Így tárold a sajtot, hogy sokáig elálljon

GettyImages-957227888
Olvasási idő kb. 4 perc

A sajttárolásnál csak néhány alapvető szabályt kell betartani, de azokra tényleg érdemes odafigyelni.

Az utóbbi időszakban a sajt is alaposan megdrágult, ezért most minden korábbinál fontosabb lehet, hogy megfelelő körülmények között tárold. Nem, az sajnos nem jó megoldás, ha megbontása után a bolti csomagolásban hagyod vagy műanyag fóliába tekered. Itt van néhány praktikus tanács, ami segíthet elkerülni a pazarlást.

Ezek a sajt tárolásának legfontosabb szabályai

Venae Watts ötödik generációs sajtkészítő szerint a sajt tárolásának sokféle módja van, de az alapvető szabályok nem sokat változtak az elmúlt 100 évben. Ahhoz, hogy kedvenc sajtod megőrizze frissességét, a következő tényezőket kell szem előtt tartanod.

Alacsony hőmérséklet

„Minden sajtra igaz, hogy alacsony, 4 Celsius-fok körüli hőmérsékleten, a hűtőszekrényben kell tárolni” – mondja Caitlin Clark, a Coloradói Állami Egyetem élelmiszer-tudományi doktorandusza. Louise Kennedy Convers sajtkereskedő ezt azzal egészíti ki, hogy a sajt a hűtő frissen tartó rekeszébe kerüljön. Itt ugyanis magasabb a páratartalom, ami előnyösebb az eltarthatóság szempontjából.

Műanyag fóliába csomagolva a hűtőben is megpenészedik a sajt
Műanyag fóliába csomagolva a hűtőben is megpenészedik a sajtNebasin / Getty Images Hungary

Megfelelő közeg

A legrövidebb minőségmegőrzési idő a friss sajtokra jellemző. Ezeket a termékeket gyakran sós lébe áztatva árusítják, hogy tovább elálljanak. „Ha ilyen sajtot vásárolsz, ne öntsd ki a levét” – tanácsolja Clark.

Textúrabeli változások

Miközben a lágy sajtok, mint amilyen a brie, a camembert vagy a Limberger, a tárolás közben tovább lágyulnak, addig a kemény sajtok, mint a parmezán, az idő előrehaladtával keményebbé válnak, amivel már a vásárlásnál is érdemes számolni.

A szeletelés kérdése

„Lehetőség szerint a sajtot nagyobb darabokban vásárold meg, és csak közvetlenül felhasználása előtt szeleteld fel” – tanácsolja a szakember. Ha ezt korábban megteszed, vagy a sajtot szeletelve veszed meg, és felbontod a csomagolását, nagyobb felületen fog érintkezni a levegővel, így könnyebben szennyeződhet, illetve érzékenyebb lesz az oxidációra és a kiszáradásra, ami lerövidítheti az eltarthatósági idejét.

A szeletelt sajt kevésbé tartós
A szeletelt sajt kevésbé tartósJackF / Getty Images Hungary

Sok múlhat a csomagoláson is

Clark szerint az elterjedt gyakorlattal ellentétben a sajtot nem szabad műanyag fóliában tárolni, mivel élő mikroorganizmusokat tartalmaz, és így nem tud megfelelően szellőzni.

Az igazi sajtrajongók a műanyag fóliás csomagolást csak „tejsavgyilkosként” emlegetik.

Ha azt akarod, hogy a sajt még sokáig olyan maradjon, mint amikor megvetted, tárolására a sajtpapír az optimális megoldás. Ez felszívja a felszínére kicsapódó nedvességet, de távol tartja a levegőtől, illetve lehetővé teszi, hogy tovább érjen. Ha sajtpapírt nem tudsz szerezni, megteszi a zsírpapír vagy a sütőpapír is, de a műanyag fóliánál – ami kedvezőtlen ízváltozásokat is okozhat – még az alufólia is jobb. Bármelyik tárolómegoldás mellett is döntesz, a lényeg, hogy a sajtot lazán csomagold bele, majd ragaszd le vagy kötözd össze.

A sajt tárolására a sajtpapír vagy a zsírpapír a legjobb megoldás
A sajt tárolására a sajtpapír vagy a zsírpapír a legjobb megoldásImage Source / Getty Images Hungary

Converse hozzáteszi, ha néhány naponta kicsomagolod a sajtot, majd a vágás mentén végighúzod rajta a kés tompa felét, az szintén segíthet meghosszabbítani az élettartamát. Ezt jó ötlet lehet a sajt fogyasztása előtt is megtenni.

Ha penészes a széle, nem kell kidobni

A kemény sajtokon megjelenő penész nem olyan nagy tragédia, mint ahogy gondolnád (a lágy sajtoknál viszont már más a helyzet). Ha levágod vagy lekaparod róla, a sajt többi része fogyasztható marad. Némi előrelátással egyébként meg is előzheted a penész kialakulását. Ehhez tárolása előtt csomagold a sajtot egy kevés ecettel átitatott ruhába vagy papírtörlőbe. „Az ecet egyfajta gátként működve megöli a penészgombákat – magyarázta Watts. Mint mondta, a sajt ettől még nem lesz ecetízű.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek