Egy nemrég megjelent tanulmány szerint még az ajánlott heti legalább 2.5 óra mérsékelt intenzitású testmozgás jelentette küszöb alatt maradók is kimutathatóan jobb kilátásokkal rendelkeznek, mint a testmozgás szó hallatán rögtön összegömbölyödő és az ágy alá bújó renyhék – írja a Science Daily. Az összegömbölyödésről egyelőre nem készült tanulmány.
A 2.5 óra mérsékelten megerőltető testmozgás feleennyi intenzív edzéssel is kiváltható egyébként. Nem mintha ebben a kategóriában jobban teljesítenének az amerikaiak, akiknek mindössze a fele éri el az ajánlott mozgásmennyiség szintjét. Ráadásul minél idősebb valaki, annál kevesebbet mozog, a 75 évesek és a még náluk is idősebbek pedig már csak az ajánlott mennyiség 28 százalékát teljesítik egy héten. A nagyjából 140.000 résztvevő adatai alapján úgy tűnik ugyanakkor, hogy a küszöb alatt maradó, de azért teljesen mégsem inaktív emberek is hosszabb életre számíthatnak, mint a mozdulatlanná dermedt társaik.
A specifikusan a leggyakoribb mérsékelt intenzitású mozgásfajtára, azaz a gyaloglásra fókuszáló tanulmány szerint még két órát sem kell sétálni egy héten ahhoz, hogy érezhetővé váljanak a különbségek, aki pedig eléri a 2.5 órát, nem kevesebb, mint 20 százalékkal csökkenti a kockázatát annak, hogy idő előtt távozzon az élők sorából. A halálos kimenetelű légúti megbetegedések kockázata ugyanakkor már 35 százalékkal kisebb abban az esetben, ha valaki legalább 6 órányi sétát behúz egy héten. A kizárólag sétálással operáló résztvevők esetében emellett a halállal végződő szív- és érrendszeri betegségek kockázata is jelentősen, 20 százalékkal kisebb, a rák esetében pedig 9 százalékkal állnak jobban a gyaloglók, mint a szinte teljesen inaktív társaik.
A kutatók szerint éppen ezért kulcsfontosságú lenne, hogy az egyre inkább elöregedő társadalmak esetében nagyobb hangsúly kerüljön a gyaloglás előnyeinek megismertetésére. Elvégre az ingyen van!