A nálunk egyelőre kevésbe ismert yuzu gyümölcs, más néven japáncitrom, egy Kelet-Ázsiából származó citrusféle, amely vadon nő Tibet és Kína központi részein, és főleg Japánban és Koreában termesztik. A gyümölcs kinézetében nagyban hasonlít a mandarinhoz, íze viszont a citrom, a grépfrút és a narancs jegyeit hordozza magában, amihez rendkívül kellemes, virágos citrusillat párosul. A yuzu nem csak ízében és aromájában különleges: számos jótékony hatást tulajdonítanak neki. Lássuk, hogy melyek a legfontosabbak.
A yuzu gyümölcs egészségügyi előnyei
A legtöbb citrusféléhez hasonlóan a yuzu C-vitaminban gazdag, de megtalálható benne egy sor további értékes tápanyag, köztük a magnézium, a kálium és a mangán is. Tanulmányok azt mutatják, hogy a gyümölcs segíthet elnyomni a szervezetben lévő gyulladásokat, így természetes gyógymódként enyhítheti egyes egészségügyi állapotok, például az asztma és a gyulladásos bélbetegség tüneteit.
A yuzu tele van antioxidánsokkal, ami azt jelenti, hogy a szabad gyököket semlegesítve védelmet nyújthat az olyan betegséggel szemben, mint a rák. Ehhez hozzájárulnak a citrusfélékben, így a yuzuban is előforduló, rákellenes hatásaikról ismert limonoid nevű vegyületek is.
A gyümölcsből készült kivonat megakadályozhatja a vérrögképződést, ezért fogyasztása különösen hasznos lehet a szívbetegségek és a stroke kockázati csoportjába tartozók számára.
Vérhígítóként működik, és C-vitamin-tartalma révén képes csökkenteni a szívstresszt.
A yuzu frissen tartja az elmét, és hozzájárulhat a mentális egészség megőrzéséhez is. Kutatási eredmények arra utalnak, hogy szerepet játszhat a demencia megelőzésében, továbbá javítja a memóriát és az általános kognitív funkciókat.
Érdemes megemlíteni azt is, hogy a yuzu illata nem csupán az orrnak kellemes. Vizsgálatok szerint már 10 perc elteltével csökkenti a stresszt és a feszültséget, egyaránt ellazítva a testet és az elmét.
Egészséges, de nehezen elérhető és drága
A tea és gyümölcslé formájában is elérhető yuzu gyümölcs egyelőre csak kevés helyen kapható hazánkban, és ott is drágán, de ha valami különlegességre vágysz, akkor az extra kiadásért cserében megtalálhatod benne a számításod. Ha mindezek fényében úgy döntesz, hogy kipróbálod, levét és héját ízfokozóként is felhasználhatod számos ételhez és italhoz. Vannak, akik például a kávé ízesítésére használják.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés