojóga remek eszköze a bizalomépítésnek. Egyfelől megtanít arra, hogy biztos támaszt nyújthassunk a partner számára, másfelől arra, hogy megbízzunk a másikban, amikor éppen ő próbál minket támogatni. A mozdulatok kivitelezése akkor lehet sikeres, ha létrejön az összhang a két fél között. Bizalom nélkül szétesik az egész.

Nem, nem a tudatmódosító szerek, hanem a mozgás- és táncterápia hatása ez, amiből mi is kaptunk egy kis ízelítőt a fesztivál nyújtotta keretek között.
Tovább olvasom
Önbizalomtuning
„Állati büszke leszek magamra, ha sikerül a repülőbálnapóz” – gondoltam az óra elején. Aztán kiderült, hogy nem is olyan nagy kunszt összehozni ezeket a látványos elemeket, mint ahogy azt korábban hittem. Nem baj, ha nem születtél akrobatának, gumiembernek vagy jóginak, és az sem lehet kifogás, hogy nem tudsz kézenállni vagy megérinteni a lábujjaid. Arra építünk, ami megy, kísérletezés közben pedig egy csomó kellemes meglepetés érhet: gyakori felismerés például, hogy azokat a látszólag tök bonyolult páros gyakorlatokat egyáltalán nem lehetetlen kivitelezni. „Amellett, hogy a kisebb-nagyobb sikerélmények erősítik az önmagunkba vetett hitet, a gyors és határozott döntéshozatalokat igénylő gyakorlatok javítják a problémamegoldó képességet, és ezáltal egyre magabiztosabbá tesznek” – magyarázta oktatónk az óra végén.
A méret nem számít
Tévedsz, ha azt gondolod, hogy az akrojógában a nagyobb termetű, nehezebb emberek nem „szárnyalhatnak”. Egyrészt az akrojóga nem dacol a gravitációval, hanem tiszteli azt, másrészt itt is nagy igazság – én is tapasztaltam –, hogy a technika sokkal lényegesebb, mint az erő, és hogy az izmok ugyan elfáradnak, de a csontok nem – legyen szó egyensúlyozásról vagy a partner fejünk fölé emeléséről.
Terápia testnek és léleknek
A játékos ászanasorozatok amellett, hogy erősítik a törzs és a végtagok izmait, fejlesztik a testtudatot és az egyensúlyt, valamint a térérzékelést is javítják. Mint kiderült, ez az akrojóga aktív, akrobatikus része (solar), ami után következett a thai masszázs egyes fogásaiból álló passzív, lunáris rész. Nekem mint befogadónak annyi volt a dolgom, hogy relaxáljak és élvezzem, ahogy oktatónk ide-oda forgat és csavargat. Régen éreztem magam annyira fittnek, frissnek és ellazultnak egyszerre, mint ezután az intenzív koncentrációt igénylő alapos nyújtás és a gyógyító masszázs után. Mintha újjászülettem volna. Most már értem, miért mondogatták az ismerősök, hogy „vigyázz, te is rá fogsz kattanni!”

Dr. Bajzik Éva manuálterapeutával beszélgettünk arról, miért olyan fontos, hogy kitapasztaljuk testünk igényeit és megértsük jelzésrendszerét.
Tovább olvasom