Névválasztási szokásaink sok trend és ideológia mentén alakulnak. A László még mindig népszerű, de leginkább második keresztnévnek adott fiúnévként, ami mögött a tiszteletadás állhat nagyszülők vagy felmenők felé. Közben sokaknál vált alapvető szemponttá a nemzetközileg is értelmezhető jelleg. Ugyanakkor vannak, akik a hagyományőrzés okán szívesen nyúlnak vissza régi magyar, hosszú időre elfeledettnek hitt nevekhez.
Mindenesetre, ami furcsa, az furcsa!
Alap, hogy meglepődünk azon, hogy az Alap ma adható fiúnév hazánkban, de ha valakit ez hidegen hagy, azon csak benn akad már a lélegzete, hogy az Arzén is anyakönyvezhető keresztnév. De ha a lányom lehet Mercédesz, miért is ne lehetne a fiam Bentli? Hát lehet! Na, de az már sokkal kevésbé meglepő, hogy ügybuzgó honfitársaink nem siettek a Lada, Škoda vagy Trabant tulajdonneveket fiúnévvé anyakönyveztetni.
Divat a ritka
Akik teljesen biztosak akarnak lenni abban, hogy az ovis csoportban nem ismétlődik majd kisfiuk neve, leginkább talán a következő, Magyarországon hivatalosan is választható fiúnevek közül mazsolázzanak: Tonuzóba, Srídhara, Zebadiás, Zotmund, Vezekény, Prahlád, Ragnar, Pellegrin, Korbinián.
Maradt pár, ami elgondolkodtató
- Vannak olyanok keresztnévként funkcionáló szóalakok, amelyek azt a képzetet keltik az emberben, mintha a szó végéről lemaradt volna az utolsó betű: Ond, Naftali.
- Vannak a latin sorozatok ihletettségében született nevek: Orlandó, Lorenzó, Armandó, Álváró, Ernesztó.
- Vannak, az ambiciózus és elfogult szülők kiváltságos sorsra predesztinált fiának potenciálisan beillő nevei: Napóleon, Cézár, Hannibál, Augusztusz, Ciceró, Dante.
- Vannak, a lánynevekhez hasonlóan, olyanok, amelyeket más szövegkörnyezetből ismerünk, de talán nem tévedek, ha azt mondom, nem jutott volna eszembe fiúnévként, ha ország, város, fiú, lányt játszunk: Torna, Vulkán, Tenger, Vérbulcsú.
- Vannak a földrajzi helyeket jelölő, de fiúnévként is adható tulajdonneveink: Vértes, Tétény, Buda, Solymár, Tarcsa, Ipoly.
- És vannak azok a nevek, amelyekben egy betűt, mintha félreütöttek volna: Zombor, Terenc, Lemmi.
Népszerűség
A leggyakrabban adott fiúnevek toplistája őrületesen sokat nem változott az elmúlt időkben, inkább csak azt mondhatnánk talán, hogy a mezőny elején történtek mocorgások:
2000
Az ezredfordulón a sorrend az első 15 név esetében a következő volt gyakoriság szerint: Dániel, Dávid, Bence, Máté, Tamás, Péter, Balázs, Ádám, Márk, László, Zoltán, Patrik, Gergő, Gábor, Krisztián.
2020
Két évtized alatt a sorrend valamennyit módosult, és pár új elem is érkezett a listába:
Bence, Máté, Dominik, Levente, Noel, Dániel, Zalán, Marcell, Olivér, Ádám, Milán, Dávid, Botond, Benett, Áron, Zsombor, Balázs, Márk, Péter, Kristóf.
Manapság
Ha csak az elmúlt 5-6 évet nézzük, a változás még csekélyebb, ebben az időszakban a TOP 10-es lista helyein az alábbi 13 fiú keresztnév osztozott: Bence, Máté, Levente, Dominik, Marcell, Noel, Olivér, Levente, Ádám, Dániel, Dávid, Zalán, Milán.
A Bence hatalmas karriert futott be, múlni nem akaró népszerűséggel, büszkén feszített a lista élén közel 2 évtizeden át. 2003 óta uralta a rangsort, de 2021-re a Levente, a Máté, és a Dominik nevek is beelőzték.
Mindenkinek boldog névnapot kívánunk!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés