Így állítsd el gyorsan a vérzést, ha nyaralás közben baleset ért titeket

GettyImages-1385974014
Olvasási idő kb. 4 perc

Nyáron gyakoriak a strandbalesetek, ezért nem árt, ha a kisebb sebek, vágások ellátására fel vagy készülve.

Ha gyerekkel mész strandolni, akkor jó esély van rá, hogy előbb-utóbb megtörténik a baj: ha nem is lép bele egy kagylóba, a vízből kifelé jövet bármikor elcsúszhat a köveken, vagy játék közben lehorzsolhatja a térdét. Ezek a könnyebb sérülések általában nem hatolnak át a bőrön és nem járnak jelentős vérveszteséggel, de igen kellemetlenek és fájdalmasak tudnak lenni, megfelelő kezelés hiányában pedig magukban hordozzák az elfertőződés veszélyét, ami komoly problémákat szülhet.

Így lásd el a kisebb sebeket

  1. Alkalmazz nyomást. Tegyél egy gézdarabot vagy tiszta ruhát a sebre, majd helyezz rá közvetlen nyomást. Makacs vérzés esetén előfordulhat, hogy ezt megszakítás nélkül akár 15 percig is folytatnod kell, hogy elősegítsd a véralvadást.
  2. Emeld a magasba. Ha a vágás a karon vagy a lábon van, a sérült végtagot emeld a magasba, úgy, hogy a szív vonala fölé kerüljön, ezáltal lelassítva a véráramlást. Közben továbbra is tartsd fenn a nyomást.
  3. Mosd le a sebet. Amikor eláll a vérzést, hagyj fel a nyomással, és az elfertőződés megakadályozása érdekében öblítsd le az érintett felületet szappannal és vízzel. Legyél nagyon óvatos, nehogy véletlenül felnyíljon a seb!
  4. Kösd be. Orvosok szerint a seb tisztán tartásához és védelméhez csupán szappanra, vízre és kötszerre van szükséged, így nem kell hidrogén-peroxidot, alkoholt vagy antibiotikumos krémet használnod. Az utolsó lépésben egyszerűen kösd be a sebet.
A legtöbb strandsérülésnél rövid időn belül eláll a vérzés
A legtöbb strandsérülésnél rövid időn belül eláll a vérzésemholk / Getty Images Hungary

Így lásd el a mély sebeket

A mélyebb sebek már a bőr alatti zsírréteget és izmokat is érinthetik, ezért még ha sikerül is elállítanod a vérzést, ajánlott mielőbb orvoshoz fordulnod, mert elképzelhető, hogy a keletkező vágást varratokkal kell lezárni.

Ha azonban az alábbi jelek valamelyikét tapasztalod, akkor egy pillanatig se késlekedj tovább, és haladéktalanul kérj segítséget a segélyhívó vonalon keresztül:

  • kifröccsenő vér
  • jelentős vérveszteség
  • a vérzés a nyomás ellenére sem áll el
  • a vér átüt a kötszeren keresztül
  • a seb a mellkason, vagy más olyan helyen van, ami létfontosságú szerveket érinthet

Ha van nálad elsősegélynyújtó készlet, akkor az erős vérzést vérzéscsillapító gézzel vagy érszorítóval csökkentheted, amíg megkapod a szükséges ellátást.

A vérző seb ellátásához kötszert vagy vérzéscsillapító gézt érdemes használni
A vérző seb ellátásához kötszert vagy vérzéscsillapító gézt érdemes használniSajee_Rd / Getty Images Hungary

A fenti módszerek a Dívány által megkérdezett dr. Kóródy Ágnes háziorvos szerint is hatásosak lehetnek. „Kiegészítésként annyit tennék hozzá, hogy bár a felületes sérülések elsősegélyénél valóban elegendő lehet az óvatos szappanos lemosás, de a fertőtlenítő (pl. betadine) oldat alkalmazása sem ellenjavallt a seb átkötözése idején, azt mindig a sebből kifelé, óvatosan törölve.

Illetve, ha szúrt seb keletkezik, mely 1 centinél mélyebb, vagy a sérülés nagy kiterjedésű, földdel szennyezett, ebben az esetben is elengedhetetlen orvoshoz fordulni, mivel tetanusz védőoltásra van ilyenkor szükség” – jegyezte meg a szakember. 

Innen tudhatod, hogy elfertőződött a seb

A varasodás a gyógyulási folyamat részeként egyfajta védőpajzsot képez a seb felett. Néha azonban a fertőzés azelőtt jelentkezik, hogy ez megtörténhetne. Ha duzzanat, bőrpír vagy melegségérzet alakul ki a seb körül, genny szivárog belőle, vagy fokozódó fájdalmat tapasztalsz, netán hirtelen belázasodsz, az arra utalhat, hogy a seb elfertőződött, ezért feltétlenül kérj orvosi segítséget.

„A gyógyulási folyamat körülbelül 3 hétig tart, de az első lépés kulcsfontosságú. A kisebb vágások helyes ellátása megelőzheti a fertőzést, súlyos sérülés esetén pedig akár életmentő is lehet” – mondják az orvosok.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek