Ha nincs ez a szűrés, Jázmin már nem lélegezne önállóan – az újszülöttkori SMA-szűrés életeket menthet

GettyImages-833774322
Olvasási idő kb. 8 perc

Több mint egy éven át volt kérhető a magyar újszülöttek számára SMA-szűrés még a kórházban: kilenc gyermeknél sikerült a 2022 novemberétől 2023 december végéig futó programban kimutatni a betegséget.

Ők nagyon hamar, akár a tünetek jelentkezése előtt megkaphatták a kezelést, melynek köszönhetően teljes életet élhetnek – sokan szeretnék, hogy a jó tapasztalatokból kiindulva kötelezővé is váljon Magyarországon ez a szűrés.

Gyereksorsok az SMA-szűrés mögött

Hidegzuhany-szerűen érte az SMA ügyével foglalkozókat az, hogy a program decemberi lejártát követően nem hosszabbításról vagy teljes körű bevezetésről volt szó, hanem arról, hogy egyelőre nem lesz folytatása annak. Az SMA Egyesület elnökének, Buday Krisztinának dr. Takács Péter egészségügyi államtitkár levélben akkor azt írta, a programra 408 millió forintot költött a magyar állam, most feldolgozzák a szűrések adatait, levonják a következtetéseket, ezután döntenek a szűrőprogram folytatásáról. 

Gulyás Gergely azonban február elsején már arról beszélt a Kormányinfón, hogy bár a tavaly program lezárul, idén is 450 millió forintot fordítanak a szűrésekre,

melyeket ugyanaz a három intézmény folytat, amelyek tavaly megkezdték a munkát. 

Az SMA-szűrés nem jár pluszszúrással, az újszülöttkori anyagcsereszűrés miatt mindenképp leveszik a sarokvért a babáktól, ebből vizsgálják a ritka betegség meglétét is
Az SMA-szűrés nem jár pluszszúrással, az újszülöttkori anyagcsereszűrés miatt mindenképp leveszik a sarokvért a babáktól, ebből vizsgálják a ritka betegség meglétét issampsyseeds / Getty Images Hungary

A kilenc gyermek sokaknak talán csak egy szám – pedig sokkal több van a történetek mögött, mint egy egyszerű adat.

Két olyan édesanyával beszélgettünk, akinek gyermekét kiszűrték a programban, a lányok még egy hónaposak sem voltak, amikor megkapták a génterápiás gyógyszert, azt a bizonyos Zolgensmát, melynek nevét Zente történetével ismerte meg az ország.

Míg egyikük teljesen tünetmentesen részesült a kezelésben, másikuk életét egészen biztosan megmentette az, hogy édesanyja kérte részére is a szűrővizsgálatot.

Egy felnőtt SMA-s véleménye

Tóth Tímea felnőttként tudta meg, hogy SMA-ja van: ő személy szerint nagyon fontosnak tartja a szűrőprogramot. „Azért nagyon fontos a szűrőprogram, mert minden tapasztalat azt támasztja alá, hogy a tünetmentesen kezdett kezelés a leghatékonyabb, és tulajdonképpen az egészségbiztosítónak is ez a legolcsóbb. Tünetmentesen pedig nem lehet észrevenni a betegséget szűrés nélkül. Az idegsejtek pusztulását a tudomány mai álláspontja szerint csak kompenzálni lehet: klasszisokkal jobb esélyei vannak egy fiatalon megkezdett kezelés mellett egy gyermeknek, mint amilyenek nekem 46 éve voltak.”

Nem hitte volna, hogy kislánya érintett lehet

Karasz-Szűcs Noémi terhessége átlagos volt, kislánya, Sári tavaly áprilisban született meg. Várandóssága alatt hallott az SMA-szűrésről, és nagy vonalakban azzal is tisztában volt, milyen betegségről van szó, és hogy mennyire súlyos is lehet az.

„De mindenki azt hiszi, az ő gyereke nem lesz az egyik abból az évi tízből, akik SMA-val születnek Magyarországon” – tette hozzá.

Azért óvatosságból kérte a szűrést, melyet el is végeztek a kórházban. Sári egyhetes volt, amikor már otthonukban csörgött az édesanya telefonja: Szegedről keresték.

„A doktornő azt kérdezte, erőteljes-e a sírása, jól tudom-e táplálni Sárit. Erős baba volt, már ekkor emelgette a fejét – szinte el se hittük, hogy ilyen problémája lenne. Miután válaszoltam, elmondta, miért hívott, hogy Sárit kiszűrték SMA-ra. Másnapra hívtak Szegedre megerősítő vérvételre” – mesélte Noémi a Díványnak. Néhány napig nem aludtak túl sokat, de míg a véreredményre vártak, sem várt ölbe tett kézzel az ellátórendszer. A Bethesda Gyermekkórházban Sári komplex kivizsgáláson esett át, így mire hivatalosan is megszületett az SMA diagnózisa, ennyi előnnyel indultak.

A nem tökéletes gyermek születésétől is úgy tartunk, mint az elmúlástól?A nem tökéletes gyermek születésétől is úgy tartunk, mint az elmúlástól?

Születésről és halálról, küzdelmekről szól a kedvenc interjúitokat bemutató válogatásunk.

Tovább olvasom
Sári szerencsés: tünetmentes SMA-betegként kaphatta meg a gyógyszert
Sári szerencsés: tünetmentes SMA-betegként kaphatta meg a gyógyszertVari Denes

Az SMA nem része mindennapjaiknak

„Ez versenyfutás volt az idővel. Nem szokott tévedni a szűrés, a vizsgálatokat azért végezték el, hogy amikor meglesz a végleges eredmény, a génterápia engedélyeztetése azonnal elinduljon” – tudtuk meg az édesanyától.

A folyamat gyorsan zajlott: az engedélyre két hetet kellett várniuk mindössze, a kisbaba 28 naposan már meg is kapta az infúziót.

A génterápiás szer az a Zolgensma, amelynek 700 milliós költségét Zente esetében még egy ország adta össze, Sári szüleinek azonban már nem kellett rá gyűjtenie, a társadalombiztosítás finanszírozta a szer beadását.

„A legrosszabb az volt, hogy nem tudtuk, mi lesz a gyerekünkkel. A génterápia, az SMA jelenlegi három kezelési módszere közül a legjobbnak és leghatásosabbnak számító megoldás egy egyórás infúzió, nem nagy beavatkozás, és hatása egy életre szól. Mióta megkapta Sári, a mindennapjainknak már nem annyira része az, hogy az SMA-val foglalkozzunk. Egyelőre háromhavonta kell kontrollra járnunk, az egyéves után ez ritkul, félévente-évente megyünk majd” – mondta el Karasz-Szűcs Noémi. Bár kislánya esetében semmilyen tünetet nem fedeztek fel a gyógyszer beadása előtt, és fejlődése is normális, a biztonság kedvéért korai fejlesztőbe járnak vele.

„Vannak, akik nem ennyire szerencsések, mert még a gyógyszer beadása előtt megjelentek náluk a tünetek, de a gyógyszer után szebben fejlődnek ők is” – mondta el Noémi, aki kapcsolatot tart más, SMA-val kiszűrt gyermekek szüleivel is.

A legsúlyosabb SMA alakult ki Jázminnál

A tüneteket is produkáló újszülöttek közé tartozott Makkos Zsanett második lánya, Jázmin is, akit tavaly augusztusban szűrtek ki SMA-val.

„Védőnőként végeztem, tudtam, mi az SMA, és a terhesség alatt a saját védőnőm is adott tájékoztatót a betegségről, de

nemcsak a családban nem fordult elő ilyesmi, hanem azt sem tudtam, hogy minden 40. ember hordozója a betegséget örökítő génnek.

Jázmin is a legdrágább SMA-gyógyszert, a Zolgensmát kapta
Jázmin is a legdrágább SMA-gyógyszert, a Zolgensmát kaptaMakkos Zsanett

A szűrést azért kértem, mert ha már van egy ilyen lehetőség, meg akartam arról bizonyosodni, hogy a lányomnak nincs ilyen baja” – mondta Zsanett a Díványnak. Kislánya vasárnap született, csütörtökön vihette haza, és a következő hétfőn náluk is csöngött a telefon.

„A két kislányommal voltam itthon, egy barátnőm éppen meglátogatott. Budapestről hívtak, annyit mondott az orvos, hogy az egyik szűrés pozitív lett, de több felvilágosítást telefonon nem adtak, vizsgálatra hívtak be” – mondta el az édesanya, aki sokkot kapott a hívástól.

Másnap aztán vért vettek Jázmintól, a neurológus doktornő pedig a kislány mozgásáról, alvásáról, sírásáról és etethetőségéről kérdezte Zsanettet. Ekkor még úgy tűnt, a kislány is tünetmentes, semmit nem láttak nála, arra viszont néhány napon belül fény derült, hogy a diagnózis elsőre is pontos volt, ráadásul az SMA legsúlyosabb formája érinti az újszülött kislányt.

Kézen fogva még járhat

Jázminnak is két hetet kellett várnia mindössze arra, hogy engedélyezzék a génterápia alkalmazását esetében: a várakozás alatt édesanyja folyamatosan figyelte, mit lát gyermekén. Az infúzió előtti napon befektették Jázmint a kórházba, és alaposan meg is vizsgálták – ekkor vették észre, hogy

hipotónná vált testtartása, a térdreflexek nem voltak nála előhívhatók, a mozgásskála-vizsgálaton pedig jóval kevesebb pontot kapott, mint alig pár nappal korábban.

„Pár nap alatt békalábtartás alakult ki nála. Ha nem kapja meg a gyógyszert, már nem lélegezne önállóan” – fogalmazott a baba édesanyja.

Szerencsére megkapta: a betegségben a mozgatóidegek elhalnak, de ha valakinél a folyamat még csak elindult, akkor a génterápia vissza tudja hozni a kieséseket. Jázmin kézmozgása már egy hét alatt jelentősen javult, mostanra édesanyja szerint kézbe veszi a játékokat. „A lábait is mozgatgatja, felemeli, bár az egyik oldala gyengébb. Az oldalára fordul, ami tőle nagy szó, a hasalás viszont nehéz számára SMA-s betegként, mert rövidebb ideig tudja magát tartani, és nem is tudja annyira kinyomni a felsőtestét” – meséli Zsanett, hol tartanak most. A kislányt folyamatosan fejlesztik, nemcsak külső foglalkozásokon, hanem otthon is.

Jázmin nővérével: a teljes családot szűrték, hogy kiderüljön, ha a nagyobb gyerek is SMA-s lenne. Szerencsére nála nem alakult ki a betegség
Jázmin nővérével: a teljes családot szűrték, hogy kiderüljön, ha a nagyobb gyerek is SMA-s lenne. Szerencsére nála nem alakult ki a betegségMakkos Zsanett

„Hálás vagyok, hogy nem azért kell izgulnom, lélegzik-e, tud-e nyelni, de meg akarom adni neki azt az esélyt is, hogy lábra állhasson. Az orvosok nem tudnak semmit ígérni: ügyes, de egy jós sem tudja megmondani, fog-e járni. A génterápia mindenkire máshogy hat, más érintett gyerekek szülei azt mondják, mindig annak örüljünk, amit sikerült elérni. Lehet, hogy sosem fog ugrálni a trambulinban a nővérével, de kézen fogva talán tudnak majd sétálni. Én ebben hiszek” – mondta Zsanett.

Kerekesszékkel a világ körül: így utazik az SMA-s Tóth TimiKerekesszékkel a világ körül: így utazik az SMA-s Tóth Timi

Tóth Tímea SMA-val is aktív életet él: csak felnőtt fejjel ismerte meg pontos diagnózisát, ami szerinte hatalmas szerencse.

Tovább olvasom

A Noonan-szindróma még ritkább betegség, mint az SMA: egy magyar érintett kisgyermek édesanyjával beszélgettünk róla, az interjút itt olvashatod el!

„A doktornő azt kérdezte: ugye látom, hogy ez a gyerek más?” – Élet Noonan-szindrómával„A doktornő azt kérdezte: ugye látom, hogy ez a gyerek más?” – Élet Noonan-szindrómával

A Ritka Betegségek Világnapjának apropóján egy édesanya, Timi mesélt nekünk az útról, mely fia diagnózisáig, a Noonan-szindrómáig vezetett.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • Offline
Ezért mutatja nekünk a kutya a fenekét: nem is hinnéd, milyen jót jelent
Ezért mutatja nekünk a kutya a fenekét: nem is hinnéd, milyen jót jelent

Több olyan oka is van a jelenségnek, ami miatt az ember örömmel nyugtázhatja, hogy vele is megesett.

21 perce

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

Érdekességek