Te tudod, mit jelent az, ha egy anyag hidrofób? Én egészen addig nem, míg egy Facebook-videóban szembe nem jött velem az az egyszerű kísérlet, amely során a tejben kiválóan oldódó kakaót vízzel próbálták elkeverni. Mivel az anyag hidrofób, taszítja a vizet, tulajdonképpen vízálló. Mi kellett ahhoz, hogy ezt megjegyezzem? Egy két másodperces kísérlet.
Ezért jó egy otthoni kísérlet
A szemléltetés nagyszerű eszköze a tanulásnak: a lenti kísérleteket nyugodtan használhatod arra, hogy egy gyerekkel vagy tanulni vágyó felnőttel megismertess valamit, de tulajdonképpen szórakozásnak is elsőrangú. Lássuk, milyen kísérletek várnak rád a konyhádban vagy kamrádban elérhető anyagok segítségével!
Mi taszítja a csillámot?
Ezt sok kislányos anya és apa szívesen megtudná. Nos, ez a kísérlet a mindennapokban nem fog segíteni megtisztítani semmit, viszont jó módja annak, hogy megmutasd egy gyereknek, hogyan viselkedik a szappan a kórokozókkal.
Önts egy lapostányérba vizet, szórj rá csillámport, majd önts folyékony szappant vagy mosogatószert is a tálba.
Ez taszítja a csillámot, ahogy a kórokozókkal is teszi. A kezedre tapadt csillámot is megpróbálhatod előbb vízzel, majd szappanos vízzel lemosni: a különbség látványos lesz.
Táncoló mazsolák
A sav-bázis reakció gázképző hatását nehéz csak úgy elképzelni. Mi lenne, ha inkább ezt is szemléltetnénk? Vízben keverj el ecetet és szódabikarbónát, kedvenc tisztítószereinket. A reakció létrejön, apró buborékok ezrei igyekeznek felfelé, és ha mazsolát dobsz a pohárba, azokat is magukkal sodorják. Látványos és egyszerű!
Kék orchidea?
Persze hogy nincs a természetben, de megmutathatod könnyen, hogyan érik el a virág fura színét. Vágott, fehér virágokat, mondjuk, gerberát állíts egy-egy pohár vízbe. A poharakba különböző színű ételfestékeket cseppents, innentől fogva pedig már csak várni kell, hogy elszíneződjenek a fehér szirmok.
Piszkos érmék
Az ember felnőttélete során sokszor ráébred arra, hogy egyes dolgok hasznosabbak más funkciók betöltésére, mint amikre ezeket eredetileg létrehozták. A kóla például nem túl egészséges, viszont tisztítószerként meglepően hatékony!
Ha van otthon néhány régi pénzérméd, megpróbálhatjátok azokat közösen eltérő anyagokkal fényessé varázsolni.
Ecet, kóla, só, egyszerű víz, sőt, ketchup is bevethető, és mindenki megtippelheti, melyik tisztítja meg legjobban az érméket.
Na, ezért kell fogat mosni
Vagy elhagyni a cukros italokat: ezek a fogra gyakorolt hatását mutatja be egyszerű kísérlet, amelyhez csak poharakra, tojásokra és innivalóra van szükség. Vizet, kólát, százszázalékos gyümölcslevet és izotóniás italt tölts a poharakba, melyeket előzőleg felcímkézel, majd tegyél egy-egy tojást mindegyikbe. Pár óra vagy akár egy nap elteltével egészen sokkoló, hogy milyen változást idéz elő a tojás héján az, hogy cukros lében ázott.
Titkos üzenet száll a széllel…
Vagyis inkább csak citromlével. Az oxidáció tökéletes szemléltetése, ha citromlével megnedvesített fültisztító pálcikával írtok papírra, majd hőforrás közelébe viszitek azt, figyelve arra, hogy ne gyulladjon meg. Az üzenet hamarosan látható lesz.
Virslimúmia
Nem a leveles tésztával körbetekert változatra gondolunk: a nedvesség elvonásával történő mumifikálás szemléltethető így. Végy egy virslit, mérd meg hosszát és kerületét, majd vegyél elő egy műanyag dobozt. Önts az aljába szódabikarbónát, helyezd rá a virslit, és önts rá annyi további szódabikarbónát, hogy teljesen elfedje! Zárd le a dobozt, és tedd hűvös, sötét helyre. Egy hónapig hetente mérd meg a virslit, és cseréld ki a szódabikarbónát. Vigyázat, a múmia virsliből sem fogyasztható!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés