Megeszik kölykeiket, magukra hagyják a gyengét: íme, az állatvilág legrosszabb anyái

GettyImages-1326791987
Olvasási idő kb. 5 perc

Tedd a kezed a szívedre: ha anyaként olvasod ezt a cikket, mikor érezted utoljára úgy, hogy igazán rosszul teljesíted feladataidat? Nyugi, mindannyiunkkal gyakran előfordul ez, de szerencsére itt van nekünk az állatvilág a maga borzalmas példáival. Ennyire egyikünk sem lehet rossz anya!

Lehet, hogy amikor reggel, már késésben az óvodából kicsit túl ingerülten noszogattad a gyerekeket indulásra, esetleg nem vettél nekik kakaós csigát a boltban, hiába kérték, vagy nem adtál nekik tizenötödik pohár vizet is lefekvés előtt, utólag szégyellted magad tettedért – nos, ezek az állatanyák biztosan nem tesznek így. Őket tutira nem foglalkoztatja társaik véleménye sem – vagy ha mégis, azok ugyanúgy lazán magukra hagyják gyerekeiket, ha úgy hozza a sors. Lássuk a horrorsztorikat!

A kakukk, a rossz anyaság iskolapéldája

Ezt biztosan te is kívülről fújod: a kakukkmama szépen más fészkébe tojik, de nemcsak hogy a nehéz melót egy másik madárra hagyja, de

soha többé feléje sem néz gyermekének.

Ehhez a fajta örökbeadáshoz igazán vastag bőrnek kell lennie a madár képén: ő ugyanakkor láthatóan cseppet sem zavartatja magát.

Cuki, nem? Kár, hogy neki jutott az állatvilág egyik legrosszabb anyukája
Cuki, nem? Kár, hogy neki jutott az állatvilág egyik legrosszabb anyukájaKeren Su / Getty Images Hungary

Állati kegyetlenség fókáéknál

A grönlandi fóka sem sokkal különb ennél. A kicsik életének első két hetében az anyaság mintapéldájaként eteti kicsinyét, amikor azonban a bébifóka megfelelő vastagságú zsírréteget szed magára, anyja egyik pillanatról a másikra könyörtelenül elválasztja őt. Ne gondold, hogy ettől a ponttól kezdve egyéb gondoskodásban reménykedhetnek: a nőstények gyorsan újra teherbe esnek, a kis fókák pedig majd megoldják a dolgot, ahogy tudják.

A fekete medve kegyetlensége

Te is úgy tudtad, hogy egy anyamedve anyatigrisként védelmezi kölykeit, hogy kellemes képzavarral éljünk, ugye? Nos, ez azért nem minden esetben van így. A fekete medve, ha úgy érzi, hogy túl sok kölyke van, és 2-3 boccsal már nem bírja tartani az iramot,

kedvencet választ, akit mindenáron megvéd, a többi vagy többiek pedig… hát, az ő túlélésük egyáltalán nem garantált.

Ez a módszer egyébként más fajoknál is előfordul. A pandáknak általában két kölyke születik, az anya azonban rögtön kiválasztja közülük azt, amelyiket életképesebbnek tartja, és csak az ő felnevelésével fáradozik. (Állatkerti körülmények közt persze gondoskodnak arról is, hogy a másik kicsi se pusztuljon el, nyugi!) A tasmán ördögök akár ötven utódot is ellhetnek – természetesen ennyit nem tudnak táplálni, így itt is sokan pusztulnak el. A hörcsögök utódai is nagy számuk miatt kerülhetnek életveszélybe – a hörcsögmama ugyanakkor el is fogyasztja az elhullott kölyköket.

A fekete sas mindent megenged a kicsiknek

Még azt is, hogy végezzenek egymással. Ha a nagyobb erre is képes, az anya nem fékezi meg, hiszen nem fogja a gyengébbet megmenteni. De haladjunk tovább az állati furcsaságok sorában!

Az anyamezőny egyik legrosszabbul teljesítő tagja ő
Az anyamezőny egyik legrosszabbul teljesítő tagja őEdwardSnow / Getty Images Hungary

A temetőbogárhoz képest egy szent vagy

Ő ugyanis, ha egy kicsinye túl sok ételt követel, annyira nem viseli el a helyzetet, hogy fogja magát, és elfogyasztja leszármazottját. A háttérben persze az áll, hogy ezáltal az erősebbnek gondolt utódok élik túl a kemény gyerekkort.

A szkink előre gondolkodik

Ez a gyíkfajta tojásrakást követően felméri, mennyire sikerült jól megválasztania gyermekei születésének helyét. Ha arra jut, hogy túl sok veszélynek vannak kitéve, akkor inkább megeszi a tojást – ezzel a faramuci logikával megvédi a kölyköt a ragadozótól, és nem pazarolja el a tápanyagot sem.

A lovakat csak az érdekli

Jól érted: még ha teherbe is estek, minden hímmel párosodnak, aki körbeveszi őket, a cél ugyanakkor nemes – azt akarják, hogy minden hím sajátjának higgye a kicsit, és ne támadja meg. Fura, de ha a kanca közelében olyan hím van, akivel nem képes párosodni, szervezetében olyan folyamatok indulnak meg, melyek hatására a kiscsikót elveszti, attól tartva, hogy a csődörök úgyis végeznének vele – hisz nem az övék.

Az anyaoroszlán is képes fura dolgokra
Az anyaoroszlán is képes fura dolgokrasantanu nandy / Getty Images Hungary

Az anyaoroszlán sem semmi

Ha az apa, a domináns hím elveszti pozícióját, 

az új domináns állat kivégzi a tőle született gyermekeket, anyjuk pedig végignézi az egészet.

Az anyaoroszlán genetikai programja a legjobb génkészlet továbbadása – ha az apát le lehetett győzni, akkor az övé már nem ebbe a kategóriába tartozik.

És végül vannak a kurtafarkú kenguruk

Ha megtámadják őket, eldobják kölyküket – a csemete eltereli a támadó figyelmét, ők pedig megmenekülhetnek. Briliáns stratégia egy cukinak vélt állattól, ugye?

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek