A terhesség során a női test teljesen átalakul. Nemcsak a súlyunk változik, hanem minden testrészünk mérete. A hormonok szinte mindegyik szervrendszerre befolyással bírnak: más lesz a bőrünk, a hangulatunk, az anyagcserénk, a vérnyomásunk, és még hosszan sorolhatnánk. Furcsa érzések tömkelegét tapasztaljuk a hányingertől az evésrohamokon át a méhfeszülésig. Mégis hogyan döntsük el, melyik normális, és melyik nem? Íme egy kis segítség, szakértőktől.
#1 Túl sok hányás
Szinte mindannyian tudjuk, hogy az első trimeszterben megszokottak a hányingerrel, hányással járó rosszullétek. Dr. Isabel Blumberg szülész-nőgyógyász azonban arra figyelmeztet, hogy ha ezek mellé láz társul, akkor már nem tekinthetők normálisnak. Akkor sem, ha már a víz sem marad meg bennünk, s a vizeletünk mennyisége a normálishoz képest lecsökken. Ez már a kiszáradás jele, ami azt jelenti, hogy infúzióban kell pótlást kapnunk. A vészes terhességi hányás pedig szintén kóros állapot, ez már veszélyezteti az anya és a magzat egészségét, hiszen nem jutnak elég tápanyaghoz. Túlsúly, fiatal anyai életkor vagy ikerterhesség esetén gyakrabban fordul elő, s mindenképpen kórházi kezelést igényel.
#2 Hüvelyi vérzés
A hazai közmegállapodás szerint amennyiben egy bizonyítottan terhes nő vérzést tapasztal, azonnal kórházba kell vonulnia, hogy kivizsgálják és megakadályozzák az esetleges vetélést, koraszülést. Így már a pecsételő vérzésnél is indokolt lehet az orvos meglátogatása. Ám a nők 25 százaléka tapasztal ilyet az első három hónapban, ötven százalékuk mégis egészséges gyereknek ad életet a kilencedik hónap végén. Ez jó hír, azt jelenti, hogy a vérzés nem jelent automatikusan vetélést még akkor sem, ha a gyanú értelemszerűen felmerül. Dr. Daniel Landers anyák és magzatok gyógyítására szakosodott specialista szerint még az enyhe görcsökkel járó vérzés sem feltétlenül katasztrófa jele, a beágyazódás is okozhat ilyen panaszokat, ahogy a durvább szexuális együttlét vagy a méhen belüli polip is. Ám ettől a szabály még szabály: ha vérzünk, irány a kórház!
#3 Erős fejfájás
Némi fejfájás a terhesség során még normálisnak tekinthető. Ingadozik a vérnyomásunk, a hormonszintünk, érzékenyebbek vagyunk. A tartós és súlyos fejfájás azonban már nem játék, főleg, ha esetleg szédülés, látásprobléma vagy ájulás is társul hozzá. Amíg az orvoshoz érünk, mindenképpen legyen mellettünk valaki, aki segít, és ha tudunk, feküdjünk a bal oldalunkon. Időnként csak a kiszáradás tünete a fejfájás, de a második vagy harmadik trimeszterben sajnos a terhességi magas vérnyomás is okozhatja, ami már kezelést igényel. Az anyai túlsúly, az ikerterhesség vagy a családon belüli halmozódás mind fokozhatja ezt a veszélyt.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
#4 Erős hasi fájdalom
Dr. Laura Riley specialista szerint a táguló méh, a nyúló szalagok, a belső szervek szokatlan helyzete, a belekben található szelek gyakran járnak fájdalommal. Ám ha az nagyon erős, már érdemes orvoshoz fordulni. Az első trimeszterben megvan a kockázata a méhen kívüli terhességnek, ami kezelés, azaz műtét nélkül akár halálos is lehet. A görcsös fájdalom ezenkívül a vetélés vagy a koraszülés jele is lehet, nem beszélve olyan állapotokról, mint a vakbélgyulladás, ami sajnos várandósság alatt is jelentkezhet.
#5 Folyadék ürülése, hólyagfájdalmak
Akármilyen folyadék is távozik belőlünk, az okot adhat aggodalomra. A magzatvíz szivárgása már hetekkel a szülés előtt bekövetkezhet, ilyenkor megnő a fertőzés veszélye, ezért mindenképpen vonuljunk kórházba. Korábbi szakaszokban a nők gyakran azt hiszik, magzatvíz ürült belőlük, pedig csak a baba erősen megrúgta a hólyagjukat és ettől bepisiltek egy kicsit. Ez a hólyagra nehezedő nyomás miatt teljesen normális egy bizonyos szintig. Ám ha hasi fájdalmak, csípő érzés vagy láz társul hozzájuk, az már húgyúti fertőzést jelezhet. Ezzel is minél hamarabb orvoshoz kell fordulnunk, ugyanis egy nem megfelelően kezelt fertőzés legrosszabb esetben koraszülést vagy alacsony születési súlyt okozhat.
#6 Lábfájdalom
A növekvő testsúly és a vizesedés miatt bizonyos mértékű lábfájdalommal minden kismama szembenéz. Ám ha ez erőssé válik, vagy nem múlik el, már érdemes orvoshoz fordulni. A terhesség a hormonok miatt hatszorosára emeli a vérrögök kialakulásának kockázatát, azaz legrosszabb esetben mélyvénás trombózisunk is lehet. Ennek az erős fájdalom mellett jele lehet az egyik láb bedagadása, a bőr kivörösödése, felforrósodása. Ezen a ponton hívjunk mentőt, ahogy akkor is, ha hirtelen alig kapunk levegőt, fáj a mellkasunk, a pulzusunk pedig felugrott az egekbe – ebben az esetben a vérrög tüdőembóliát okozhatott. A magasabb életkor és testsúly hajlamosító tényezők, ahogy a genetika is, de a jó hír, hogy megfelelő orvosi megfigyeléssel, sok pihenéssel, kompressziós harisnyával, vérhígítókkal meg lehet előzni a vérrögök kialakulását. Szintén fontos tényező a megelőzéshez az elegendő folyadékfogyasztás: napi két liter víz megivása már kevesebb esélyt ad a vér összesűrűsödésének.